Kõik sai alguse sellest, kui möödunud aastal Rebaseretke ise koos Liina Lehesega läbisin. Reipal sammul rajal kõndides ning ilma asju arutades, tekkis Liinal küsimus, et miks ei võiks Rebaseretke korraldajaks olla Naiskodukaitse. Enne kui arugi saime, oli Sakala Malevas ära otsustatud, et 2011. a. Rebaseretke korraldajaks on Naiskodukaitse. Retke peakorraldaja Liina Lehese eestvedamisel moodustati töögrupp, tehti ettevalmistused, koostati retke juhend, valiti välja sobiv rada, mille kilometraaz pidi mahtuma 28-30 km vahele. Rännak on pühendatud kunagise Sakala maleva instruktori leitnant Alfons Rebase ja tema sõjameeste mälestusele. Alfons Rebane oli üks tähelepanuväärsemaid eestlastest sõjamehi Teises maailmasõjas.Raja pikkuseks sai 29,9 km, toimumiskohaks Viiratsi valla piirkond. Ringkonna esinaine Tiina Ott edastas info retke toimumise kohta kõikidesse valla lehtedesse ning ka kohalikku ajalehte „Sakala“. Registreerunute nimekiri täitus hoogsalt ja tore oli, et kirja panid end mitmed väljastpoolt organisatsiooni.
Päev enne retke tegime viimaseid ettevalmistusi. Naiskodukaitsjad Ele ja Liina Lehes sõitsid rada tähistama. Rajale tähiseid pannes tundis üks Saareküla külamees huvi, et mis siin toimuma hakkab. Ele andis kiire ülevaate järgmisel päeval toimuvast retkest, mis oli pühendatud Alfons Rebasele. Selle peale teatas vanahärra, et Alfons Rebane olla olnud tema isa väga hea sõber ja just selles samas talus, kust retke rada möödus oli Alfons Rebane sage külaline. Seega oli retke raja valik lausa suurepärane! Ei teagi, kas see tuli naiselikust vaistust raja valikul või oli lihtsalt juhuste kokkulangemine. .. | ||
24. septembri hommikul kell 8:30 kogunesime Sakala Maleva juures. Korraldajad komplekteerisid raja toitlustus- ja esmaabipunkti tarbeks varustust. Osalejad pakkisid seljakotte, ise hoolega kaalu kontrollides, kas ikka on nõuete kohaselt raskuseks 10 kilogrammi. Poole kümneks suundusime stardipaika.
Kell kümme ütles maleva väljaõppe ülem leitnant Andres Lapp avasõnad. Tuletati meelde, et järgida tuleb liikluseeskirju ja olla keskkonnasõbralik ehk prahti mitte maha loopides. Soovisime võistlejatele head teed ning kõlaski stardipauk.
Rajale läks 39 osalejat, nendest kaheksa läksid rajale võistlusklassis koormusega – 10 kilo raskust pluss relv (AK-4) ning 31 osalejat vabaklassis.
Esimesed retkelised jõudsid toitlustuspunkti kella kaheteistkümne paiku. Seega teadsime arvestada, et kella kahe paiku võime juba kiiremaid lõpetajaid finišis oodata, sõdurisupp katlas auramas. Rebaseretke rada oli korraldajate poolt varustatud kolme joogipunkti ning ühe toidupunktiga, kus oli võimalik kergelt keha kinnitada saiakeste, soolakurgi, rosinate, banaanide ja õuntega. | ||
Toidu- ja esmaabipunkt asus raja 15,9 kilomeetril. Esmaabi tagas seekord Punane Rist - Merit Laan, kes oli ennast maskeerinud lõbusaks Jänku Jussiks. Soe pikkkõrva kostüüm aitas tal lagedal tuulisest ilmast hoolimata reibas püsida. Sedasama Jänku- Jussi kostüümi saame õige varsti kasutada heategevusüritusel lastekodulastele.
Ja juba paistiski kurvist esimene vapper, kelleks oli linnakodanik Erik Ohakas. Ta võistles küll vabasklassis, kuid koormusega. Tema ajaks oli 4:02. Järgmisena saabusid finišisse tublid kodutütred Birgit Karu 4:06 ja Mari-Liis Rikkinen 4:06. Võistlusklassi parimad olid Mihkel Liiv (4:21), Fred Asuküla (4:25), Anna Maria Kaseoja (4:40). Tublid olid ka koormusega rajal olnud naiskodukaitsjad Malve Marjak (4:54), Egle Reinup (5:42) ja Evelin Lappalainen (6:43). Parima noorkotkana jõudis finišisse Harri Valge (4:48), noorim raja läbija oli 11 aastane Andrus Rikkinen (5:42). Mõni osales rajal juba mitmendat aastat ning raja katkestas vaid neli osalejat.
Osalejatelt tuli raja ja korralduse kohta vaid kiidusõnu. Eriti meeldisid raja läbijatele kõrvalised külateed, looduskaunid paigad. Põnevust pakkus ka raja äärde jääv „Kuldijaam“ – metssigade farm, kus sigu kasvatatkse ekspordiks Soome. Naiskodukaitse oli järjekordselt tubli ning tõestas, et saab maleva väljaõppe ürituse korraldamisega hästi hakkama! | ||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale