Inimene vajab päevas minimaalselt kolm liitrit vett. Higistades tunduvalt rohkem, sest veekadu tuleb tasandada. Juba 3% veekaotus vähendab jõudu 20%. Vältige janu kustutamist lumesöömisega, otsige mingi veekogu – Eestis on kõik kohad vett täis. Pidage meeles, et higistades kaotate ka soolasid, mida lume/vihmavesi ei sisalda, seega on ta pikemal tarvitusel tervisele ohtlik. Asulaaladel võetud seisvat või kahtlase värviga vett tuleb puhastada. Kui on võimalik keeta, siis 20 min on piisav aeg vee puhastamiseks.
Vee keetmiseks saad kasutada üleelamiskarpi, konservikarpi, õllepurki, plastpudelit (ei sula, sest vesi jahutab; kork maha!) kasetohust topsi jpm. Kui vesi on sogane või kahtlane, siis peate enne keetmist vee filtreerima! Veefilter valmistage järgmiselt: otsi õllepurk või muu anum (puudumisel tee kasetohust koonus) ja tee selle põhja augud. Pane märg turbasammal anuma põhja ¼ osas. Siis pane lõkkest söetükikesi anumasse ¼ osas ja kata söed ¼ osas turbasamblaga (võid söe ja turba segada). Peale aseta ¼ osas kruusa või tillukesi kive või jämedat liiva. Sellise filtri normaalne filtreerimiskiirus on 1dl/min. Kui läbijooks on liiga kiire, suru massi kokku ja vastupidi. |
Võimalusel valmista nii suvel kui talvel alati sooja jooki, sest külma vee joomine kulutab liigselt energiat.
Ajakirja Kaitse Kodu! videoõpetus "Teejook", Kristjan Prii, üleelamisinstruktor |
*Allikas: Üleelamise taskuraamat. Koostaja Erki Vaikre, kirjastaja Kaitseliidu Kool. |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale