Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Teadmisi tulekahju koolituselt Teadmisi tulekahju koolituselt Käisime 14. septembril Harju ringkonna meditsiinigrupi täiendõppe raames Saue Vabatahtliku Tuletõrjeühingu liikmetelt tarkusi ammutamas. Esmalt saime ülevaate, kuidas tuli üldse käitub - tahab ju temagi elus püsimiseks hapnikku, toitu ja soojust ning kuidas käituda, kui mõnusalt praksuvast soojendajast on saanud hoopis hävitav kahjutuli. Lisaks saime vajalikku praktilist koolitust meditsiini vallas. Seekord soovin aga jagada teadmisi tulekahju teemadel. Aitäh kõigile vabatahlikele päästjatele ennastsalgava töö eest! Foto Veronika Laakso Elanikkonnakaitse Ole valmis! ← Eelmine Harju maleva tuletoojad Ivar Espenberg ja Kaire Taar Järgmine → Kirved, saed ja toores jõud Teadmisi tulekahju koolituselt

Teadmisi tulekahju koolituselt

Veronika Laakso 2. okt. 2024

Käisime 14. septembril Harju ringkonna meditsiinigrupi täiendõppe raames Saue Vabatahtliku Tuletõrjeühingu liikmetelt tarkusi ammutamas.
Esmalt saime ülevaate, kuidas tuli üldse käitub - tahab ju temagi elus püsimiseks hapnikku, toitu ja soojust ning kuidas käituda, kui mõnusalt praksuvast soojendajast on saanud hoopis hävitav kahjutuli. Lisaks saime vajalikku praktilist koolitust meditsiini vallas. Seekord soovin aga jagada teadmisi tulekahju teemadel.

Tulega tuleb loomulikult teadlikult ümber käia. Selleks, et tuli saaks peale süttimist edasi põleda, vajab ta kolme komponenti: hapnikku, põlevat materjali ja kuumust.

Kui tulekahju on alguse saanud, tuleb tegutseda väga kiirelt. Kiire ja odav abimees kahjutulest võimalikult kiirelt teada saamiseks on suitsuandur. Väikese tulekolde puhul on sul võimalik see ise ära kustutada, kasutades selleks tuletekki või -kustutit. Kui aga kustutamisega kohe jaole ei jõua, tuleb arvestada, et tuli areneb väga kiiresti edasi. Õppevideost on näha tulekahju arengu kiirus ja temperatuuri tõus.

Seega, kui sul ei õnnestu tulele kohe piiri panna, siis lahku hoonest võimalikult kiirelt. Kuna meie kodud ja ka muud ruumid sisaldavad väga palju erinevaid sünteetilisi meterjale, siis paiskub tulekahju ajal õhku kokteil, milles on esindatud enamus Mendelejevi tabelist ning see on sisse hingates tervisele väga ohtlik. Piisab vaid mõnest minutist kui inimene teadvusetult maha kukub. Seega suitsusesse hoonesse isiklikele asjadele järele minek või vara päästmine võib lõppeda väga kiirelt ja kurvalt.

Teadmisi tulekahju koolituselt
Foto Annika Härm

Üks oluline viga, mida tulekahju puhkedes tehakse, on uste ja akende avamine, näiteks suitsu välja tuulutamiseks, et näha, mis põlengu põhjustas. See aga annab tulele vajalikku hapnikku suures koguses juurde ning tulekahju põlemine kiireneb kordades. Kui näed, et ruum on suitsu täis ning sul ei õnnestu isegi tuvastada, mis põleb, siis on ainuke õige käitumine - uksed ja aknad kinni, helistada 112, sundventilatsioon välja lülitada, teavitada teisi hoones viibijaid ja hoonest koheselt lahkuda.

Teadmisi tulekahju koolituselt
Foto Kersti Puusepp

Kui hoone on juba paksu suitsu täis, siis liikuge lähedal olevate inimestega koos väljapääsu poole, hoides teineteisest kinni ja teavitades tagumisi ees olevatest ohtudest nt treppidest. Paremaks orienteerumiseks on soovituslik hoida parema käega seina vastu. Kuna suits tõuseb ülesse poole, siis on ruumi alumises osas veel puhtamat õhku, madalam kuumus ja parem nähtavus. Liigu käpuli või roomates välja. Kaitse oma hingamisteid, pannes võimalusel märg riie nina ja suu ette. Hoonest välja jõudes lugege kõik inimesed üle. Puuduvatest inimestest ja nende võimalikest asukohtadest teavita päästjaid. Kui mõni inimene on evakueerudes teadvusetult maha kukkunud ja sa ei jaksa teda omal jõul hoonest välja tirida, siis jäta tema asukoht meelde ja teavita täpsest asukohast ka kohale jõudnud päästemeeskonda.

Kui ruumis olev hapnik saab põlemise käigus ära kasutatud, tekivad ohtlikud gaasid, mis kõrgel kuumusel plahvatavad. Peale plahvatust löövad leegid juba hoonest välja. Kui leegid on hoonest väljas, siis on temperatuur juba nii kõrge, et elusalt ei õnnestu hoonest enam kedagi leida. Inimene ei pea sellele kuumusele vastu.

Päästeamet on kohanud inimeste pahameelt kui tuletõrjeauto sündmuskohale jõudes ei asuta kohe maja veega üle kastma, kuid seda ei tehta põhjusega. Kui leegid ei ole veel majast väljas ja on ikkagi kahtlus, et majas võib keegi olla, siis teostatakse esmalt suitsusukeldumine ning otsitakse ruumid läbi. Kui hoonele kohe veejuga peale juhtida, tekib saunakerise efekt ning võimalik elusolija ei ela seda hoone sees üle.

Selleks, et põlemiskiirust vähendada saab mõjutada tulele olulist kolme tegurit:

  • vähendada saadaolevat hapnikku, peatades õhu juurdevool (kinnises ruumis võib tuli ka ise ära vajuda, sest hapnik saab otsa),
  • taltsutada kuumust nt veega jahutades,
  • vähendada põleva materjali hulka nt katta põlev materjal üle tulekustutusvahendiga.

Viimase punkti juures tuleb eraldi märkida, et suitsusesse tuppa ukse vahelt tulekustutusvahendi pihustamine ei täida oma eesmärki, sest selliselt toimides tuli hoopis hoogustub ukse avamisel lisandunud hapniku toimest. Tulekustutusvahendist on kasu vaid juhul kui see pihustatakse otse põlevale materjalile.

Saime ka ise suitsusest ruumist evakueerumist proovida ja tuleb tõdeda, et helendavad evakuatsiooni märgised oleksid soorituse võõras hoones tunduvalt lihtsamaks teinud. Märgised on evakueerumisel abiks siiski vaid põlengu algusfaasis, hiljem tekib musta suitsu liiga palju ja nähtavus kaob.

Kui evakueerumisel selgub, et väljapääsuteed on tule leviku või kuumuse tõttu läbimatud, siis mine tagasi tuldud suunda, sulge ennast aknaga või rõduga ruumi (ära lukusta ust). Tihenda uks võimalusel märja riidega ja tee ennast akna või rõdu kaudu päästjatele kuuldavaks ning nähtavaks.

Kõige olulisem - käitu tulega vastutustundlikult, ära jäta teda üksi, kui valesse kohta tekkinud tulekolle on väike, siis kustuta, kui sa tulekollet ei näe, kuid suitsu on palju, siis evakueeru, teavita teisi, ära riski oma eluga ja kutsu abi võimalikult kiirelt.

Aitäh kõigile vabatahlikele päästjatele ennastsalgava töö eest!

Teadmisi tulekahju koolituselt
Foto Veronika Laakso

FastLion CMS

Teadmisi tulekahju koolituselt

Teadmisi tulekahju koolituselt

Tulega tuleb loomulikult teadlikult ümber käia Selleks, et tuli saaks peale süttimist edasi põleda, vajab ta kolme komponenti: hapnikku, põlevat materjali ja kuumust Käisime 14. septembril Harju ringkonna meditsiinigrupi täiendõppe raames Saue Vabatahtliku Tuletõrjeühingu liikmetelt tarkusi ammutamas. Esmalt saime ülevaate, kuidas tuli üldse käitub - tahab ju temagi elus püsimiseks hapnikku, toitu ja soojust ning kuidas käituda, kui mõnusalt praksuvast soojendajast on saanud hoopis hävitav kahjutuli. Lisaks saime vajalikku praktilist koolitust meditsiini vallas. Seekord soovin aga jagada teadmisi tulekahju teemadel.

Teadmisi tulekahju koolituselt

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse