Mul on heameel tervitada Teid täna, kevadehõngulisel laupäeval kaunis Viimsis.
Kui sain teada, et meie aasta olulisim otsustuskoosolek toimub Harju ringkonnas, oli mul selle üle ääretult hea meel, sest kellele meist ei meeldi külalised, eriti nii hakkajad ja tublid nagu Teie. Samas tõi esinaine mu kiiresti reaalsusesse ja tuletas meelde, et traditsioonilise kõne isamaale pean ka esitama. Võtan seda kui hea väljakutsena ja võimalusena tegeleda oma ühe suurima hirmu ehk hirmuga avalike esinemiste eest. Seega tänan isiklikult Teid mulle antud võimaluse eest!
Aga mis on isamaa? Me kõik teame ju mis, aga vastuse sõnastamisega tekkis mul pisut raskusi. Kas see on lihtsalt geograafiline paik, kus me elame, kiviklibune, soode, järvede ja metsadega maalitud maatükk või midagi palju enamat? Kas see on meie kultuur, meie ajalugu, meie inimeste lood ja meie igapäevaelu? Kas see on koht kus me kõik kujundame oma inimeste ühist tulevikku?
Tänased ajad on täis ebakindlust ja muutusi. Me elame maailmas, kus globaalsed julgeolekusündmused, majanduses ja keskkonnas toimuv ei jäta kedagi puutumata. Keerulistes aegades on meie kodumaa tulevik, üldised väärtused ja meie ühine vastutus sageli jutuks nii meedias kui ka erinevates seltskondades.
"Keerulised ajad on muutumas vaikselt ohtlikeks." Kaitseväe juhataja kindral Merilo poolt välja öeldu on julmalt aus, kuid kahjuks reaalsus.
Keerulistes aegades on sageli lihtne tunda end abituna. Suured probleemid, mida me ei saa alati kontrollida, võivad tunduda koormavad. Aga keerulistes olukordades on meil naiskodukaitsjatena midagi äärmiselt väärtuslikku - võimalus olukorda muuta. Aristoteles on öelnud: "Me ei saa muuta tuule suunda, aga me saame seada oma purjed õigesti."
Naiskodukaitse organisatsioonina on kujunenud tugevaks ja usaldusväärseks koostööpartneriks. Oleme arenenud ja õppinud keerulistel aegadel selleks, et valmis olla veelgi keerulisemateks. Meid märgatakse ja usaldatakse nii sõpruskondades, kogukondades kui ka valdkonda puudutavate partnerite seas.
Minul juhina oli hea lugeda 2024. aasta liikmete küsitluse tulemustest, et 92% vastanutest soovib panustada riigikaitsesse ja sama suurele hulgale vastanutest vastab organisatsioon nende ootustele. Need tulemused näitavad, et oleme oma otsustega olnud ajaga kaasas käivad ja oleme ka edaspidi valmis vajaduspõhiselt tegutsema.
Aga nii nagu ikka, kõik suured asjad moodustuvad väikestest osadest, ehk meie igaühe isiklik vastutus on fundamentaalne. Mitte kunagi ei tohi jääda passiivseks, lootes, et keegi teine lahendab meie probleeme. Just iga inimese teod loovad suure pildi ja võivad viia muutusteni. Üksnes siis, kui me kõik mõistame oma rolli, suudame tegelikult midagi muuta.
"Sa oled vastutav kõigi oma tegude eest, aga ka kõigi tegude eest, mida sa ei tee." (Jean-Paul Sartre). Kui me ei võta vastu otsuseid ja ei vastuta oma käitumise eest, siis kaotame me oma osa mõjus maailmale.
Üks oluline, eriti väikest rahvast edasiviiv tegevus on haridus. Hariduse väärtus ei seisne mitte ainult teadmistel, vaid ka oskuses mõista maailma ja olla valmis seda paremaks muutma.
Pakkudes oma teadmisi nii uutele liikmetele, noortele või kogukondadele, edasi andes erialaseid oskusi juba staa¾ikamatele kaaslastele areneme ise ja laiendame isamaa laste erinevates olukordades toimetuleku oskuseid.
Teie näitate, et igaühel meist on võimalus teha maailm paremaks, muuta toimuvaid või toimuma hakkavaid protsesse. Te ei tee seda ainult iseenda eest, vaid ka oma laste ja tulevaste põlvkondade nimel. Teie pühendumus ja panus õpetavad kaitsma nii kodumaa füüsilisi piire ning ka meie rahvuse väärtusi ja traditsioone.
"Ära oota, et maailm muutuks. Muuda iseend, et muuta maailma." (Mahatma Gandhi). Igaüks meist võib olla muutus, mida me soovime näha kodumaal ja maailmas. Kõik algab meist endist.
Lõpetan tänase pöördumise lubadusega mille saan anda enda poolt isamaale kellele see sõnavõtt on pühendatud.
Olen siin selleks, et jääda, selleks, et seista oma isamaa ja emakeele eest. Sammudes oma rollis. Iga samm, olgu see suur või väike, viib mind lähemale sellele, et kujundada isamaa, oma maad, kus on hea elada.
| ||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, Ole valmis! äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi.
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale