Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Viru malev korraldas muinsuskaitsekuu raames Pitka maakodus heakorratalgud Viru malev korraldas muinsuskaitsekuu Kuna tänasel päeval on 26 % mälestististest halvas seisus, otsustas Kaitseliidu Virumaleva Väike-Maarja rühm ühes eriorganisatsioonidega korraldada 8. mail Väike-Maarja vallas Ebaveres Johan Pitka maakodus koristustalgud. Kaasatud oli kümmekondtalgulist. Lisainfo Kristel Kitsing, 57 845 943 ← Eelmine Saare maakonna aasta ema 2009 on emakeele õpetaja Marit Tarkin Järgmine → Euroopa päev tõi ajaloolise leiu endise kodutütre näol Viru malev korraldas muinsuskaitsekuu raames Pitka maakodus heakorratalgud

Viru malev korraldas muinsuskaitsekuu raames Pitka maakodus heakorratalgud

Kristel Kitsing 12. mail 2009

Kuna tänasel päeval on 26 % mälestististest halvas seisus, otsustas Kaitseliidu Virumaleva Väike-Maarja rühm ühes eriorganisatsioonidega korraldada 8. mail Väike-Maarja vallas Ebaveres Johan Pitka maakodus koristustalgud. Kaasatud oli kümmekondtalgulist.

Nagu igale rahvale, on ka eestlastele tähtsad tema juured ja ajalugu. Ürituse eesmärgiks oli Muinsuskaitseameti poolt korraldatava muinsuskaitsekuu raames osaleda kultuurimälestiste ja kultuuriväärtuslike paikade korrastus- ja heakorratöödel.
Sõltumata omanikust on mälestised meile tähtis osa ühisest ajaloost ja
rahvusidentideedist. Kõigil on oma kodukohas meelispaigad, mille üle ollakse uhke ja mida näidatakse meelsasti oma külalistele. Sel päeval oli meil kõigil võimalus anda oma panus mälestiste säilimise heaks.

Kogu tegus õhtupoolik kulges ajaloohõngulistel aruteluteemadel: mis kui hästi säilinud on ja kus võinuks infotahvlit lugedes paikneda üüratu admirali raamaturiiul. See päev pani nii mõnegi organisatsiooni liikme rohkem hindama ja huvituma ajaloolistest paikadest. Meil kõigil oli võimalus anda oma panus mälestiste säilimise heaks.

"Mõningad tulevad alles siis, kui mul on juba käed rakkus" kostub Kaitseliidus Väike- Maarja rühmaülema ja ühtlasi ka riigikaitseõpetaja Ants Rikbergi suust.
Seoses emadepäeva kontserdiga Väike- Maarja Rahvamajas, jõudis osa talgulisi alles koristööde lõpuks kohale. Vähene osavõtt ja ürituste kattumine reedesel õhtul ei viinud sära silmast üheltki kaasalööjalt.

1936. aastal ostis Johan Pitka omale Virumaale Ebavere mäe jalamile Lilleoru  talu.
Vaikset maakodu otsis admiral mitmelt poolt, kuid kõige sobivamaks osutus Ebavere kant. Ebaveres oli küllaldaselt rahu, kaunist loodust ja suuremad asulad polnud kaugel. Ta tahtis pühenduda memuaaride kirjutamisele.

Kaitseliidu museoloog Tanel Lään on sellest kirjutanud lähemalt: "Pitka maja ehitati Rootsi projekti järgi; seinteks prussid, plangud, lauad, täidiseks saepuru (vist ka lubi). Välislaudvooderdis oli värvitud rootsipunase värviga. Külarahva teada oli maja seest laeva sisemuse sarnane."

Pitka käis oma maakodus tihti. Laupäeval tuli koju poole viiese rongiga Kiltsi jaamast kolm kilomeetrit jalgsi, pühapäeva õhtul samal viisil tagasi. Kui hommikuti mängiti raadios hümni, heiskas ta lipu vardasse. Lipuvarras on ajaliilises paigas ka praegu olemas. Pitka Ebavere maakodu on vabadusristi päeval tamme istutanud president Arnold Rüütel ja kindralleitnant Johannes Kert.

Muinsuskaitsekuul korraldab Muinsuskaitseamet heakorratalgud Eesti kalmistutel, Vabadussõja mälestusmärkidel ja teistes Eesti ajaloo ja kultuuripärandiga seotud paikades. Talgud toimivad eri paigus kõikjal Eestis. Talgutöid teevad ja läbi viia aitavad kodanikuühendused (Eesti Eruohvitseride Kogu, Memento, Eesti Arhivaaride Ühing, Eesti Kodu-uurimise Selts, Eesti Genealoogia Selts, Säästva Renoveerimise
Infokeskused, kultuuriseltsid jt.), ministeeriumid (Kultuuriministeerium,
Välisministeerium, Kaitseministeerium, Haridus- ja eadusministeerium),
Muinsuskaitseamet, maa- ja vallavalitsused, Eesti Evangeelne Luterlik Kirik.

Lisainfo Kristel Kitsing, 57 845 943
Viru malev korraldas muinsuskaitsekuu raames Pitka maakodus heakorratalgud

FastLion CMS

Viru malev korraldas muinsuskaitsekuu

Viru malev korraldas muinsuskaitsekuu

Nagu igale rahvale, on ka eestlastele tähtsad tema juured ja ajalugu Ürituse eesmärgiks oli Muinsuskaitseameti poolt korraldatava muinsuskaitsekuu raames osaleda kultuurimälestiste ja kultuuriväärtuslike paikade korrastus- ja heakorratöödel Kuna tänasel päeval on 26 % mälestististest halvas seisus, otsustas Kaitseliidu Virumaleva Väike-Maarja rühm ühes eriorganisatsioonidega korraldada 8. mail Väike-Maarja vallas Ebaveres Johan Pitka maakodus koristustalgud. Kaasatud oli kümmekondtalgulist.

Viru malev korraldas muinsuskaitsekuu raames Pitka maakodus heakorratalgud

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse