Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Saarlastel käisid külas soomlased Saarlastel käisid külas soomlased NKK Saaremaa ringkonnal olid 10. -12. augustini 2012 külas vabatahtlikud riigikaitsenaised Soomest - nn kiltasisarat, kes on sealse MPK (riigikaitsekoolitusorganisatsioon) naised. 30 paari ühe nobeda "sisara" käes polevat mingi ime! ← Eelmine Saaremaal tuleb turvaline jaanituli Järgmine → Kuressaare Gümnaasiumi töötajad koondusid akadeemilisse jaoskonda Saarlastel käisid külas soomlased

Saarlastel käisid külas soomlased

Rita Loel 13. augustil 2012

NKK Saaremaa ringkonnal olid 10.-12. augustini 2012 külas vabatahtlikud riigikaitsenaised Soomest - nn kiltasisarat, kes on sealse MPK (riigikaitsekoolitusorganisatsioon) naised.

Saarlastel käisid külas soomlased
Soome kiltasisaret ja Saaremaa naiskodukaitsjad Kuressaares Saaremaa ajalooliselt esimese esinaise Marie Bondartschuki mälestuskivi juures.
Saarlastel käisid külas soomlased
Külas viimase Kihelkonna jaoskonna esinaise Vassilisse Teäri (1905-2001) tütrel.

 

Ühiselt tutvuti Eesti Naiskodukaitse ja Soome riigikaitse naisorganisatsioonidega - esimesel õhtul peetud tutvustav seminar andis mõlema organisatsiooni tegevusest hea ülevaate. Käidi ka EELK Anseküla Maarja koguduse väikeses pühakojas, kus naiskodukaitsja pühalikku tõotust said lugeda värsked ringkonna tegevliikmed, palvuse viis läbi ringkonna taastajaliige, Anseküla koguduse õpetaja Anu Konks, kõlasid laulud reservkapten Jaen Teäri esituses ning kuna sealne kogudustähistab augustis legendaarse õpetaja Martin Körberi 195. sünniaastapäeva, kõlas ka Körberi "Väike karjane" väikeste viiulipiigade, õekeste Ida ja Hilda Loeli esituses. Esimese päeva õhtusse mahtus veel kuulsa Salme viikingilaeva külastus.


Palju ühist ajaloos

Teist päeva alustati Kuressaares Saaremaa ringkonna ajalooliselt esimese esinaise Marie Bondartschuki mälestuskivi juures, kus süüdati nii Eesti kui Soome lippude värvides ehitud küünlad, edasi käidi tutvumas nii Sääre militaarmuuseumiga, tehti väike kohvipeatus Euroopa mandriosa keskpunktis, kaeti üle, lennuväli, kust punaväed Berliini pommitama lendasid, uudistati Euroopa mõistes ainulaadset kellakoda ning keskaegset Kihelkonna kiriku. Väljasõidu lõpetas armas istumine ennesõjaaegse viimase Kihelkonna esinaise Vassilissa Teäri tütre Asta ja tema kaasa Heino Kodus - kuulates Asta meenutusi sellest mälestusi, mida ta 7-aastaselt ning hiljem, vahepeal amnestia saanuna 16-aastaselt (täiskasvanuikka lapsed viidi Siberisse tagasi) "eriti ohtliku kaitseliitlase pere" (laevakapteni ning kooliõpetaja tütrena) üle pidi elama. Kuulates pererahva esituses laule (muide majal lehvis külaliste auks Soome lipp!), viis mõtted nii soomlastel kui saarlastel selleni, kui õnnelikus ajas me elame - meil on oma kodud, pered ja meie ei pea oma lapsi võõrasse mulda matma.

 

Ühiseid jooni ka tänapäeva tegevuses

Õhtul kokkuvõtteid tehes leiti, et ehkki koostöö , mis mõnede liikmete vahel sai alguse juba pea 10 aastat tagasi Helsingis peetud Baltic Sea konverentsil ning on jätkunud erinevate ettevõtmiste kaudu (näiteks osales Rita Loel Soome naiste suurõppusel Kiuru 2004), saab nüüd tugevamaks ja rohkem organisatsioonipõhiseks. Igal juhul on tulevaks aastaks oodatud saare naised Soome vastukülaskäigule - on ju meie ajaloos palju ühist ning ettevõtmisi, mida saab ühiselt teha, samuti hulga.

Muide, selgus, et kiltasisaret õpivad nii esmaabi, igapäevaturvalisust, käivad laskmas, tegelevad masstoitlustamisega ning ... koovad samuti oma ajateenijatele sokke, nagu seda on kolm aastat teinud Saaremaa naiskodukaitsjad. 30 paari ühe nobeda "sisara" käes polevat mingi ime!

FastLion CMS

Saarlastel käisid külas soomlased

Saarlastel käisid külas soomlased

Soome kiltasisaret ja Saaremaa naiskodukaitsjad Kuressaares Saaremaa ajalooliselt esimese esinaise Marie Bondartschuki mälestuskivi juures Külas viimase Kihelkonna jaoskonna esinaise Vassilisse Teäri (1905-2001) tütrel NKK Saaremaa ringkonnal olid 10.-12. augustini 2012 külas vabatahtlikud riigikaitsenaised Soomest - nn kiltasisarat, kes on sealse MPK (riigikaitsekoolitusorganisatsioon) naised.

Saarlastel käisid külas soomlased

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse