Ööbimisel on peamine varjualune, kuid vähetähtis pole ka lamamisalus ja magamiskott või selle aseaine.
Varjualuse ehk kergonni ehitamiseks on mitmeid mooduseid. Soojal ajal on lihtsaim moodus teha madal ja pikk poolavatud varjualune, kus annab sooja lõke tulepeegliga (pildil). Alusraamiks kasuta kuivi kuuski ning kata need värskete kuuseokstega. Enne ehitamist tee sisse ase. Talvisel ajal saad vähese lume korral teha karkass-iglu. Ka sinna sisse võid aseme teha. Onni kuju peab olema laugem ja madalam arvestusega, et sisse mahud. Karkass kata kuuseokstega ning need lumega.
Kaitseliidu ajakirja Kaitse Kodu! videos on vaatluse all 5 erinevat alternatiivset talvel õues ööbimise võimalust
Lumi on parimaid soojusisolatsioonimaterjale. Kui oled sisse pugenud, kata ava kinni (kotiga). Kui sul on üleelamiskarp, saad süüdata küünla, mis tõstab lisaks su oma kehasoojusele märgatavalt temperatuuri onnis. Jäta kindlasti lakke ventilatsiooniava! Kuid hädaga saad ööbida ka suure kuuse all, mille kohandad ümber onniks.
Asemeks on kõige lihtsam kuhjata kuuseoksi ning katta need samblaga. Kui sul on üleelamiskarbis termokile, saad maapinna ja kuuseokste vahele selle asetada, termokile hoiab eemal maa niiskuse ja peegeldab tagasi sinu kehasoojust.
Magamiskoti saad valmistada suurest prügikotist, kuhu topid enda ja kotiseinte vahele sammalt, sooheina või sõnajalgu. Kui kilekotti pole, saad oma riiete sisse heina panna, et need soojemad oleks. Kui ka riided on kitsad või on neid vähe, kuhja kokku heinahunnik, roni ise sinna sisse ja kata see jopega. Samuti võid talvel hädaolukorras otsida sipelgapesa. Kui selle lahti kaevad, saad sinna sisse sooja pugeda, kraapides okkad omale peale ja kattes lumega (sipelgapesade lõhkumine on keelatud!). Talvel on sipelgad sügaval maa sees ja te ei häiri teineteist. |
*Allikas: Üleelamise taskuraamat. Koostaja Erki Vaikre, kirjastaja Kaitseliidu Kool. |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale