Linnas ellujäämiseks kehtib "Kolme reegel" ehk baasvajadused peavad olema täidetud: inimene peab saama sooja, jooma ja sööma ning julgeolek peab olema tagatud.
Peavarju otsimine ja sooja saamine Kui tegemist on hoonestatud alaga, võib peavarju leida mahajääetud majadest ja enam-vähem tervetest autost. Sooja saamiseks tuleb leida või teha küttekolde ase. Kui see on juba olemas, on vaja veel ainult küttematerjali otsida. Juhul kui tulease puudub, saab selle ise ehitad, kasutades suuremat tünni või ladudes kividest ase.
Saepuruahi Vaja läheb:
Valmistamine
Rohkem ei ole vaja tünni alla tuld süüdata, saepuru hõõgub iseseisvalt, kuni on otsa saanud. saepuruahi toimib 7-10 tundi. |
Joogivee tarvitamine Vett tasub otsida kraavidest, ojadest ja jõgedest. Selle puhul on oluline jälgida, kas tegemist on puhta veega ja ega see seisev vesi pole. Üldjuhul oleks soovitatav enne vee joomist seda filtreerida.
Veefiltrit saab ise teha käepärastest vahendistest. Vaja läheb turvast ja andumaid. Kuna turvase kättesaadavus võib linnas raskendatud olla, siis lahendab asja ära ka mitmekihiline söe- ja liivafilter. Kasutades mitmekihilist filtrit, peab vee pärast läbi keetma. |
Söögi otsimine Söögi otsimine linnas on sama keerukas kui metsaski. Tuleb tunda taimi, osata käepäraste vahenditega kalastada ja küttida. Kalastamiseks sobivad erinevad veekogud; kui veekogus leidub kalu, siis võib arvestada, et tegemist joogikõlbuliku veega, kuid siiski peaks vett igal juhul enne tarvitamist keetma. Küttimiseks sobivad väiksemad loomad, kes linna aladel elavad (nt jänesed).
Tulekustutist külmkapp Kogudes rohkem söögivaru, kui tarvitada jõutakse on vaja miskit, mille abil sööki säilitada. Selleks sobib CO2 tulekustuti, milega saab kuiva jääd teha. Tegutsemise ajal on vaja kaitsta oma käsi, sest kuiva jää temperatuur on alla -700C.
Korralikult tehtud lahenduses säilib toit päevi, kui kuiva jääd vahepeal juurde lisada. |
Julgeolek Linnas ellujäämiseks tuleb aga erilist tähelepanu julgeolekule pöörata. Oht inimeselt inimesele on kõige suurem seal, kus on inimesi rohkem, sest meeleheide viib meeletute tegudeni. Linnaolud võimaldavad kasutada oma innovaatilisust ja kui otsene oht ei ähvarda, siis on võimalik jäänustest ja vrakkidest täitsa mugav äraolemine teha.
Nippe Keevitus viis Üleelamisolukorras võib minna vaja keevitada, aga selleks keevitusaparaat puudub, siis saab selle ise teha. Vaja läheb kahte või kolme sõiduauto akut, käivituskaableid ja elektroode.
Vajaminevate akude hulk sõltub katse- eksitusemeetodil. Kindlasti tuleb keevitamisel kaitsevahendeid kasutada! |
HAM-raadiovastuvõtja Vaja läheb:
Kuna see lahendus ei ole väga võimas, oleks hea ühendada seadeldis nt muusikakeskuse või autoraadioga läbi AUX-ühenduse. |
Puugaas Puugaasi kasutatakse soojusenergia tootmiseks ja autokütusena.
Peaaegu koheselt hakkab eralduma veeaur, seejärel vesinik koos vingugaasiga, mis põleb hästi. Aega-ajalt katseta, kas aurus on piisavalt gaasi. Kui see süttib, sulge korraks kraan ja ühenda selle otsa voolik, millega gaasi õigesse kohta juhtida saad. |
*Allikas: Kaitseliidu ajakiri Kaitse Kodu! 2/2016 |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale