Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Mentor versus sõbranna - kumb on parem? Mentor versus sõbranna - Eelmisel nädalavahetusel toimus Naiskodukaitse mentori kursus, kus koolitati tulevasi mentoreid. Kes täpselt mentor on ning kas selleks sobib ka oma sõbranna? Nii muudame koos maailma :) ← Eelmine ''Papa Mike ükskõik'' Järgmine → Airi Tooming: Eesti riigi kaitsmine on iga kodaniku kohus Mentor versus sõbranna - kumb on parem?

Mentor versus sõbranna - kumb on parem?

Eve Tobias 10. nov. 2020

Eelmisel nädalavahetusel toimus Naiskodukaitse mentori kursus, kus koolitati tulevasi mentoreid. Kes täpselt mentor on ning kas selleks sobib ka oma sõbranna?

Kas oled kuulnud mõnda alljärgnevatest väidetest?

 • Milleks mulle mentor, mul on sõbranna juba ees Naiskodukaitses ja küll ta mind vajadusel toetab.
 • Ma ei taha kogu seda bürokraatiat, mis mentorlusega kaasa käib ja seetõttu ei soovi mentorit.
 • Mentor võib teha mingeid otsuseid, mis mulle ei meeldi ja suunata mind sinna, kuhu ma ei taha minna.
 • Mentor on nagu vanem õde, kellele võin iga kell helistada.
 • Mentor peab ise olema kõiges väga kompetentne ja vähemalt paarkümmend aastat Naiskodukaitse liige.
 • Mentoriks on minu jaoskonna esinaine, oma muredega pöördun tema poole.

Need ja veel mitmed sarnased arusaamad on ringlemas Naiskodukaitses mentorluse teema ümber. Kuidas siis on tegelikult ja mis imeloom see mentor on, seda käisime ühel novembrikuu nädalavahetusel Tartus välja selgitamas.

 

Reede õhtuks oli Tartu malevasse kogunenud parasjagu suur grupp mentorlusest huvitatud naisi. Meil õnnestus praeguses keerulises olukorras veel näost näkku kohtumine, aga selle hinnaks olid maskide taha peidetud grupiliikmete näod. Maski kandmine peidab enamuse emotsioonidest, seetõttu oli see olukord koolitajatele Marilin Prantsile ja Veronika Isbergile ebatavaline ning keeruline, aga „vanade kaladena“ ei lasknud nad end sellest häirida ja said väga hästi hakkama. 

Mentor versus sõbranna - kumb on parem?
Foto: Eve Tobias

Kes see mentor siis on?

Vaadates enda ümber, nägin ma läbilõiget kogu Naiskodukaitsest. Meie seas oli väga erinevas vanuses, erineva staa¾iga ja erineva taustaga naisi. Oli verinoori ja suhteliselt uusi liikmeid, oli eakamaid tegusaid prouasid, oli neid, kellel oli mentee kogemus ja neid, kes ise mentorina kätt proovinud. Päris suur väljakutse koolitajatele ja suur kummardus neile, et nii hästi meid ühtseks meeskonnaks oskasid liita.


Reede õhtu algas tagasiside andmisega. Kuidas siis nii? Me ju ei tunnegi üksteist, mis positiivset või muutmisväärset me siis oskame kaaslasele öelda? Positiivne on ju tegelikult lihtne, sellega saab hakkama, aga kuidas anda edasi muudatusettepanekut nii, et selle saaja ei tunne end solvatuna ja saab sellest kasu. Väiksed nipid ja nõuanded kõrvus, kirjutasime oma mõtted paberile ning lugesime pärast kaaslastele ette. Esimene eduelamus mentorluses oli sellega kõigil käes. Reede õhtusse mahtusid veel mõned lõbusad harjutused ja veidi teooriat.

Peale hommikusööki kogunesime uueks koolituspäevaks. Suur osa päevast toimetasime kahes grupis, et igaüks saaks piisavalt aktiivselt osaleda. Päeva esimene pool algas praktilise harjutusega, võtsime endale mentori ja mentee rollid ja mängisime läbi esimest vestlust, mille eesmärgiks oli kokkuleppele jõudmine. Turvalises seltskonnas on lihtne rolli sisse elada ja nii mõnigi mentee rollis olnud inimene tunnistas, et ta sai juba sellest väikesest vestlusekatkest natuke abi. Mis siis veel pikast vestlusest või lausa aastasest programmist võib saada? Kõik kuulajad elasid kaasa, hiljem arutasime koos kõik nüansid läbi ja nii sai igaüks meist väikese kindlustunde, et see mentoriks olemine ei ole üliinimestele, me kõik saame oma varasemat kogemust abiks võttes väga edukalt head mentorid olla.


Peale lõunat tegutsesime jälle ühe suure grupina, kuulasime veidi teooriat, osalesime erinevates harjutustes ja veidi rollimängudes, analüüsisime ennast erinevate meetoditega ja nii jõudis päev märkamatult õhtusse ning oli aeg otsad kokku tõmmata. Nüüd on jäänud veel enda peas asjad selgeks mõelda ja siis „kapist välja“ tulla ehk oma andmed siseveebi üles panna.

Kõik eelpool kirjapandud müüdid said ka murtud. Sõbranna ei ole hea mentor, sest mentori roll on kuulata, suunata, toetada, õigete küsimuste abil käivitada ja teha seda kõike hinnagutevabalt. Milline sõbranna seda suudab, ikka tahaks ju nõu anda. Kõik mentorlussuhte käigus loodud ja kirjapandud kokkulepped on ainult mentori ja mentee jaoks. Mentor ja mentee vahel on kokkulepped eesmärkide, ajaraami, suhtlemise sageduse ja mooduste ning konfidentsiaalsuse osas ja neid kokkuleppeid ei kuritarvita kumbki osapool. Ja loomulikult ei suuda jaoskonna esinaine olla iga liikme jaoks mentor, sest ka tema on ainult inimene ja tema ööpäevas on samuti 24 tundi.


Mentorlus on sinu jaoks, kui:

 • sa oled alles liitunud Naiskodukaitsega ja ei tea päris hästi, mis võimalused sul on, kuidas toimetada ja kuidas luua suhteid;
 • sa ei tea, mis on just see õige eriala, mis su silmad särama paneb;
 • sa tahad kõigest osa saada, aga tunned, et kõik need huvitavad tegevused matavad su enda alla ja aeg on teha valikuid;
 • sa oled jäänud tegevustest eemale ja soovid jõuda selgusele, kas ja mis moel soovid jätkata Naiskodukaitses;
 • sul on veel mõni muu mure, millega ei oska kusagile pöörduda.

 

Kui mõni neist küsimustest puudutab sind, siis tee lahti Naiskodukaitse siseveeb, loe sealt lisa mentorluse kohta, vali endale sobiv mentor ja võta julgelt ühendust. Karta ei ole vaja midagi, sind toetatakse igal hetkel ja see samm aitab sul kindlasti liikuda just sulle sobivate lahenduste poole.


Kui sulle tundub, et ka sinul on juba piisavalt seda kogemustepagasit, mida teistega jagada ja tahad ise hoopis mentorite sekka kuuluda, siis hoia järgmise aasta koolituste kalendril silm peal. Mentorite koolitus tuleb järgmisel aastal jälle ja seal tasub osaleda. Nii muudame koos maailma :)

FastLion CMS

Mentor versus sõbranna -

Mentor versus sõbranna -

Kas oled kuulnud mõnda alljärgnevatest väidetest? Milleks mulle mentor, mul on sõbranna juba ees Naiskodukaitses ja küll ta mind vajadusel toetab Ma ei taha kogu seda bürokraatiat, mis mentorlusega kaasa käib ja seetõttu ei soovi mentorit Eelmisel nädalavahetusel toimus Naiskodukaitse mentori kursus, kus koolitati tulevasi mentoreid. Kes täpselt mentor on ning kas selleks sobib ka oma sõbranna?

Mentor versus sõbranna - kumb on parem?

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse