Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Sündmused 2011. aastal Sündmused 2011 aastal septembrini Sündmused 2011. aastal

Sündmused 2011. aastal

Sündmused 2011. aastal

Saaremaa 2011. aasta naiskodukaitsja on Kaile KoppelSaaremaa naiskodukaitsjad tunnustasid juba neljandat korda üht väga tublid liiget oma ridades, andes talle aasta naiskodukaitsja tiitli. Kui varem on Saaremaa aasta naiskodukaitsjaks kuulutatud Maret Koor Kuressaare jaoskonnast, Silla Lapp Valjala jaoskonnast ja Laine Tarvis Kuressaare jaoskonnast, siis tänavu vabariigi aastapäeval pärjati tiitliga Kaile Koppelit Pihtla jaoskonnast. Kaile täitis viimases juhatuses ka ringkonna aseesinaise kohuseid.

Kaaslased iseloomustavad Kailet kui äärmiselt korrektset, kohusetundlikku ja asjalikku tüdrukut, "kes tuleb isegi siis kohale, kui ta on öelnud, et ta tulla ei saa".

Kaile on naiskodukaitsja olnud veidi vähem kui kümme aastat.

Sündmused 2011. aastal

Endine ringkonna esinaine pälvis Saare maavalitsuse kõrgeima tunnustuse

 

NKK Saaremaa ringkonna endine esinaine Rita Loel, kes septembris tervislikel põhjustel ameti maha pani, pälvis Saare maavalitsuse kõrgeima tunnustuse - maakonna teeneteplaadi. Tegemist on riikliku autasuga ning Rita Loel sai selle Naiskodukaitse taastamise ja arendamise eest, samuti aktiivse tegevuse eest ning inimestele kordaminevate ürituste korraldamise eest - nagu näiteks Saare maakonna aasta ema ja aasta isa valimiste ja tänuürituste korraldamise, Naiskodukaitse ajaloo uurimise, mälestuspäevade, küüditamise aastapäevade ning näiteks ka saarlastest ajateenijatele sokkide kogumise, kudumise ja kinkimise eest.

Praegu juhib Rita Loel ringkonna avalike suhete rühma. Ka selle rühmaga on põnevaid üritusi ette võetud - näiteks on kaks aastat toimunud ajalooretk nii Naiskodukaitsega seotud kui ka üldse põnevatesse kohtadesse.

Lisaks NKK oma üritustele on Naiskodukaitse teinud koostööd nii Saaremaa Memento, Punase Risti, koolide kui ka Saaremaa Vabadusvõitlejate ühinguga. Märkimist väärib, et ta valiti ka läinud sügisel Saaremaa Naiste ümarlaua eesistuja asetäitjaks - on ju Naiskodukaitse selle organisatsiooni üks liikmetest ning nii on võimalik teiste naisorganisatsioonidega paremat koostööd teha.

2014. aastaks on ta lubanud kaante vahele saada Saaremaa ringkonna ajaloo - kaks ajaloost kõnelevat näitemängu on ta juba kirja pannud ning neid on Saaremaa maleva näitetrupp ka edukalt esitanud - nii koolides kui ka rahvamajades. Ajaloohuvilisena alustas ta sel talvel kogu aasta kestva maleva mälumänguga.

Rita Loel on olnud nii Saaremaa kui ka Harju ringkonna taastaja ning esinaine Saaremaal 1994-1995 ning 2006-2011 kui Harjumaal 1996-2001. Kuuel korral on teda valitud keskjuhatusse (mäletatavasti toimusid esimestel taastamisaastatel keskjuhatuse kogu koosseisu valimised igal aastal). Rita Loel on ajakirjanik, praegu töötab ajalehes Saarte Hääl ning Naiskodukaitses on Pihtla jaoskonna tegevliige.

Ta on abielus, nelja lapse ema ning kogu tema pere on seotud Kaitseliiduga (vaid seitsmene pesamuna veel ei ole).

Sündmused 2011. aastal
Järelhüüe ringkonna esinaiselt Rita Loelilt
Sündmused 2011. aastal
Ringkonna auliikme Ursula Liivmanni kalmul

Saaremaa ringkond mälestab oma auliiget

 

17. juulil lahkus meie hulgast Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna auliige pr Ursula Liivmann, vanaproua, kes astus Naiskodukaitsesse 1939. aastal, olles siis 17-aastane.

21. juulil saatsid Saaremaa naiskodukaitsjad oma armsa Ursula viimsesse puhkepaika Leisi kalmistule. Ursula Liivmanni koduõuel peetud leinatalitusel sai järelhüüdeks sõna ka ringkonna esinaine Rita Loel, kes tänas Ursulat selle ajaloolise järjepidevuse eest, mis ta on tänastele naiskodukaitsjatele andnud oma jutustustega Naiskodukaitse algusaegadest - oli see siis vormikleidi õmblemine, mille Ursulale õmbles Lembri Aliide ja "mis keskelt kiskus", aga mida nooruke Ursula kandis uhkusega, ka 1939. aastal, kui 100 naiskodukaitsjat marssis president Pätsi tervituseks korraldatud paraadil. "Ma luban, et meie, tänased naiskodukaitsjad teeme kõik selleks, et meie lapsed ja lapselapsed ei peaks iial üle elama seda, mida sina," lubas ringkonna esinaine.

Ursula Liivmann sündis 29. septembril 1921, tema isa oli merekaitseliitlane, kes hukati punavõimude poolt Kuressaare lossi hoovis. Ema vangistati venelaste teise tulekuga. Saksa okupatsiooni ajal kuulus Ursula ka Naisomakaitsesse.

Ursulal oli neli last ning järeltulevat põlve loeti kokku 44. Saaremaa Naiskodukaitse auliikmeks sai Ursula Liivmann 24. veebruaril 2009.

Sündmused 2011. aastal
1272 küünalt on süüdatud.

Juuniküüditamise aastapäev

 

 

14. juunil korraldavad Saaremaa naiskodukaitsjad koostöös Saaremaa Memento Ühendusega leinaküünalde süütamise Kuressaare kesklinnas Vabadussõja mälestusmärgi juures. Kokku süütame 1272 küünalt, sest just niipalju saarlasi viidi 1941 aastal oma kodudest (nii 14. juunil kui ka 1. juulil - 1. juulil oli küüditamine vaid Saare maakonnas).

Osaleme ka kell 14 Kudjape kalmistul mälestusmiitingul, kus kõneleb ka naiskodukaitsjast kirikuõpetaja Anu Konks.

Kõik, kes soovivad tulla küünlaid süütama, palume kohal olla kesklinnas kell 18.

Sündmused 2011. aastal
Kõneleb Anu Konks. Foto Saarte Hääl/Sander Ilvest; rohkem pilte: http://foto.saartehaal.ee/thumbnails.php?album=442
Sündmused 2011. aastal

Teeme ära! talgupäev 14. mail Kudjape kalmistul

 

Meie talgupäev toimub nädal hiljem, kui üleriigiline talgupäev, sest 7. mail on Kuressaare linna sünnipäevaüritused ning paljud meie liikmed soovivad osaleda ka oma kodupaiga ettevõtmistes.

14. mail koguneme 9.50 Kudjape kalmistu väravas, et korda teha endiste naiskodukaitsjate hauad kalmistul. Üldkokku on praegu teada, et kalmistule on maetud 27 endist naiskodukaitsjat, lisaks ootab meie hoolsat kätt esimese maleva pealiku J. Poopuu haud ning meie esimese esinaise Marie Laurits-Bondartschuki esimese abikaasa Onufri haud. Täpsem info ja registreerimine talgulehel:

http://talgud.teemeara.ee/events/endiste-naiskodukaitsjate-haudade-korrastamine-14-dot-05

Maikuu teeõhtu 11. mail

 

Maikuu teeõhtu külaliseks on lubanud tulla värske Kuressaare linnapea Mati Mäetalu. Rõõmsate kohtumisteni! Ikka sõber-sõbranna kaasa, maja poolt tee-kohvi. Teeõhtu algab kell 19, ikka maleva staabimajas.

Väljaõppealased üritused aprillis 2011

 

1. Aprillikuu esimesel nädalavahetusel toimub Saaremaal Võhmal JUP1 kursus, kus osalemas ka naiskodukaitsjad.

 

2. Esmaspäeval, 4.04 Avalike Suhete erialarühma kokkusaamine staabis kell 18. Arutluse all eelseisvad üritused (mälestuspäev, aasta ema, küüditamise 70. aastapäev, samuti Marie mälestuskivi avamisega seonduv) ning ajaloo-uurimise koordineerimine.

 

3. 27.04 ja 4.05 õhtul kell 17.30-20.30 toimub maleva staabis ringkonna juhtide õppepäev, kus põhirõhk administreerimisalastel teadmistel (registreerimine Riina juures)

 

4. 30.04.-1.05 alustame tänavuse baasõppega. Organisatsiooniõpetust jagavad Rita, Piret ja Evely. Registreerimine 18.04-ni Riina juures)

Aprillikuu teeõhtu külaliseks tuleb Ivo Linna

 

Aprillikuu teeõhtu külaliseks on meie oma isamaalaulik, meie oma Muhumaa mees Ivo Linna.

Teeõhtu, nagu ikka, maleva staabimajas aprillikuu esimesel kolmapäeval kell 19. Ja ikka tule ise ja võta sõbrad-sõbrannad kaasa! Maja poolt tee ja kohvi!

NKK mälestuspäev

 

Pühapäeval, 10. aprillil tähistatakse Saaremaal NKK mälestuspäeva jumalateenistusega EAÕK Püha Nikolai kirikus.

Tänavune mälestuspäev on pühendatud Saaremaa Naiskodukaitse ajalooliselt esimese esinaise Marie Bondartšukile (Laurits, Svensson), sest just 10. aprillil on tema 120. sünniaastapäev. Mälestuspäeva teenistus korraldatakse õigeusukirikus seetõttu, et just selle koguduse liige oli meie esimene esinaine.

Traditsiooniliselt annavad sel päeval pühaliku tõotuse ka uued naiskodukaitsjad.

Süüta küünal endise naiskodukaitsja koduväravas!

 

Kutsume taas süütama küünlaid endiste naiskodukaitsjate koduväravates mälestuspäeva (tänavu tähistame seda päeva natuke varem, 10. aprillil) õhtul kell 20. Kõik, kes soovivad aktsioonist osa võtta, kuid kel ei ole "oma koduväravat", võtke ühendust Ritaga. Samuti võib küünla viia kalmistule - ainuüksi Kudjapel puhkab vähemalt kümme endist naiskodukaitsjat, nagu me ajalooretkest mäletame!

Saare naise elulugude konkurss PIRETIST URVENI

 

Saare naine on legendaarne. Kes meist ei teaks tema uskumatuid tegemisi, vapustavat elujõudu ning igas olukorras hakkamasaamist – on ju vana tuntud tõsiasi, et üks korralik saare naine on aastasadu pidanud hakkama saama vähemalt üheksa lapse kasvatamise ja põllupidamisega, sest meeste roll on olnud samal ajal merd künda.

Needsamad legendaarsed saare naised on olnud ka meie esiemad. Sügavast lugupidamisest teeme kummarduse nende ees ning kutsume kõiki saare naiste elulugusid üles kirjutama.

 

Kogu info konkursi kohta leiad siit:

http://piretisturveni.wordpress.com/

Ringkonna teenetemärgi ideekavandi konkurss

 

NKK Saaremaa ringkonna juhatus kuulutas välja ringkonna teenetemärgi ideekavandi konkursi. Ootame ideekavandeid maleva staapi (Väljaku 5, Kuressaare) 1. maiks 2011.

 

Aasta Värbaja!

 

NKK Saaremaa ringkonna juhatus  on otsustanud hakata välja andma lisaks Saaremaa aasta naiskodukaitsja tiitlile (mida on välja antud nüüdseks kolm) ka aasta värbaja tiitlit.

Tiitel antakse ringkonna tegevliikmele, kes toob aasta jooksul kõige enam liikmeid, tingimuseks on, et kõik värvatud liikmed jõuavad ka baasväljaõppele!

2011. aasta ringkonnakogu toimunud!

 

Laupäeval, 12. märtsil toimus NKK Saaremaa ringkonna ringkonnakogu, millel osalesid nelja jaoskonna - Kuressaare, Orissaare, Pihtla ja Valjala esindajad.

Aasta aruannet tehes tõdes ringkonna esinaine Rita Loel, et 2010. aasta oli ringkonna jaoks tõeliselt tegus - lisaks juba toimivatele traditsioonidele (maakonna aasta ema ja isa valimine, ringkonna aastapäev koos näitemängu esietendusega, isamaalised tähtpäevad, edukas osalemine erinevatel militaarvõistlustel) tuli tänavusel aastal Saaremaale ka NKK fotokonkursi võit (Heli Armus). Ka ringkonnas korraldati mitmeid põnevaid ettevõtmisi - näiteks lapilaager ja ajalooretk, samuti pandi õlg alla juuniküüditamise aastapäeva korraldamisele - Kuressaare kesklinnas süüdati 614 küünalt.

Positiivsena võib märkida, et läbi viidi täies mahus NKK baasväljaõpe, korraldati erialast õpet ning esimest korda pärast 1939. aastat marssisid naiskodukaitsjad Võidupühal taas Kuressaare kesklinnas uhkes rivis.

Siiski tõdeti, et arenguruumi on veel kodutütarde ühinemisel NKK-ga ning side-staabi erialade praktiseerimisega. Samuti leiti, et enam tähelepanu tuleb pöörata liikmemaksu laekumisele ning passiivsete liikmete üritustele kaasamisega.

Ringkonna aseesinaiseks valiti prl Piret Paomees, juhatuse liikmeks pr Raili Nõgu, asendusliikmeks pr Sille Lapp. Revisjonikomisjoni valiti tagasi pr Laine Tarvis ning asendusliikmeks valiti pr Ülle Sülla.

Hannes Hanso tuleb teeõhtule!

 

Maailmarändur Hannes Hanso on NKK teeõhtu külaliseks reedel, 18. märtsil kell 19.Tule kindlasti ja võta sõber-sõbranna ka kaasa!

Kui jääd koju, kahetsed kindlasti!

Teeõhtu toimub nagu ikka maleva staabimajas!

Saaremaa ringkonna taastamise 17. aastapäev

7. september 2011

13. septembril möödub 17 aastat Saaremaa ringkonna taastamisest. Sel puhul toimub Kuressaare linnas mitu olulist sündmust - avame mälestuskivi oma ajalooliselt esimesele esinaisele Marie Laurits-Bondartschukile, peame aastapäevapidu ning täname oma kauaaegset esinaist Rita Loeli tehtud töö eest.

 

Saaremaa naiskodukaitsjate jaoks on tänavune 13. september tavalisest tähtsam päev, sest sel päeval kell 15 avame oma ajalooliselt esimese esinaise Marie Laurits-Bondartschuki auks mälestuskivi tema kunagises kodukohas Kuressaare linnas Pikal tänaval. Mälestuskivi raha korjasime aasta jooksul annetustena - täname kõiki heatahtlikke annetajaid.

 

Kell 18 on aga meie ringkonna taastamise aastapäevapidu Kuressaare kuursaali kinosaalis, kus kavas rida etteasteid (esineb näiteks Saaremaa ringkonna võimlemisrühm, tantsuks mängib ans Valleraa!, mille solist on kpt Jaen Teär). Samuti täname tehtud töö eest oma kauaaegset esinaist Rita Loeli, kes otsustanud just sel päeval, mil temalgi täitub naiskodukaitsjana 17 aastat, esinaise ameti maha panna.

Piduõhtule registreerimine kestab 9. septembrini.

FastLion CMS

Sündmused 2011 aastal

Sündmused 2011 aastal

Saaremaa 2011 aasta naiskodukaitsja on Kaile Koppel Saaremaa naiskodukaitsjad tunnustasid juba neljandat korda üht väga tublid liiget oma ridades, andes talle aasta naiskodukaitsja tiitli

Sündmused 2011. aastal

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse