- Pea meeles, et sinu ainus eesmärk on ellu jääda.
- Lepi olukorraga ja valmistu ootamiseks. Proovi rahuneda ja ära lase teistel pantvangidel paanikasse sattuda.
- Hirm on täiesti normaalne. Esimesed 15–45 minutit on kõige ohtlikumad, seepärast on oluline kuuletuda pantvangistajate käsklustele. Mida rohkem te omavahel (pantvangidena) kokku hoiate, seda väiksem on tõenäosus, et pantvangistaja teid vigastab.
- Ära räägi ilma vajaduseta. Proovi olla sõbralik, aga hoidu jutustama hakkamisest.
- Ära anu, nuta ega püüa end õigustada.
- Ära jaga pantvangistajatele kommentaare ega soovitusi.
- Ära vaidle pantvangistajate või teiste pantvangidega, vaid jää tavapärase lähenemise juurde.
- Ära keera pantvangistajatele selga, välja arvatud juhul, kui oled saanud vastava käskluse. Silmside võib olla kasulik, inimesed kipuvad vähem tapma, kui neid vaadatakse. Samas tasub hoiduda pantvangistajate lakkamatust jõllitamisest.
- Ära keeldu pakutud toidust isegi siis, kui sa seda ei taha. Toit annab sulle jõudu ja sellest keeldumine võib pantvangistajaid ärritada.
- Proovi puhata. Võimaluse korral istu. Kui pantvangisituatsioon kestab pikka aega, proovi magada.
- Ära ürita põgeneda, kui sa pole kindel, et sind saadab edu. Isegi kindla veendumuse korral mõtle enne kaks korda järele.
- Kui mõned pantvangid vajavad arstiabi, teavita sellest pantvangistajaid. Räägi olukorrast lühidalt ja vaikselt ning ära astu mingeid samme, kui selleks luba ei anta.
- Kui kuuled lärmi, tulistamist või seda, et päästeoperatsioon hakkab kohe pihta, otsi mõni turvaline paik, heida põrandale pikali, kata pea kätega ja ära tee äkilisi liigutusi. Mitte mingil juhul ei tohi joosta päästeoperatsioonil osalevate politseinike poole, kuna nad võivad sind eksikombel pantvangistajaks pidada.
*Allikas: Mida me peame teadma eriolukordadeks ja sõjaks valmistumisest, 2015. Leedu Kaitseministeerium |