Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin- kui sealpool Saaremaal Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin- Paastumaarjapäev on üks tähtsamaid kevadtalviseid naistepühi, mida nimetatakse ka kevade alguspäevaks, kapsapühaks, maagilise edu meelitamise pühaks. Traditsiooniliselt saavad sel ajal kokku naised nii Orissaares kui ka Kuressaares. aastapäeva õppepäevaga Järgmine → Kevad südames ehk Kodutütred said aimu Naiskodukaitse tegemistest Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin- kui sealpool Saaremaal

Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin- kui sealpool Saaremaal

Anneli Pitk, Ülle Sülla, Eve Tuisk, Saaremaa rk 28. märtsil 2017

Paastumaarjapäev on üks tähtsamaid kevadtalviseid naistepühi, mida nimetatakse ka kevade alguspäevaks, kapsapühaks, maagilise edu meelitamise pühaks. Traditsiooniliselt saavad sel ajal kokku naised nii Orissaares kui ka Kuressaares.

Orissaare jaoskond alustas seda tähtsat naistepüha mälestusküünla süütamisega ja mälestushetkega küüditatutele. Möödus 68 aastat märtsiküüditamisest Eestis. Paastumaarjapäeva juhatas sisse Maidi teemal „Aia ja paastujutud“. Pikemalt peatus ta koliva tähtsusel ja valmistamisel paastuajal. Meie laualt ei puudunud rituaalsed toidud: pannkoogid, karask ja kuivatatud kala, mille juurde jõime punast jooki värskete jõhvikatega. Seda saatis mõnus naiste jutt päeva kommetest ja uskumustest. Kuna maarjapäev on üks rõõmsameelne püha, õnnitlesime meie kodutütreid nende möödunud sünnipäeva puhul, mida paljud kodutütred tähistasid samal päeval peoga Tallinnas. Iga Orissaare kodutütar ja nende juhendaja sai väikese kingituse.

Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin- kui sealpool Saaremaal
Pilt: Anneli Pitk, Ülle Sülla

Paastumaarjapäeval on meil kombeks siduda puuoksa külge oma soovidega lint. Oleme seda teinud juba palju aastaid ja oks on saanud soove täis, millest kõik on täide läinud või täitmisel. Elevust toob naiste ellu ikka mehele saamise ennustamine. Seekord ei jäänud õnn naeratamata ühele neiule meie hulgast: aukülaline Vicky valis välja kiiresti ja ettevalmistunult kindla kandidaadi.

Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin- kui sealpool Saaremaal
Vicky on oma valiku teinud. Pilt: Anneli Pitk, Ülle Sülla

Käsitöö oli küll sellel päeval keelatud, aga meie tegime näputööd. Lõikamine ja liimimine muutub küll vahepeal ülejõu käivaks, kuid siis tulevad appi tugevad teoreetikud. Marleeni juhendamisel valmisid kaunid kanzashi-prossid, mis olid imetlemist väärt.

Ilma 112 väljakutset tegemata seisis äkki keset tuba Eesti Politsei – meie head naabrid. Noored mehed said osa põnevast päevast, kuulasid huviga selle päeva kommetest ja said oma rohketele küsimustele vastused. Päeva lõpetasime lõbusa tähtede mänguga, mille esimesed kolm kohta said premeeritud „1euroga“.
Aeg ruttas omal kiirusel ja päeva lõpuks sai paika pandud ka plaanid juba järgmiseks paastumaarjapäevaks, sest see traditsioon meeldib väga kõigile.

Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin- kui sealpool Saaremaal
Kaunid kanzashi-prossid. Pilt: Anneli Pitk, Ülle Sülla

Saaremaa teise poole naised said Pihtla jaoskonna eestvedamisel kokku esmaspäeval, 27. märtsil. Jah, õige paastumaarjapäev oli juba möödas, aga see ei takistanud meil päevale kohaselt pannkooke küpsetamast ja punast marjajooki joomast. Kui Orissaare naistele pakkusid elevust politsenikud, siis meid üllatas oma külaskäiguga Aare Laine, kes valis meie kokkusaamise välja selleks, et lindistada raadiosaade „Külavahelood“ ja seda just Naiskodukaitse teemadel.

Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin- kui sealpool Saaremaal
Kitsasse kööki mahtusid lisaks kahele pannkoogiküpsetajale ja raadiomehele ka esinaine Mare, kes andis raadiosaatesse intervjuud, ja fotograaf. Kokku seega viis inimest! Pilt: Eve Tuisk
Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin- kui sealpool Saaremaal
Õpetussõnad noorematele. Pilt: Kadri Paomees
Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin- kui sealpool Saaremaal
Sõnamängulised. Pilt: Kadri Paomees

 

Kui olime kõik jutud ausalt ära rääkinud, lasime hea maitsta Mai ja Kadri küpsetatud pannkookidel ja asusime mängima. Oleme juba mitu aastat keelatud käsitöö asemel naistejuttude taustaks mänge mänginud. Kodutütred ja nooremad lapsed mängisid omi mänge, suuremad tuletasid meelde sõnamängu Scrabble. Mehed, kes meiega ühes kombekohase punase joogiga liitusid, otsustasid esialgu pannkookidele ja oma juttudele keskenduda, kuid siis ei pidanud samuti paljuks paar mängu läbi mängida. Nagu ikka, liigub aeg liiga kiiresti ja nagu Anni tabavalt ütles: „Rääkida ikka ei jõudnud!“ Eks nende naistejuttudega nii olegi. Teinekord jälle! Ja ärge siis unustage – laupäeval kell 10 raadio Kadis „Külavahelood“!

Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin- kui sealpool Saaremaal
Paastumaarjapäevale omased pannkoogid punase moosi ja joogiga. Pilt: Eve Tuisk

FastLion CMS

Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin-

Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin-

Orissaare jaoskond alustas seda tähtsat naistepüha mälestusküünla süütamisega ja mälestushetkega küüditatutele Möödus 68 aastat märtsiküüditamisest Eestis Paastumaarjapäev on üks tähtsamaid kevadtalviseid naistepühi, mida nimetatakse ka kevade alguspäevaks, kapsapühaks, maagilise edu meelitamise pühaks. Traditsiooniliselt saavad sel ajal kokku naised nii Orissaares kui ka Kuressaares.

Paastumaarjapäeva tähistasime nii siin- kui sealpool Saaremaal

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse