Lääne ringkonna naiskodukaitsjad käisid jumalateenistusel Haapsalu Toomkirikus ja Vormsi Vabadussõja mälestussamba juures, Kõpus auliikme Reet Kargu haual, Ridalas perekond Noore haual, Kirblas Maria Ollino, Nelly Adele Schmidti ja Pauliine Lehtsaare (s. Paras) haudadel ning kiriku juures meenutati Hilda Vellemäed ja Alma Lisette Valgmad. Kõikjal asetati lillekimpe ja süüdati mälestusküünlaid. | ||||
| ||||
Naiskodukaitse mälestuspäevast vestlesid Lääne ringkonna esinaine Veronika Isberg ja aseesinaine Diana Saarniit. Veronika leiab, et mäletada ei saa seda, mida ei tea: „Ühel kohtumisel tuli minu juurde vanem naisterahvas, kes meenutas lähedaste elu pärast küüditamist, pidulikul puhul võeti salaja välja peidetult kaasa võetud Naiskodukaitse sinine kleit. Minu jaoks on see naine nimeliselt teadmata, aga see usaldatud lugu puudutab mind.“
Diana Saarniit uuris Heiki Magnuse käest, kuidas ta sai teada perekond Noore kalmust? Heiki Magnus meenutab: „Kui märkasin kunagise Noorte Kotkaste Lääne maleva liikme ja Heino Noore onupoja Lembit Noore (s. 18.04.1929) kirjutist Ridalas käimisest ja esivanemate kalmude korrastamisest Ridala vanal ja uuel kalmistul, siis haarasin kohe sellest lausest kinni, et kas Ridala uuel kalmistul on Heino Noore ema, Salme Noore ja isa, Karl Noore sümboolne kalm? Ehkki olin Ridala vallavalitsuse haljastuse alal 15 aastat töötanud, ei olnud ma ise seda kalmu märganud. Kalmu olukord oli veidi "vananenud", sellel olid elupuud ülekasvanud, mis varjasid kalmukivi ja üldine olukord oli kehv. Ühesõnaga, asi nõudis asjatundja sekkumist! Helistasin Lembit Noorele, kes omakorda suhtles üsna pea ka Heino Noore lese Juta Noorega. Peagi helistas Lembit Noor tagasi ja mulle anti täieline voli kalmu osas. Mõned päevad hiljem rääkisin mõttest, et korrastada Heino Noore vanemate kalm Ridala uuel kalmistul ka Haapsalu jaoskonna esinaise Maire Kruusiga, ja nii saigi esialgsest korrastamisest traditsioon, mis on õnneks kestnud juba pea viis aastat.“
Veronika ja Diana on ühel nõul selles, et kunagisi naiskodukaitsjaid saab lisaks mälestuspäevale hoida au sees ajalugu uurides ja ise naiskodukaitsjana tegutsedes juhinduda juhtsõnast „Minu kohus!“ ja tõotusest “Mina tunnistan Eesti demokraatliku Vabariigi täielikku iseseisvust ja tema põhiseaduslikku valitsust. Luban ja tõotan tegelikult kaitsta põhiseadusega maksmapandud riigikorda, töötades ausalt Kaitseliidu ja Naiskodukaitse põhimõtete järele. Kõik ülemate seaduslikud käsud, samuti juhatuse otsused, täidan tõrkumata”.
Naiskodukaitse mälestuspäev on Heino Noore 1997. aastal algatatud traditsioon, mil ta tegi naiskodukaitsjatele ettepaneku tähistada 24. aprillile lähimal pühapäeval kõikide represseeritud naiskodukaitsjate mälestuspäeva. Heino Noore ema Salme Noor oli Naiskodukaitse Lääne ringkonna asutajaliige ja Haapsalu jaoskonna esinaine aastail 1934-1935. |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale