Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Loomne toit Loomne toit Koostaja Erki Vaikre, kirjastaja Kaitseliidu Kool Loomne toit

Loomne toit

Suurte loomade püüdmiseks puudub reaalne võimalus. Loomad on kõige raskemini püütavad elusolendid, ning seetõttu võid arvestada ainult närilistega, keda saad püüda silmuspüünise ehk nö paeltega (keelatud jahipidamisviis!). Samal moel, kuid väiksema silmusega saad püüda ka linde. Osade lindude-loomade püüdmiseks võid kasutada ka horisontaalset püünist. Püünise valmistamiseks vajad peent kapronnööri, mähisetraati või tugevat niiti (materjal sõltub ka saakloomast). Kui sul  üleelamiskarpi pole, siis saad harutada niiti rõivastest ja sellest punuda nööri. Looduslikest materjalidest on pea võimatu valmistada hästijooksvat silmusenööri. Küll aga on püütud/leitud loom mitte ainult toiduallikas. Nii nahast (kindad, riided, jalatsid, kott jne), kõõlustest (tugev nöör), soolikaist (nöör, kott) kui ka luudest (nõel, püügitikk, naaskel jne) saad valmistada vajalikke esemeid.

 

Loomade-lindude püüdmisest on oluliselt tulemuslikum kalastamine nii suvel kui ka talvel. Selleks vajad sa õngekomplekti ja sööta. Kui esimene puudub, saad tamiiliks kasvõi riiet harutada, raskuseks kasutada kivikest, korgiks männikoort ja konksuks keeratud nõela või püügitikku. Viimase saad valmistada kuivast kuuse alusoksast, tehes hambatikulaadse otstest terava pulgakese. Selle pikkus võiks olla u 1cm. Niit kinnita keskossa ja see toimib nii, et kui kala tiku otsa aetud sööda alla neelab, läheb see tema kõhus risti ja jääb kinni (pildil).

Loomne toit

Söödaks saad kasutada ussikesi, tainast, putukavastseid, suuremaid putukaid ja pisikesi kalu, mida saad kätte püünisega, mille valmistad plastpudelist (pildil).

Loomne toit

Kaladest kergem on püüda kahepaikseid ja roomajaid, kuid neid saab ainult suvel. Konnal on liha vaid jalgadel, kuid see on maitsev ja pehme. Nahk tuleb eemaldada ja liha küpseb keetes/praadides paari minutiga. Ussi liha on samuti väga hea ja kergelt valmiv. Ussi püüdmiseks kasuta 2m latti, millega ussi risti seljale kõvasti lüües purustad ta selgroo. Samuti võid kasutada pikka haralise otsaga latti, millega saad ussi suruda vastu maad, et lõigata ära pea koos mürginäärmetega (rästikul arvesta lisaks peale ühe pea pikkus, siis eemaldad näärmed). Eemaldatud nahast saad teha nööri. (Paljud kahepaiksed on looduskaitse all ja nende tapmine on keelatud!)

 

Soojal ajal kõige lihtsamini kättesaadavad elusolendid on putukad ja nende vastsed. Sa saad puukoore alt kätte tõuke, mis on väga valgurikkad. Samuti on toitvad ja valgurikkad sipelgavastsed, mida on kerge koguda pesadest (pesade lõhkumine on keelatud, need on looduskaitse all!).

Toidu valmistamine

 

Kui vähegi võimalik, söö sooja toitu. Sooja toidu valmistamiseks looduses käepäraste vahenditega on mitmeid võimalusi, mis sõltuvad tihti toidu olemusest.

 

Söödavate taimede töötlemiseks on kolm peamist meetodit. Leotised ehk taimetee, pudru keetmine ja jahust kakkude küpsetamine. Kui sul pole üleelamiskarpi ega muud metallanumat saad vett (ja ka teed) keeta plastpudelis (pildil), kui asetad selle lõkkele veega täidetuna nii, et korki pole peal ja kaela küljes on vits, millega toestad pudeli maa külge.

 

Kaitseliidu ajakirja Kaitse Kodu! video "Kuidas metsas liha valmistada?" Kristjan Prii, üleelamisinstruktor

 

Vinnutamiseks (pildil) vajad sa vaid pakku või lauajuppi, kuhu külge saad lihapalad kinnitada teravate (kuiv kuusk) tikkudega. Tõsta pakk tule äärde ja oota kuni tükid läbi küpsevad.

Loomne toit

Suitsutamine – valmista (pildil) suitsuraam, aseta palad sellele, süüta seal all madala tulega lõke (märjad ja kuivad puud segamini) ning kata raam oma jope või telkmantliga.

Loomne toit

*Allikas: Üleelamise taskuraamat. Koostaja Erki Vaikre, kirjastaja Kaitseliidu Kool.

FastLion CMS

Loomne toit

Loomne toit

Suurte loomade püüdmiseks puudub reaalne võimalus Loomad on kõige raskemini püütavad elusolendid, ning seetõttu võid arvestada ainult närilistega , keda saad püüda silmuspüünise ehk nö paeltega (keelatud jahipidamisviis!)

Loomne toit

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse