Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Mälestus, mis jääb … Mälestus, mis jääb … 29. oktoobri veidi külmal, kuid päikesepaistelisel päeval avati kõnede saatel kolme Eesti jaoks märgilise isiku - Aino Tamm, Mari Raamot ja Jaan Tamm - ühine mälestuskivi Viljandimaal. 2015 ← Eelmine Naiskodukaitse avalike suhete ja ajaloo erialavõistluse võitis Pärnumaa ringkond Järgmine → Kurk põske ja korras! Mälestus, mis jääb …

Mälestus, mis jääb …

29. oktoobri veidi külmal, kuid päikesepaistelisel päeval avati kõnede saatel kolme Eesti jaoks märgilise isiku - Aino Tamm, Mari Raamot ja Jaan Tamm - ühine mälestuskivi Viljandimaal.

Mälestus, mis jääb …
Foto: Tiina Ott

Tarvastu valla Kitsi talukoha õuele kogunesid Tammede suguvõsa ja valla esindajad, koolinoored, naiskodukaitsjad jt. Kivi avamisel rääkis Tammede pere ajaloost ja mälestuskivi paneku ideest ning teostusest Tarvastu haridus- ja kultuurinõunik Maive Feldmann. Saime teada, et täisealiseks sirgusid Tammede perest kolm tütart: Aino Tamm, Ann Tamm ja Mari Raamot ning üks poeg: Jaan Raamot.


Oma tänusõnad kõikidele Tammede pere mälestuskivi valmimisele kaasaaitajatele palus edasi anda president Toomas Hendrik Ilves. Tema tervituse luges ette Lehti Mägi. President märkis, et tundis isiklikult Mari Raamoti poega Ilmar Raamotit, kes jäi talle meelde äärmiselt positiivse meele ja ärksa olemisega. Tammede suguvõsa nimel kõneles Endel Kask.

Mälestus, mis jääb …
Tammede suguvõsa esindaja ja Tarvastu vallavanem Alar Karu võtavad kohe mälestuskivilt katte. Foto: Tiina Ott

*

Mälestuskivi algatus tuli proua Lehti Mägilt, kes on Tõnis ja Mari Tamme kolmanda tütre Ann Tamme järeltulija.Tarvastu vallavanem Alar Karu märkis tervituskõnes uhkusega, et vallast on sirgunud palju tegusaid isikuid. Lehti Mägi ja vallavanem eemaldasid mulgi suurräti kivilt, mille autor on Elvart Silvere.

 

 

Sõna sai Sakala ringkonna esinaine Eda Kivisild, kes pühendas enda tervituse Naiskodukaitse esimesele esinaisele Mari Raamotile. Eda Kivisild lõpetas kõne Mari Raamoti sõnadega:„ Ma olen seda koguaeg arvanud ja võimalusel alati rõhutanud, et nii kaua kui tuntakse Eesti nime, niikaua teatakse ka, et eesti mehe kõrval on ikka ja alati olnud nii moraalseks toeks kui ka jõu ja nõuga kaasalööjaks - olgu rahupäevil või sõja ajal - eesti naine“. 

Mälestus, mis jääb …
Tammede mälestuskivi avamisel peab tervituskõne Sakala ringkonna esinaine Eda Kivisild.Foto: Tiina Ott

*

Muusikaajaloolane Maret Tomson rääkis nii Aino Tammest kui Jaan Tamme rollist Eesti muusikaelus tuues esile olulisemaiad fakte.

 

 

Sakala ringkonna naiskodukaitsjatele ei olnud see esimene kord Kitsi Tammede talukoha juurde sattuda: septembri alguses käisime talgutel. Märkimist väärib, et just Tammede talukohast sai 2010. aastal alguse esimene üle-eestiline naiskodukaitsjate Mari Raamotile pühendatud rattaretk. Rõõm oli näha, et vana maja ümbrus oli märksa paremas seisus ja taluõuele oli aedki ümber pandud.

 

Hoone tegid elavaks akende asemel paiknevad noore kunstniku Kälina Savka maalid majas elanud kuulsustest ja maastikest. 

Mälestus, mis jääb …
Tammede sünnikodu Kitsis Kurssaare külas Tarvastu vallas Viljandimaal. Foto: Tiina Ott

*

Mari Raamot oli üks Naiskodukaitse asutajaid ja esinaine 1927–1936. Ta rajas koos agronoomist ja poliitikust abikaasa Jaan RaamotigaTartu lähedale Sahkapuu tallu esimese Eesti tütarlaste põllutöö- ja majapidamiskooli ning juhatas seda kuni kooli sulgemiseni 1918. a, valmistades ette 265 haritud noort perenaist. 

Lembe Lahtmaa, Sakala ringkond 30. okt. 2015

FastLion CMS

Mälestus, mis jääb …

Mälestus, mis jääb …

Foto: Tiina Ott Tarvastu valla Kitsi talukoha õuele kogunesid Tammede suguvõsa ja valla esindajad, koolinoored, naiskodukaitsjad jt Kivi avamisel rääkis Tammede pere ajaloost ja mälestuskivi paneku ideest ning teostusest Tarvastu haridus- ja kultuurinõunik Maive Feldmann 29. oktoobri veidi külmal, kuid päikesepaistelisel päeval avati kõnede saatel kolme Eesti jaoks märgilise isiku - Aino Tamm, Mari Raamot ja Jaan Tamm - ühine mälestuskivi Viljandimaal.

Mälestus, mis jääb …

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse