Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise 25. aastapäev. Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise 27. august 2021, Sausti mõis, sume ja järjest soojemaks minev suveõhtu. Ilmselt on põhjus selles, et kokku on saanud soojad ja energilised Naiskodukaitse Harju ringkonna naised, et ühiselt tähistada ringkonna 25. taasasutamise aastapäeva. Tähtpäevad ← Eelmine Me tuleme, me mõtiskleme, me kuulame 30 kellalööki, me tähistame ja pühitseme Järgmine → „Tule sügist otsima“-võistlusel leiti tõeliselt kuldne sügis Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise 25. aastapäev.

Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise 25. aastapäev.

Jane Suu 2. sept. 2021

27. august 2021, Sausti mõis, sume ja järjest soojemaks minev suveõhtu. Ilmselt on põhjus selles, et kokku on saanud soojad ja energilised Naiskodukaitse Harju ringkonna naised, et ühiselt tähistada ringkonna 25. taasasutamise aastapäeva.

Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise 25. aastapäev.
Foto Paul Poderat

Naised suudavad kõike, mida nad ette vaevuvad võtma, nii avastasid naised Sausti mõisa peole tulles ja parkimisplatsile sisenedes, et neid juhendab ja parkimist korraldab rõõmsal meelel Harju ringkonna pikaajaline instruktor Pille Veitmaa. Hästi tehtud, Pille!

Mõisa väravas võtsid naiskodukaitsjaid ja külalisi vastu ringkonna meditsiinigrupi inimesed, kes kontrollisid vaktsiinitõendeid. Ametlikud protseduurid täidetud, saime edasi liikuda uhke valge välitelgi juurde, kuhu olid juba kogunenud paljud tuttavad ja toimus elav keskustelu, polnud ju mõnda toredat sõpra-ringkonna kaaslast väga pikka aega näinud.

Õhtujuht Robin Metsva kutsus kohalesaabunud telgi juurde ja kuulutas Harju ringkonna 25. taasasutamise juubelipeo avatuks koos Eesti Vabariigi hümni ühislaulmisega.

Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise 25. aastapäev.
Foto Jane Suu

Edasi tuli järg kõnedeks. Harju ringkonna esinaine Elbe Lumiste tervitas kohaletulnuid mõtlema- ja kaasanoogutama paneva kõnega. Elbe loal avaldan siin paar mõtet tema sulest: „Elame kiiresti muutuvas, kuid huvitavas ajas. Ühiskonnas on esile kerkinud mitmeid tõsiseid murekohti, mille lahendamisel oleme ka meie jõu ja nõuga abiks saanud olla.

Minu arvates on suurim murekoht see, et igat arvamust püüab määratu hulk arvajaid esitleda puhta tõena, igaüks ajab taga ainult oma õigust…Aga kuidas siis igapäevaselt selles infoülekülluses ise terveks jääda, olla eeskujuks ja toeks teistele?

Minu (Elbe Lumiste) soovitus on tagasi pöörduda oma juurte juurde. Teha eneses inventuur, mitteoluline olulisest, vähetõenäoline usaldusväärsemast eraldada. Leida üles oma talupojamõistus ja kui tunned, et emotsioon hakkab kainet mõistust hägustama, siis arutada asju võimalikult erinevate arvamuste ja kogemustega inimestega.

Oleme andnud elus erinevaid lubadusi nii endale kui teistele– armastada kuni surm meid lahutab, olla alati oma lastele toeks, täita eeskujulikult oma tööülesandeid, võtta kaalust alla jne.

Ehk tasub meelde tuletada ammu antud lubadused, nagu näiteks: “Mina tunnistan Eesti demokraatliku Vabariigi täielikku iseseisvust ja tema põhiseaduslikku valitsust. Luban ja tõotan tegelikult kaitsta põhiseadusega maksmapandud riigikorda, töötades ausalt Kaitseliidu ja Naiskodukaitse põhimõtete järele. Kõik ülemate seaduslikud käsud, samuti  juhatuse otsused, täidan tõrkumata”. Ja lugenud mõttes ja mõttega selle juba aastaid tagasi antud lubaduse läbi, on mul lihtsam edasi minna, vähemalt naiskodukaitsjana.“

Aeg oli käes ka külaliste heade soovide jaoks. Saue vallavalitsuse poolt andis naistele tänusõnad ja edasised koostöösoovid edasi abivallavanem Riho Johanson. Kose vallavalitsuse nimel tänas Harju naiskodukaitsjaid pikaajalise koostöö eest vallavanem Merle Pussak. Harju noorkotkaste malevapealik Allan Saukas kiitis samuti naisi alati abiks olemast, kui on vaja näiteks noortele laagris süüa teha või siis plaastrit haiget saanud kohale peale panna.

Sel aastal samuti juubelit (20 aastat taasloomisest) pidanud Kose jaoskonna aseesinaine Eda Reinik tänas jaoskonna nimel ringkonna esinaist Elbe Lumistet ja Kose jaoskonna taasloomise aegset ringkonna esinaist Angelina Oblikast igakülgse abi eest.

Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise 25. aastapäev.
Foto Teele Raja

Nii ja nüüd…trummipõrin ja pasunakoorid!!! Uhke on olla naiskodukaitsja ja veelgi ülevam on tunne, kui sinu teekaaslased vabatahtlikus ametis saavad vääriliselt tunnustatud.

Õhtujuht kutsus rahva ette lisaks esinaisele Elbele ka naiskodukaitse kõrgeima organi esindaja ehk Naiskodukaitse keskjuhatuse liikme, Saku jaoskonna naiskodukaitsja Teele Raja, et koos tunnustada Harju ringkonna parimaid ja riigikaitsesse suure vabatahtliku panuse andnud naisi.

Naiskodukaitse keskjuhatuse tänukiri annetati Harju ringkonna side- ja staabi erialagrupi juhile Larissa Sarmanile. Naiskodukaitse Liiliaristi V klassi teenetemedal annetati endisele Harju ringkonna avalike suhete grupijuhile, organisatsiooni ja ohutushoiu baasväljaõppe instruktorile Veronika Isbergile (Veronika on 2021. aasta kevadest Naiskodukaitse Lääne ringkonna liige). Veel annetati Liiliaristi V klassi teenetemedal endisele keskjuhatuse liikmele Kairi Nõukasele ning Liiliaristi IV klassi teenetemedal annetati mitmete naiskodukaitse baasväljaõpete ja Kaitseliidu Kooli kursuste instruktorile Aet Kalale. Palju õnne kõigile tunnustatutele, te kõik olete meile suureks eeskujuks.

Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise 25. aastapäev.
Fotol vasakult Kairi Nõukas, Aet Kala, Larissa Sarman ja Veronika Isberg Foto Paul Poderat
Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise 25. aastapäev.
Foto Paul Poderat

Edasi kulges pidu meeleolukalt ja lõbusalt, meile laulma tulnud Marek Sadama ja teda klaveril saatva Tõnu Laikre laulude rütmis. Marek kaasas naised endaga laulma ning see tekitas mõnusa ja vaba koduaiakontserdi tunde. Ka tema koerake tundis end meie seltsis hästi.

Muidugi ei puudunud pidulaualt hea toit, mis peaasjalikult koosnes Eestimaa kohalikelt tootjatelt ning maitses imehästi. Suured tänud toitlustajatele!

 
Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise 25. aastapäev.
Foto Aita Viigi
Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise 25. aastapäev.
Foto Liina Riismaa

Kultuurigrupi ja ringkonna juhatuse eestvedamisel oli üles seatud fotonäitus Harju naiste tegevustest – nii ennesõjaaegsetest kui ka kaasajast – ehk siis viimasest 25-aastast. Kultuurigrupp viis kohapeal läbi juubelipeo loterii, kuhu meened tegid/tõid meie oma naised.

Harju ringkonna 25. taasasutamise juubelipeo kokkuvõtte lõpetan meie esinaise Elbe Lumiste sõnadega: „Minu (Elbe) soovi nii kohalolijatele kui ka neile kaaslastele, kes täna siin ei saa mingil põhjusel olla, on kokku köitnud tundmatu autor nii: 

Õpi tegema siis kui ei taha

ja leppima siis kui ei saa.

Õpi nägema siis kui on pime

ja kuulma ning kuulama ka.

Õpi naerma siis kui on valus

ja uskuma siis kui ei tea.

Õpi andma kui keegi ei palu

ja minema siis kui ei pea.

Õpi jätkama valitud radu

ja vabanda kui sa teed vea.

Õpi olema nii et on rahu

ja elama nii et on hea.

 

Soovin meile kõikidele järgmiseks kahekümne viieks aastaks õpihimu, silmasära ja tarkust, aastal 2046 teeme koos kokkuvõtte.“

 

Kirja pani: Jane Suu, Naiskodukaitse Harju ringkonna naiskodukaitsja aastast 2011.

FastLion CMS

Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise

Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise

Foto Paul Poderat Naised suudavad kõike, mida nad ette vaevuvad võtma, nii avastasid naised Sausti mõisa peole tulles ja parkimisplatsile sisenedes, et neid juhendab ja parkimist korraldab rõõmsal meelel Harju ringkonna pikaajaline instruktor Pille Veitmaa Hästi tehtud, Pille! Mõisa väravas võtsid naiskodukaitsjaid ja külalisi vastu ringkonna meditsiinigrupi inimesed, kes kontrollisid vaktsiinitõendeid 27. august 2021, Sausti mõis, sume ja järjest soojemaks minev suveõhtu. Ilmselt on põhjus selles, et kokku on saanud soojad ja energilised Naiskodukaitse Harju ringkonna naised, et ühiselt tähistada ringkonna 25. taasasutamise aastapäeva.

Naiskodukaitse Harju ringkonna taasasutamise 25. aastapäev.

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse