Ravi
Männiokastest tee on antiseptiline ja üldtugevdava toimega, kättesaadav ja vitamiinirohke. Päevaseks tarbeks hõõru pihutäis okkaid katki, vala keeva veega üle ja lase tõmmata 2 tundi. Joo kohe, tõmmise seismisel kaovad vitamiinid. Talvisel ajal soovitav igapäevaselt!
Verejooksu puhul on turbasammal (pildil) vati, joodi ja haavalapi asendaja, kuna imeb endasse verd ja on antiseptiline. |
| ||
Väiksele haavale võib asetada teelehemahla, millel on verejooksu peatav ja raviv toime. Samuti saad suurema verejooksu puhul vere hüübimisele kaasa aidata pajukoore-, raudrohu- või põdrasamblapuru (pildil) või habesambliku asetamisega haavale. |
| ||
Lahase saad valmistada paarist puuroikast, mille kinnitad riideribadega. Oluline on, et jäsemete puhul peavad fikseeritud olema kõrvalliigesed ja haavad peavad jääma vabaks.
Palavikku alandava, külmetust raviva, köha- ja põletikuvastase toimega on vaarikavarre tee. Lisaks on see ka nõrgalt valuvaigistav ja väga maitsev ning kergesti läbi aasta kättesaadav. Samuti on ka pajukoore- või kadakamarjatee nii põletiku kui palavikuvastane hea külmetusravim.
Põletiku vastu aitab kõrvenõges – välise põletiku puhul määrige purustatud lehtede pudiga kohta ja jooge nõgeseteed. Sisemise põletiku puhul jooge nõgese juurtest või pealsetest tehtud teed. Nõges on väga suure raua sisaldusega ning aitab nõrkuse, kurnatuse, raskete haiguste, verekaotuse jpm puhul taastada organismi tugevust.
Kõhulahtisuse korral tee tammekoorest teed. Iivelduse ja oksendamise korral aitab mustikas või mustikalehe tee. Nii lahtisuse kui ka iivelduse puhul on abiks ka raudrohutee ja kindlasti söö puusütt.
Mao- või putukahammustust on alati mõistlik vältida. Kui sa aga pole neile allergiline, siis pole need sulle eluohtlikud (v.a. hammustus kaela või pea piirkonda). Kui oled ettevaatlik, jälgid liikudes jalgade ette ning enda ümber, siis on ka oht väike. Kui oled aga hammustada saanud, jää rahulikuks, joo vett, ära liiguta (eriti hammustusega jäset). Kindlasti ära kasuta ¾gutti, ega lõika enda küljest tükke. Ka alkohol ja nikotiin kiirendavad mürkide liikumist südamesse.
Hügieen
Seebina saad kasutada kaselehti, mis sisaldavad vahtainet. Võta 1 osa kaselehti ja 2 osa vett, raputa segu kilekotis seni, kui tekib vaht. Eralda lehed ja saadud vedelik toimib vedelseebi või šampoonina. Samuti saad seda kasutada riiete pesemiseks – siis pole vaja isegi lehti eraldada ja pesta saad samas kotis.
Puusüsi on peenestatuna hambapasta asendaja, olles antibakteriaalne vahend. Samuti närides nätsu asemel okaspuu vaiku, hoiad hambad puhtad. Suuveeks on hea tammekooretee, mis on igemeid tugevdav ja antibakteriaalne. Hambaharja on kerge valmistada peentest kuuseokstest, sidudes need ärakoorituna kimpu. Turbasammal on suurepärane pesukäsn ja samuti ka igati mugav ja hea tualettpaberina.
Käsi ja jalgu hooldades on oluline küünte lõikamine. Selleks saad kasutada nuga ja luisku.
Saunal on oluline koht mitte ainult kehahooldusel vaid ka vaimu värskendamisel. Selleks on lihtne valmistada telksaun. Painuta kaarekujuliselt maha mõned väiksed puud, et muudustuks kuppeltelgi karkass, kuhu mahub 1-2 inimest kükitama. Kata see õhutihedalt oma üleriiete või kilega ja aja suures lõkkes 4-6 inimpea suurust kivi punaseks (3-4 tundi). Tõsta kivid pulkade abil ”sauna” ja saadki leili visata ning higistada ka talvel. Kuum ihu pese ruttu puhtaks vee (hea kui saad soendada), kaseleheleotise ja sambla vammiga. Kata ihu võimalusel puhaste ja kuivade alusriietega (eelnevalt pestud ja kuivatatud). Telgil olnud üleriided on leili tõttu samuti puhastunud, sest kuuma aur tapab bakterid. Tunned ennast nagu uuesti sündinuna. |
*Allikas: Üleelamise taskuraamat. Koostaja Erki Vaikre, kirjastaja Kaitseliidu Kool. |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale