Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Naiskodukaitse mälestuspäeva tähistamine Tallinna ringkonnas Naiskodukaitse mälestuspäeva tähistamine Tallinna Aastaid tagasi sai Tartus alguse traditsioon, austamaks ja meenutamaks neid naiskodukaitsjaid, kes panid 1920 aastal alguse vabatahtlikule riigikaitselisele naisliikumisele ja arendasid selle 1930 aastatel isamaaliseks naisorganisatsiooniks ja kes Eesti okupeerimise järel N. Liidu poolt 1940. aastail stalinistlike repressioonide läbi hukkusid. aprillil 2016 ← Eelmine HUNT läbi väliköögi silmade Järgmine → Muljeid koormusmatkalt Naiskodukaitse mälestuspäeva tähistamine Tallinna ringkonnas

Naiskodukaitse mälestuspäeva tähistamine Tallinna ringkonnas

Aastaid tagasi sai Tartus alguse traditsioon, austamaks ja meenutamaks neid naiskodukaitsjaid, kes panid 1920 aastal alguse vabatahtlikule riigikaitselisele naisliikumisele ja arendasid selle 1930 aastatel isamaaliseks naisorganisatsiooniks ja kes Eesti okupeerimise järel N. Liidu poolt 1940. aastail stalinistlike repressioonide läbi hukkusid.

Mitmed Naiskodukaitse juhid küüditati Siberisse ja hukati vangilaagrites aprillis 1942. Siit tulenebki traditsioon igal aastal jüripäeva paiku  Naiskodukaitse mälestuspäeva tähistada.

 

NKK Tallinna ringkonnas korraldab mälestuspäeva traditsiooniliselt Toompea jaoskond. Sellel aastal viisime mälestuspäeva läbi 24. aprillil  ekskursiooniga Eesti Sõjamuuseumi kindral Laidoneri muuseumi ja selle filiaali, Sõjatehnika angaari Viimsis. 


1919. aastal asutatud Eesti Sõjamuuseum taastati 2001. aastal Eesti Sõjamuuseumi kindral Laidoneri muuseumi nime all. Täna on muuseum sõjaajaloo- ja kultuuripärandi koguja, uurija ja eksponeerija. Püsikollektsioonid jutustavad loo Eestis peetud sõdadest.


Ajaloolase Merike Jürjo juhitud ekskursioon algas  ekspositsioonist, mis käsitleb I maailmasõda ja sellele järgnenud Vabadussõda. Edasi liikusime osakonda, mis teisele maailmasõjale pühendatud oli. Eesti kaotas II maailmasõjas umbes viiendiku oma elanikest mahalastute, Gulagi vangilaagritesse saadetute ja küüditanutena.


Järgmisena viis tee meid Eesti Sõjavägede ülemjuhataja kindral Laidoneri kabinetti ning tema  eluruumidesse. Saime ülevaate J. Laidoneri elust ja tegevusest. Uudistasime J. Laidonerile antud teenetemärke. Need olid hästi säilinud, kuna II maailmasõja ajal õnnestus sugulastel need Eestist välja viia. Tagasi Eestisse jõudsid need aumärgid 2004. aastal, USA presidendi G. W. Bushi vahendusel.


Kuulsime ka J. Laidoneri abikaasa Maria elukäigust ning tema Siberist tagasitulekust Eestisse. Naiskodukaitse  Toompea jaoskonna esinaine jutustas oma kohtumistest proua Laidoneriga   oma vanaema,   Alma Jeetsi (NKK Tallinna ringkonna esinaine aastail 1934-1940)  Lätte tänava korteris, 1960–ndatel aastatel  okupeeritud Eestis.

 
Sõjamuuseumist suundusime Sõjatehnika angaari, kus ekskursiooni juhtis  muuseumi giid Hendrik-JuliusKits. Sealse ekspositsiooni kaalukama osa moodustavad Soome sõjamuuseumilt kingiks saadud 24 suurtükki ja kolm miinipildujat.

 

Sõjatehnika angaaris avati 2015. aastal näitus, mis on pühendatud  Eesti kaitseväelaste 11 aastat kestnud  teenistusele Afganistanis. Eksponeeritud olid saunad, mida kasutasid meie sõjamehed Helmandi provintsi baaslaagris. Väljas oli ka nende poolt Afganistani missiooni ajal kasutatud sõjatehnika, relvastus ja vormiriietus.Pärast ringkäiku angaaris toimus sealsamas ka elav küsimuste ja vastuste voor.

 
Ekskursiooni lõppedes kogunesime kõik muuseumi kohvikusse pitsale, kringlile ja kohvile. Oli väga mõnus õhkkond ja juttu  jätkus meil kauemaks.


Hea on   siinjuures märkida, et mälestuspäeva tähistamisest võtsid osa Tallinna ringkonna  peaaegu kõigi jaoskondade esindajad ja Toompea rühma kodutütred.


Kokkuvõtteks -  oli igati huvitav ja meeldejääv päev.

Marje-Anne Hendrikson 29. aprillil 2016

FastLion CMS

Naiskodukaitse mälestuspäeva tähistamine Tallinna

Naiskodukaitse mälestuspäeva tähistamine Tallinna

Mitmed Naiskodukaitse juhid küüditati Siberisse ja hukati vangilaagrites aprillis 1942 Siit tulenebki traditsioon igal aastal jüripäeva paiku Naiskodukaitse mälestuspäeva tähistada Aastaid tagasi sai Tartus alguse traditsioon, austamaks ja meenutamaks neid naiskodukaitsjaid, kes panid 1920 aastal alguse vabatahtlikule riigikaitselisele naisliikumisele ja arendasid selle 1930 aastatel isamaaliseks naisorganisatsiooniks ja kes Eesti okupeerimise järel N. Liidu poolt 1940. aastail stalinistlike repressioonide läbi hukkusid.

Naiskodukaitse mälestuspäeva tähistamine Tallinna ringkonnas

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse