Palade evakuatsiooniõppuse stsenaariumiks oli: “HÄIRE! 05.05.2018 kell 07.30 saab Häirekeskus teate metsatulekahjust Kärdla vahetus läheduses. Tulekahju on levinud juba 30 hektarile. Päästetööde juht on andnud sündmusele IV astme. Kuna tulekahju levib kiiresti, siis kujutab see ohtu ümbruskaudsetele elanikele. Päästetööde juht määrab ohuala 2 km. Päästetöödele on kutsutud appi Hiiumaa malevkonna kaitseliitlased. Naiskodukaitse Hiiumaa jaoskond saab ülesande avada evakuatsioonilaager Palade Spordihoones, kus võetakse vastu ümberkaudsed elanikud ja appi läinud kaitseliitlaste ning naiskodukaitsjate lapsed.”
Peale häire saamist kogunesime Palade kalmistu parkla tähistatud alale, kus suundusime edasi spordihoonesse. Evakuatsioonilaagrisse tulid naiskodukaitsjad peredega, õpetaja Ruth Alas koos 3. A klassiga Kärdla Põhikoolist ning kodutütred, kes osalesid erinevates töötubades. Evakuatsioonilaagri eeltöö, koordineerimise ja probleemidega, mis päeva jooksul tekkisid, tegelesid naiskodukaitsjad Anne-Mall Reinu, Liis Oolmets ning Julia Gurjeva.
Spordihoones registreerisime nimed ja kogunesime saali, kus naiskodukaitsja Merle Salusoo avas evakuatsioonilaagri. Hannes Aasma Päästeamestist rääkis “Mis on evakuatsioon?”. Lõunaks pakuti kartulivormi ning saime päevaga edasi minna. Evakueeritavad jagasime kolme gruppi ja suundusime töötubadesse. Esimeses töötoas tegime sõlmi, kus kõige väiksematele õpetati saapapaelu siduma.
Teistele õpetati seasõrga ja paalisõlme. Töötoa viisid läbi kodutütred Johanna Aaslepp ja Triin Jürimäe. Vabatahtlik noortejuht Tiina Hiiemets õpetas esmaseid esmaabivõtteid teoorias ja praktikas. Kuulati, kuidas toimida puugi- ja rästiku hammustuste puhul. Barracord paelu õpetas punuma Tuuli Reede. Naiskodukaitsjad olid abiks noorematel barracord paelte kokku panemisel. Naiskodukaitsja Marina Kaljurand rääkis vestlustoas, kuidas muuta enda ja oma lähedaste jaoks internet turvalisemaks. Samal ajal tegime 3.A klassi õpilastega võileibu, tükeldasime puuvilju ja katsime õhtuootelaua õues. Kärdla Põhikooli õpetaja, Ruth Alas, viis läbi viktoriini “Targem kui 3. A klass” Küsimusi oli maast ja ilmast, selgitamaks väja, kas naiskodukaitsjad on oma teadmiste poolest kolmanda klassiga õiglases konkuretsis. Evakuatsioonipiirkonnas oli meil võimalus viibida ka looduses. Naiskodukaitsja InnLepik juhatas meid ühele väikesele ringkäigule ümbruskonda. Me nägime Kuradi kivi, Silma allikat ning teomeeste söögilauda ning saime teada nende kohtade tähenduse kohta.
Taoline õppus korraldati Hiiumaal esimest korda ning sellel oli 72 oslejat. Peale üritust said kõik osalejad anda tagasisidet, mida korraldajad analüüsisid ning koostasid omapoolse kokkuvõtte, et järgmist evakuatsioonilaagrit veelgi paremini korraldada. | ||
| ||||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale