Äädikat kasutatakse toiduvalmistamisel, nt salatite puhul. Koostisosana leiame äädikat ka sinepis, ketšupis ja majoneesis ning erinevates marinaadides. Sobib ka salatikastmeteks, liha ja kala piserdamiseks röstimisel (praadimisel), konserveerimiseks, maitseäädika valmistamiseks.
Prantsuse keemik Louis Pasteur tõestas 1864. aastal, et äädikas tekib looduslikus käärimisprotsessis. Äädikat valmistatakse kääritamise teel mitmesugustest toorainetest, milles on peamiselt süsivesikud ja suhkrud. Esmalt saadakse suhkru käärimise tulemusena etanool, mille äädikhappebakterid seejärel äädikhappeks oksüdeerivad. Etanooli võib valmistada näiteks veinist, siidrist, õllest või kääritatud puuviljamahlast, aga ka sünteetiliselt maagaasist või naftatoodetest. Äädikhappe kontsentratsioon lauaäädikas on 4–8% ja marinaadiäädikas kuni 18%. Mõnedes riikides on kange äädika müük keelatud. Näiteks peab Kanadas äädika happesus jääma 4,1% ja 12,3% vahele.
Jaapani teadlaste sõnul aitab toidu sisse segatud äädikas organismis rasva ladestumist ära hoida ja sellega kehakaalu tõusu vältida. Näiteks looduslik õunaäädikas (5%-ilise kangusega) on tugeva kaaliumisisaldusega orgaanilist õunhapet sisaldav aine, mis reguleerib inimorganismi seedimist.
Äädikas on asendamatu abiline katlakivi eemaldamisel näiteks teekannust ja pesumasinast. Tegin katse äädikaga katlakivi eemaldamiseks teekannust, mida näete ka fotodel. Katse õnnestus. Kuna leidsin vihjeid, et äädikas võiks eemaldada ka hallituse, siis tegin katse, proovides vanni äärest hallitusjälgi eemaldada. Katse ebaõnnestus.
| ||
KATLAKIVI EEMALDAMINE TEEKANNUST
Leidsin ka põnevat rahvatarkust, mis mul veel katsetamata jäi, kuid väärib kindlasti esiletoomist:
LÕHNAD (köögis, külmikus, kohvris)
PUHASTAMINE
VEEL KAVALAID NIPPE (lillevesi, soolatüükad, hingamisteed)
|
Allikad:
Maaleht
LiveScience http://www.livescience.com/9658-vinegar-fight-fat.html
Wikipedia http://et.wikipedia.org/wiki/%C3%84%C3%A4dikas
Naine24 http://www.naine24.ee/492790/mitmekulgne-aadikas-tuleb-appi-nii-koogis-kui-elutoas/
Äädikatootja koduleht |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, Ole valmis! äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi.
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale