Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Mis on kirjas kindakirjas? Mis on kirjas kindakirjas? Naiskodukaitse detsembrikuu teeõhtul rääkis meie toetajaliige Külli Pitsal meile sellest, mis on kirjas Eesti rahvuslikes mustritest. Kultuur Käsitöö ← Eelmine Järva maleva luurevõistlus Järgmine → Ülejõe jaoskonna jõulu lõkkeõhtu Mis on kirjas kindakirjas?

Mis on kirjas kindakirjas?

Karmen Vesselov 16. dets. 2016

Naiskodukaitse detsembrikuu teeõhtul rääkis meie toetajaliige Külli Pitsal meile sellest, mis on kirjas Eesti rahvuslikes mustritest.

Küllit oli pikka aega vaevanud küsimus, miks öeldakse kindakirja kohta just “kiri” ja kas sellel on mingi seos ka meie tänase kirjutamisega. Ja uurimise järel selgus, et on. Kirja tähtsus ja tähendus on aja jooksul küll muutunud. Algselt oli põhjus puht praktiline. Rõivastele ja majapidamistarvetele kantud rõngad, ristid, kolmnurgad, kaheksakannad ja muud sümbolid aitasid eemal hoida kõike halba ja lisasid kandjale või tarvitajale väge. Meil levinud mustrid on mõjutusi saanud nii Euroopast kui Aasiast.

 

13.-19. sajandil siinmail valitsenud pärisorjuse tõttu kinnistusid mustrid teatud piirkondadesse. Inimestel polnud lihtsalt võimalik liikuda ja nii ei kandunud edasi ka kultuur. Tänu sellele saame me nüüd mustritest hõlpsasti välja lugeda seda, kust vallast või kihelkonnast on riideese pärit. Algne kaitsetähendus on kahjuks enamasti unustatud ja nii loemegi täna kirjadest hoopis teisi asju, kui mõnisada aastat tagasi.

 

Nüüdisajal on rahvamustrid kasutuses enamasti kaunistustena ning vahel on kandja valinud endale teadlikult oma kodukandi rahvamustrites rõivad. Ent kuna mustrite sügavam tähendus on unustatud, võib juhtuda, et kasutame sobimatuid märke ja värve. Selleks, et eksitusi ära hoida, tuleb rõivastel olevad kirjad enne läbi lugeda. Noor naine ei soovi ju kanda eaka leskproua märkides riideid.

Mis on kirjas kindakirjas?

FastLion CMS

Mis on kirjas kindakirjas?

Mis on kirjas kindakirjas?

Küllit oli pikka aega vaevanud küsimus, miks öeldakse kindakirja kohta just “kiri” ja kas sellel on mingi seos ka meie tänase kirjutamisega Ja uurimise järel selgus, et on Naiskodukaitse detsembrikuu teeõhtul rääkis meie toetajaliige Külli Pitsal meile sellest, mis on kirjas Eesti rahvuslikes mustritest.

Mis on kirjas kindakirjas?

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse