Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid panuse eest Eesti turvalisemaks muutmisel Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid 3. septembril tähistas Paides Wittensteini tegevusmuuseumis Naiskodukaitse organisatsioon oma 95. aastapäeva. Aastapäeval anti Tartu ringkonna naiskodukaitsjale Eda Leolale pidulikult üle organisatsiooni üks kõrgematest tunnustustest - Liiliaristi III klassi teenetemedal, mida antakse välja tegevliikmetele eeskujuliku teenistuse eest organisatsioonis. Samuti jagati taas staa¾imärke neile, kes on Naiskodukaitse liikmed olnud juba enam kui 25 aastat. aastapäeva Järgmine → ERM, Päästeamet ja Naiskodukaitse kutsuvad uue näituse loomise jaoks saatma lugusid kriisis hakkama saamisest Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid panuse eest Eesti turvalisemaks muutmisel

Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid panuse eest Eesti turvalisemaks muutmisel

3. septembril tähistas Paides Wittensteini tegevusmuuseumis Naiskodukaitse organisatsioon oma 95. aastapäeva. Aastapäeval anti Tartu ringkonna naiskodukaitsjale Eda Leolale pidulikult üle organisatsiooni üks kõrgematest tunnustustest - Liiliaristi III klassi teenetemedal, mida antakse välja tegevliikmetele eeskujuliku teenistuse eest organisatsioonis. Samuti jagati taas staa¾imärke neile, kes on Naiskodukaitse liikmed olnud juba enam kui 25 aastat.

Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid panuse eest Eesti turvalisemaks muutmisel
Foto: Katrin Merisalu

Naiskodukaitse esinaine Airi Tooming meenutas oma aastapäevakõnes viimase paari aasta meeletut tempot ning naiskodukaitsjate kriiside lahendamisesse panustamisi. “Viimaste aastate kriisid on andnud meile palju praktikat, oleme saanud end testida ning hankinud üksjagu kogemusi, kuidas organisatsioonina olla veel tõhusamad ning seeläbi tagada abi seal, kus seda kõige enam vajatakse. Loodan, et sarnaseid õpikogemusi on saanud ka meie partnerid,” sõnas Tooming. Lisaks rõhutas Tooming vabatahtlike töö väärtustamise olulisust. “Organisatsioonina on meil vastutus, et kestaksime kriisist kriisi. Et meie väljaõpetatud, kriisides karastunud vastutustundlikult tegutsevad vabatahtlikud tahaksid tulla vajadusel välja ka viie ja kümne aasta pärast,” rõhutas Naiskodukaitse esinaine.

Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid panuse eest Eesti turvalisemaks muutmisel
Foto: Urmas Glase

Naiskodukaitse aastapäeval osalesid kutsutud külalistena Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi, kaitseminister Hanno Pevkur, siseminister Lauri Läänemets, malevapealikud Kaitseliidu malevatest, kodutütarde peavanem Ave Proos, Järva noorkotkaste rühmajuht Urmas Täht ja naiskodukaitsjad ringkondadest üle Eesti.

Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid panuse eest Eesti turvalisemaks muutmisel
Foto: Katrin Merisalu
Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid panuse eest Eesti turvalisemaks muutmisel
Foto: Katrin Merisalu

Kaitseliidu ülem brigaadikindral Riho Ühtegi tänas naiskodukaitsjaid nende pühendumuse, entusiasmi ning mitmekülgselt riigi toetamise eest erinevates kriisides. Ka siseminister Lauri Läänemets rõhutas Naiskodukaitse olulisust: “Evakuatsioon on üles ehitatud peamiselt teile, teil on kandev roll ja ilma teieta ei saa teised partnerid oma ülesandeid kriisis täita.” Siseminister lisas oma õnnitluskõne lõpus, et püüab naiskodukaitsjaile tegutsemiseks võimalusi pakkuda ja toeks olla nende tegemistes.

„Naiskodukaitse on juba 95 aastat hoidnud au sees Eesti naiste soovi ja valmisolekut panustada riigikaitsesse. Erilist heameelt teeb teadmine, et ainuüksi sel aastal on kodumaa kaitseks aktiivselt panustavaid naisi meil ligi 1100 rohkem, ehk naiskodukaitse liikmeid kokku on organisatsioonis praeguseks rohkem kui 3600,“ lausus Naiskodukaitse aastapäevapeol kaitseminister Hanno Pevkur.

 

Kaitseminister lisas, et naiskodukaitsjad on taasloomisest alates ettevaatavalt ja järjepidevalt arendanud oskusi kriisis hakkamasaamiseks. Nii on loodud äpp „Ole valmis!“, korraldatakse ohutuskoolitusi ning toetatakse oma teadmistega teisi asutusi, et riik oleks kriisideks valmis.

 

„Tahan eraldi rõhutada Naiskodukaitse tööd ka noorte kaasamisel, sest jõudsalt suurenenud järelkasv on jõudnud juba 4000 kodutütreni. Soovin naiskodukaitsjatele jätkuvat sära silma, kõrget motivatsiooni ja lõpmatut tahet panustamisel riigikaitsesse,“ sõnas Pevkur.

Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid panuse eest Eesti turvalisemaks muutmisel
Foto: Katrin Merisalu

Aastapäeva tähtsaim osa - organisatsiooni ühe kõrgeima autasu üle andmine

Naiskodukaitse Liiliaristi III klassi kavaler Eda Leola on Naiskodukaitse liige juba 15 aastat. Ta on olnud vabatahtlik juht nii ringkonna juhatuses kui ka Naiskodukaitse keskjuhatuses. Ta on Naiskodukaitses panustanud kõikide toitlustamist puudutavate õppekavade ja nende funktsioonikirjelduste loomisel ja parendamisel. Arendustöö kõrvalt on ta ka praktiseeriv instruktor - lisaks suuremahulistele üle-eestilistele kursustele võib Edat leida nii oma ringkonna kui ka naaberringkonna baasväljaõppel õppureid koolitamas. Lisaks toitlustamise teemale on ta koolitanud ka baasväljaõppe sõdurioskuste ja organisatsiooniõpetuse moodulil.

 

Üle-eestilisel välikoka kursusel on tema roll eelkõige juhendada ja hinnata iga õppuri õpiväljundite saavutamist, ning anda soovitusi nende õppurite kohta, kes oma omaduste ja õpiväljundite eriti heade soorituste põhjal sobiksid õppima toitlustusmeeskondade juhtidena. On märkimist väärt, et antud kursuse 7-10 päeva pikkused praktikad toimuvad vähemalt 2 korda aastas. Lisades sinna kõik tema teised kursused, tuleb kokku mitusada vabatahtlikku töötundi.

 

Olenemata kursusest on Eda püüdlik instruktor, kelle kaasinstruktorid iseloomustavad teda kui väga hoolivat, õppuritele pühenduvat ja kohal olevat, loovat instruktorit ja kaaslast, kelle tunnid on põnevad, mittestandardse lähenemisega ning kellega on hea koos töötada ja kellel on äge huumor. Kui Eda midagi ette võtab, siis ta süveneb detailideni ja teeb oma tööd väga põhjalikult ja südamega.

Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid panuse eest Eesti turvalisemaks muutmisel
Foto: Katrin Merisalu

Aastapäeval jagati staa¾imärke

Naiskodukaitse aastapäeva tähistamisel jagati juba traditsiooniliselt ka staa¾imärke ehk tunnustati neid liikmeid, kes on järjepidevalt väärtustanud Naiskodukaitse põhimõtteid ja võimaluste piires osalenud organisatsiooni tegevuses ning seda juba enam kui 25 aastat. Sel aastal said pronksstaa¾imärgi 33 naiskodukaitsjat, kes on kõik liitunud organisatsiooniga enne 1998. aastat.

Staa¾imärgi pälvisid:

Janne Salumäe, Valga ringkond

Janne astus Valgamaa ringkonda juba 1994. aastal. Aktiivse naiskodukaitsjana kaasati ta üsna varakult ka noorkotkaste ja kodutütarde tegemistesse. Ta on aastaid esindanud Valgamaa ringkonda erinevatel laskespordi ja esmaabi võistlustel. Just laskesport ongi olnud üheks tema lemmiktegevuseks ning tänu temale on ka paljudes Valgamaa noortes tärganud huvi selle spordiala vastu. Tema tagasihoidliku oleku taga on särtsakas ja energiat täis naiskodukaitsja, kes on sihikindel, abivalmis ja teistele eeskujuks. Janne pühendumus, lojaalsus ning avatud meel on teinud temast suurepärase ja oodatud kaaslase ning meeskonnaliikme nii kodustes rühmalaagrites kui ka suursündmustel. Jannet on tunnustatud Kaitseliidu teenetemedali II klassiga, Naiskodukaitse Liiliaristi V klassiga ning Noorte Kotkaste aitaja märgiga.

 

Hille Sillaste, Harju ringkond

Hille on Paldiski jaoskonna liige alates selle loomisest 1996. aastal. Ta on tegutsenud nii jaoskonna juhatuses kui ka revisjonikomisjonis. Hillele meeldis toitlustamine ning ta oli sellega alati abis tol ajal ringkonnas toimuvatel üritustel ja õppustel. Ta oli ka esimene toitlustusgrupi instruktor ning on andnud oma teadmisi väga põhjalikult edasi. Tema südameasjaks sai aastateks koostöö soomlastega Paldiskis Soomepoiste mälestuspäeva korraldamisel. Hetkel panustab Hille rohkem jaoskonna siseselt ning teeb koostööd kogukonnaga, kui tähistatakse vabariigi aastapäeva, märtsiküüditamise aastapäeva, Paldiski linnapäeva on ta alati kohal. Hindamatu panus on ka beebipapude kudumine, millest Hille iga-aastaselt osa võtab - Lääne-Harju valla beebid saavad just naiskodukaitsjate kootud papud jalga. Hillet on tunnustatud Kaitseliidu teenetemedali III klassiga ja Naiskodukaitse Liiliaristi V klassiga.

 

Mare Laide, Lääne ringkond

Mare on pikaajalise kogemusega ja kindlakäeline juht, kes on jõudnud oma naiskodukaitsja karjääri jooksul palju teha. Näiteks on ta olnud kokku lausa 9 aastat Lääne ringkonna esinaine, käinud toitlustamas mitmel laulu- ja tantsupeol, sammunud kahel aastal Võidupüha paraadil Naiskodukaitse kompanii eesotsas, kuid kokku osalenud üldse 13 paraadil üle Eesti. Ta juhib Lääne formeerimiskeskuse tööd ning on hinnatud organisatsiooniõpetuse ning laskeinstruktor. Mare tunneb väga hästi vabatahtliku töö eripärasid ning oskab motiveerida inimesi raskustest läbi minema. Mare toetamisel on Lääne ringkond koos kohaliku harrastusteatriga taaselustanud Haapsalu raudteejaamas nii märtsi- kui ka juuniküüditamise tragöödiat, mis on lasknud tunnetada isamaa rasket ajalugu. Mare on auastmelt leitnant ja osalenud aktiivselt ka Kaitseliidu väljaõppeüritustel. Teda on tunnustatud Naiskodukaitse Liiliaristi III klassiga ja Kaitseliidu teenetemedali I klassiga.

 

Heidi Toomse, Harju ringkond

Heidi on olnud aastaid Harju ringkonna aseesinaine - juba ringkonna loomisest alates. Kuna tol ajal oli ringkonnas ainult üks jaoskond - Paldiski - siis oligi ta tegev nii ringkonna kui ka jaoskonna juhatuses. Hiljem jätkas Heidi aktiivse tegevliikmena Paldiski jaoskonna juhatuses ning hetkel on ta Keila jaoskonna juhatuse liige. Heidi on panustanud palju ringkonna liikmetele suunatud koolituspäevade ja laagrite korraldamisesse ning piirkondlike võistluste organiseerimisesse. Lisaks tegutseb ta aktiivselt avalike suhete erialagrupis ning on hoolitsenud selle eest, et Harju ringkonna ajalugu saaks kirja pandud. Teda on tunnustatud Naiskodukaitse Liiliaristi IV klassiga ja Kaitseliidu teenetemedali III klassiga.

 

Ester Arge ja Piret Urgas, Saaremaa ringkond

Piret ja Ester liitusid Naiskodukaitsega koos ning on alati tegutsenud “paarisrakendina” – seega on väga keeruline neid eraldi kirjeldada. Ester on olnud Sõrve jaoskonna aseesinaine ning abistanud ka kodutütarde tegevuses, Piret oli Kodutütarde Saaremaa ringkonna esimene ringkonnavanem. Piret ja Ester ei ole mitte ainult naiskodukaitsjad, vaid naiskodukaitsjatest kogukonna eestvedajad Sõrve poolsaarel. Nad on pikkade aastate jooksul osanud motiveerida inimesi panustama aega ühiskondlikku tegevusse, ühtehoidmisse ja tuleviku turvalisusesse. Lugematute väljaõpete korraldamine, ise õppustel osalemine ja toeks olemine nii naistele, meestele kui ka järelkasvule – see on panus, mis on paljudele olnud isamaalise kasvatuse aluseks. Piretit jaoskonna esinaisena ja Estrit meditsiini tagajana, lisaks ka mõlemat toitlustajatena, teavad kõik tolleaegsed malevlased. Ja teatakse ka seda, et nendele usaldatud ülesanded olid täidetud 101%. Estrit on tunnustatud Naiskodukaitse Liiliaristi IV klassiga, Piretit Liiliaristi III klassiga, Kaitseliidu teenetemedali III klassiga ning Noorte Kotkaste aitaja märgiga.

 

Ellen Kask, Saaremaa ringkond

Ellen on olnud Saaremaa ringkonna esinaine aastatel 1997-2006 ning olnud tegev nii revisjonikomisjonis kui ka juhatuses. Kõikide aastate vältel on ta olnud väga aktiivne organisatsiooni liige ning kuulunud kaks ametiaega ka Naiskodukaitse keskjuhatusse. Kasvatustöö, õppimine ja õpetamine, pidev enesetäiendamine, kirjatöö, trükised, ka venekeelsed õppematerjalid, ringkonna ajaloo talletamine, järjepidevus kõiges, millega on tegelenud – need on mõned märksõnad, mis iseloomustavad Ellenit. Ta on kaasa löönud ka üleriigilisel naiste ümarlaual. Elleni jaoks on olulised kõik väärtused, mis kannavad Eesti elu ja eestlust edasi. Talle on tähtis, et ka tulevased põlvkonnad mäletaksid, sest ei saa olla kindlat ja helget tulevikku, kui me unustame oma mineviku. Ellen on pälvinud hulgaliselt tunnustusi: aukirju ja medaleid. Ellen on olnud õpetaja 50 aastat, aastal 1998 pälvis ta aasta õpetaja tiitli ning lisaks on ta olnud Saaremaa aasta naine 2005. Lisaks sellele on tal alati olnud huvi ka meditsiini vastu - ta on taganud esmaabi paljudel maleva väljaõpetel ja õppustel. Ellen on kindlasti Naiskodukaitse Saaremaa ringkonna hing!

 

Vaike Porval, Viru ringkond

Vaike alustas oma vabatahtliku tegevust 1995. aastal Kaitseliidus ning 1997. aastal tuli üle Naiskodukaitsesse. Ta on tegutsenud nii Kaitseliidu Viru maleva juhatuses, maleva revisjonis ja korduvalt Naiskodukaitse Viru ringkonna juhatuses, lisaks ka korduvalt jaoskonna esinaisena ja aseesinaisena. Vaike on olnud lausa kahe jaoskonna sünni juures - 2000. aastal oli ta üks Tapa jaoskonna loojatest ning 2016. aastal Kadrina jaoskonna loojatest. Hetkel on Vaike Kadrina jaoskonna juhatuse liige. Aastate jooksul on ta aktiivselt tegutsenud laskespordiga ning saavutanud erinevatel võistlustel märkimisväärseid kohti nii Viru maleva kui ka Naiskodukaitse Viru ringkonna võistkondade koosseisus. Vaike on Viru ringkonna aktiivne välikokk ning on abis nii maleva kui ka noorte üritustel. Teda on tunnustatud Naiskodukaitse Liiliaristi V klassiga, Kaitseliidu teenetemedali I klassiga ning Võidutule medaliga.

 

Pirjo Land, Tallinna ringkond

Pirjo on Naiskodukaitse liige olnud alates 1997. aastast. Asjad, mis vaid mõni hetk tagasi toimusid, kipuvad kiiresti ununema. Kuid Pirjo Jürise (nüüd Land) nimi on üks, mis Tallinna ringkonnas endiselt tugevalt kõlab. Justnimelt Pirjo oli 1999. aastal taasasutatud Tallinna ringkonna esimene esinaine. Kui ringkond elu sisse sai, toimetas ta Lääne jaoskonna esinaisena, samal ajal oli ta ka kõva formeerija. Erialalt bioloogia taustaga on ta senimaani meie kõige parem maastiku ja looduse tundja. Tema korraldatud orienteerumismatkad on aja möödudes endiselt kõigil osalejatel meeles. Metsa minnes ei karda ta raskusi – mitmelgi meist on meeles pilt, kuidas Pirjo metsas liigub, süles imik ja rakmetaskutes lutipudelid. Pirjo sõna ja jutud on kuldaväärt. Temaga koos veedetud päevadel lõpetab õpetussõnad ainult lahkumise aeg. Muidugi, hiljem võib oodata ka telefonihelinat, et jutud ikka lõpuni rääkida. Kui Pirjo midagi lubab, siis võib selles kindel olla, et nii saab ka toimuma. Pirjot on tema pideva aktiivse tegevuse eest tunnustatud Liiliaristi IV klassiga, Kaitseliidu teenetemedali II klassiga ning Võidutule medaliga.

 

Lea Lai, Lääne ringkond

Lea on Lääne ringkonna Risti jaoskonna tegevliige 1997. aastast ja panustanud palju oma teadmiste ning oskustega jaoskonna arengusse. Lea on kuulunud Risti jaoskonna juhatusse ja juhib hetkel jaoskonnas revisjonikomisjoni tööd. Lea eesmärgiks oli kunagi luua Ristile kodutütarde ja noorkotkaste rühm - nüüdseks on see tehtud ning Lea on aktiivne noortejuht. Teda on tunnustatud Naiskodukaitse Liiliaristi V klassiga ning Kaitseliidu teenetemedali III klassiga.

 

Heneli Leesik, Lääne ringkond

Heneli on Lääne ringkonna liige 1997. aastast. Ta on täitnud oma vabatahtlikku kohust koos ema Tiina Leesiku ja tädi Pille Porniga, kes olid Lääne ringkonna taasasutajad.

 

Aili Randalu, Lääne ringkond

Aili kuulub Naiskodukaitsesse 1997. aastast. Aili on läbinud kõik baasväljaõppe moodulid ning panustab organisatsioonis just kultuurilise poole pealt ja on abiks toitlustamistel. Teda on tunnustatud Kaitseliidu teenetemedali III klassiga.

 

Maie Neštšadim, Lääne ringkond

Maie on Risti jaoskonnas 1997. aastast. Ta on läbi aegade olnud suureks eeskujuks paljudele Lääne ringkonnas tegutsevatele juhtidele. Maie toetav ning julgustav hoiak aitas nii mõnelgi naisel võtta juhi rolli organisatsioonis. Maie on ise olnud Risti jaoskonna esinaine ja teinud aktiivselt koostööd Kaitseliidu Risti malevkonnaga. Teda on tunnustatud Naiskodukaitse Liiliaristi IV klassiga ning Kaitseliidu teenetemedali II klassiga.

 

Milvi Krekker, Alutaguse ringkond

Milvi on Alutaguse ringkonna asutajaliige ning organisatsiooni liige juba alates 1997. aastast. Algusaastatel panustas ta militaarsemal poolel, viimased 15 aastat on ta asendamatu välikokk. Ei loe ilm ega inimeste arv, toit saab maitsev ja valmib alati õigeks ajaks. Teda on tunnustatud Kaitseliidu teenetemedali III klassiga ning Võidutule medaliga.

 

Marika Pukk, Lääne ringkond

Marika kuulub Naiskodukaitsesse 1997. aastast ja tegutseb organisatsioonis tänaseni. Ta on kuulunud Risti jaoskonna juhatusse ja täitnud oma juhirolli kohusetundlikult. Teda on tunnustatud Kaitseliidu teenetemedali III klassiga.

 

Elle Vinni, Alutaguse ringkond

Elle on organisatsiooni liige alates 1997. aastast ning on tõeline raudvara. Ta on Alutaguse ringkonna asutajaliige, olnud ringkonna esinaine, Naiskodukaitse Kirde piirkonna vanem ja tänasel päeval on palgaline Naiskodukaitse instruktor. Ta on pühendanud kogu oma töö ning vaba aja organisatsiooni arengusse. Eriti tuleb esile tõsta tema tegevust välitoitlustuse valdkonna arendamisel - tema eestvedamisel loodi üle-eestiline Naiskodukaitse ja Kaitseliidu välikoka kursus ning esimesed 10 aastat oli ta ise ka kursuseülemaks. Ta on käinud koolitamas ka vastavatel erialakursustel kaitseväes, samuti on Elle koordineerinud väga paljude suurürituste toitlustamist - Erna retked, Utria retked, paraadid, reservõppekogunemised jne. Tema juhtimisel on Naiskodukaitse toitlustanud korduvalt laulu- ja tantsupidu - ühe ürituse jooksul hoolitseti meie välisööklates enam kui 50 000 inimese kõhutäie eest. Ellet on tunnustatud mitmete medalitega, muuhulgas Naiskodukaitse Liiliaristi III klassiga, Kaitseliidu Valgeristi III klassiga ja ka Kaitseministeeriumi kuldrinnamärgiga.

 

Aive Küünarpuu, Lääne ringkond

Aive on leidnud organisatsioonis oma koha ja tihti võib teda näha just toitlustamas, lisaks on ta tegutsenud ka revisjonikomisjonis. Aive pakatab huvitavatest ideedest ja aitab neid ka ellu viia. Ta on läbinud instruktori kursuse ning aitab ringkonnas korraldada baasväljaõppe ohutushoiu moodulit. Teda on tunnustatud Naiskodukaitse Liiliaristi IV klassiga, Kaitseliidu teenetemedali III klassiga ning Põrgupõhja teeneteristiga.

 

Silva Kiveste, Alutaguse ringkond

Silva on Alutaguse ringkonna asutajaliige ning organisatsioonis alates 1997. aastast. Ta on kuulunud ringkonna juhatusse, olnud ringkonna esinaine, täis sära ja särtsu. Lisaks on ta õpetanud esmaabi. Tema energia ja tegutsemiskiirus on olnud peadpööritav ja kaasahaarav. Teda on tunnustatud Naiskodukaitse Liiliaristi IV klassiga ning Kaitseliidu teenetemedali III klassiga.

 

Sirje Ko¾urov, Alutaguse ringkond

Sirje on Alutaguse ringkonna asutajaliige ning organisatsioonis alates 1997. aastast. Sirje on vaikne ja tagasihoidlik, kuid tema lubaduste peale sai alati kindel olla ja teda jätkus paljudele üritustele.

 

Ülla Melnikov, Alutaguse ringkond

Ülla on Alutaguse ringkonna asutajaliige ning organisatsioonis alates 1997. aastast. Ta on kaasa löönud organisatsiooni tegemistes aktiivsetel algusaastatel ja andnud palju esmaabialast nõu. Tema huumorimeel ja tasakaalukas olek on toeks olnud paljudele algusaastate liikmetele.

 

Elga Saluvee, Alutaguse ringkond

Elga on Alutaguse ringkonna asutajaliige ning organisatsioonis alates 1997. aastast. Ta on väga paljude pidude süda ja hing, suutes täita ruumi alati rõõmu ja huumoriga. Viimastel aastatel on ta aktiivne sinilillesaadik, panustades “Anname au!” kampaaniasse.

 

Marje Kangro, Võrumaa ringkond

Marje on üks Võrumaa ringkonna taasloojatest ja esimene ringkonna esinaine. Enne Võrumaa ringkonna taasloomist 1997. aastal jõudis Marje panustada viis aastat ka Kaitseliidus. Taasloomisest peale on Marje alati valmis panustama organisatsiooni arengusse. Ta on üks Urvaste jaoskonna taasloojatest 2018. aastal ning oli alguses ka jaoskonna esinaine. Hetkel panustab Marje Urvaste jaoskonna juhatuse liikmena. Marjet on tunnustatud Liiliaristi V klassiga ja Võidutule medaliga.

 

Merike Niitmets, Võrumaa ringkond

Merike on üks Võrumaa ringkonna taasloojatest. Ta on üks nendest naistest, kes oma liitumisest saati on püsinud aktiivne. Merikese südameasi on panustada noortejuhina - praegu on ta väga aktiivne Puiga rühma noortejuht, kelle käe all sirguvad asjalikud ja tublid noorkotkad ja kodutütred. Merikest on tunnustatud Noorte Kotkaste teenetemärgi II klassiga, Võidutule medaliga ja Kaitseliidu teenetemedali II klassiga.

 

Helve Tina, Võrumaa ringkond

Helve on üks Võrumaa ringkonna taasloojatest, enne Naiskodukaitse taasloomist kuulus ta alates 1995. aastast Kaitseliitu. Helve on panustanud Naiskodukaitse organisatsiooni läbi noorte tegevuse toetamise. Helvet on tunnustatud Noorte Kotkaste teenetemärgiga, Noorte Kotkaste teeneteristi III klassiga ja Kaitseliidu teenetemedali eriklassiga.

 

Hille Vaht, Võrumaa ringkond

Hille on üks Võrumaa ringkonna taasloojatest. Hille panustas aastaid meditsiini erialagrupis ja formeerimises. Samuti toetas ta võimaluse piires ka noorte tegevust. Hillet on tunnustatud Noorte Kotkaste aitaja märgiga.

 

Lehte Griin, Tallinna ringkond

Lehte on olnud Naiskodukaitse ridades alates 1996. aastast. Koos teiste naiskodukaitsjatega on koos jagatud suppi ja aidatud nõrgemaid. See viimane on läbi elu olnud tema südameasjaks. Lehte peab aktiivset Naiskodukaitse üritustel osalemist väga tähtsaks. “Üksi kodus konutada ei taha,” on ta öelnud. Olekult on Lehte sõbralik ja otsekohene ning noortel on temalt palju õppida. Lehtet on tema tegevuse eest Naiskodukaitses tunnustatud Liiliaristi IV klassiga.

 

Elle Kruusmaa, Tallinna ringkond

Elle on Kaitseliidu naiskoori juures tegutsenud 1995. aastast peale. Hiljem kasvas sellest välja Tallinna ringkonna Muusika jaoskond ning Elle oli pikka aega jaoskonnas tegutseva koori eestvedaja. Peale laulmise on Elle tegelenud Naiskodukaitses ka toitlustamisega. Elle räägib, et toitlustamine oli ikka põhiline ja käidud sai iga ilmaga, keegi ei püüdnud kõrvale hoida. Ellel on eredalt meeles üks veebruarikuu aastapäev, mil suppi jagati halva ilma kiuste: „Ei hiire- ega harakajälge, kui me Kaitseliidu majja Toompeale tulime. Ei näinud astuda, nii tuiskas terve päev”. Elle on  sooja südamega hakkaja naine, kes on pikalt panustanud Tallinna ringkonna tegevusse ja teda on tunnustatud Naiskodukaitse Liiliaristi V klassiga.

 

Elle Kulm, Tallinna ringkond

Elle on Tallinna ringkonna Muusika jaoskonna liige alates 1997. aastast. Lisaks Muusika jaoskonna kooris laulmisele ja esinemisele on ta rohkelt panustanud jaoskonna üritustesse. Elle on väga täpne, korrektne ja kindlameelne inimene, kes alati täidab oma lubadusi. 

 

Leida Käbi, Tallinna ringkond

Leida on olnud Naiskodukaitse ridades alates 1996. aastast. Leida oli 1997. aastal üks Tallinna ringkonna Muusika jaoskonna asutajatest ja esimene esinaine. Leida on läbinud kõik vajalikud kursused – sõduri baaskursuse, laskmisõpped, teoreetilised kursused - kõik, mis nõuti ning tegutsenud lisaks kooris laulmisele ka toitlustuses ning panustanud jaoskonna tegemistesse. Leida on sooja südamega ja ausa ütlemisega naine, kes 2021. aastal valiti oma pikaaegse ja rohke panuse eest Tallinna ringkonna auliikmeks. Leidat on tema tegevuse eest Naiskodukaitses tunnustatud Liiliaristi IV klassiga.

 

Naima Ringmäe, Tallinna ringkond

Naima on Tallinna ringkonna Muusika jaoskonna liige olnud 1997. aastast. Lisaks muusikale on Naima selle aja jooksul käinud väga paljudel erinevatel õppustel, võistlustel ja paraadidel  toitlustajana väljas. Ta ise on öelnud, et need on olnud väga põnevad kogemused. Naima on tarmukas ja sooja südamega naine, kes kogu aeg on tahtnud olla väga tegus ja panustada nii palju kui võimalik. Naimat on tema tegevuse eest Naiskodukaitses tunnustatud Liiliaristi IV klassiga.

 

Veronika Saarva, Tallinna ringkond

Veronika on Tallinna ringkonna Muusika jaoskonna liige olnud 1997. aastast ja Muusika jaoskonna liige selle loomisest peale. Lisaks laulmisele on ta tegutsenud nii toitlustajana kui ka panustanud jaoskonna tegemistesse. Veronikat on tema tegevuse eest Naiskodukaitses tunnustatud Liiliaristi V klassiga.

 

Leili Sarapuu, Tallinna ringkond

Leili on Tallinna ringkonna Muusika jaoskonna liige olnud 1997. aastas peale. Ta ei ole mitte esimene oma perekonnast, kes seda rada on käinud. Ka tema ema oli naiskodukaitsja ja Kanepi jaoskonna esinaine. Nii mäletab Leili juba lapsest saati Naiskodukaitse tegevusi - supijagamised, heategevuslikud korjandused ja paki jagamised vaestele lastele. Naiskodukaitsesse sattus Leili nii, et 1997. aasta päeval tuli Leili toonase, 1995. aastal asutatud koori proovi ootamatult külastama tollane Tallinna maleva pealik. Ta ärgitas neid astuma Naiskodukaitsesse ning ühtlasi asutama uut jaoskonda – Muusika jaoskonda. Nii liitus ta koos oma ühtehoidvate koori naistega organisatsiooniga. Muusika on Leilile kogu elu südamelähedane olnud, aga samuti on ta aja jooksul löönud käed külge Naiskodukaitses ka laiemalt. Leilit on tema tegevuse eest Naiskodukaitses tunnustatud Liiliaristi V klassiga.

 

Enda Treier, Tallinna ringkond

Enda on Tallinna ringkonna Muusika jaoskonna liige alates 1997. aastast. Lisaks kooris laulmisele ja esinemisele on ta rohkelt panustanud jaoskonna tegemistesse. Enda on armas, positiivne ja rõõmsameelne naiskodukaitsja.

Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid panuse eest Eesti turvalisemaks muutmisel
Staa¾imärgisaajad (Foto: Katrin Merisalu)
4. sept. 2022

FastLion CMS

Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid

Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid

Foto: Katrin Merisalu Naiskodukaitse esinaine Airi Tooming meenutas oma aastapäevakõnes viimase paari aasta meeletut tempot ning naiskodukaitsjate kriiside lahendamisesse panustamisi “Viimaste aastate kriisid on andnud meile palju praktikat, oleme saanud end testida ning hankinud üksjagu kogemusi, kuidas organisatsioonina olla veel tõhusamad ning seeläbi tagada abi seal, kus seda kõige enam vajatakse 3. septembril tähistas Paides Wittensteini tegevusmuuseumis Naiskodukaitse organisatsioon oma 95. aastapäeva. Aastapäeval anti Tartu ringkonna naiskodukaitsjale Eda Leolale pidulikult üle organisatsiooni üks kõrgematest tunnustustest - Liiliaristi III klassi teenetemedal, mida antakse välja tegevliikmetele eeskujuliku teenistuse eest organisatsioonis. Samuti jagati taas staa¾imärke neile, kes on Naiskodukaitse liikmed olnud juba enam kui 25 aastat.

Naiskodukaitse aastapäeval tänati naiskodukaitsjaid panuse eest Eesti turvalisemaks muutmisel

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse