Toitlustamine 2013. aasta Saaremaa laulupeol oli vaieldamatult väga suur väljakutse meie ringkonnale. 17 naisega toitlustati ära ligikaudu 800 inimest. Kui tehti pakkumine nii suures projektis osaleda, kaaluti tõsiselt, kas saame ikka hakkama. Kuna aga väga paljud meie liikmed osalevad ise laulukoorides ja tantsurühmades, oli motivatsioon taolise ürituse kordaminekusse panustada väga suur. Kaasati ka noori kotkaid ning kodutütreid, kes aitasid laudu puhastada ja prügi koristada.
Meie varalahkunud esinaine Rita Loel on pärandanud Saaremaa ringkonnale mitu kaunist traditsiooni, mida me rõõmuga edukalt jätkame. Juba aastast 2008 valitakse naiskodukaitsjate eestvedamisel Saare maakonna aasta ema ja aasta isa. Oleme koostöös maavanema, Saaremaa Omavalitsuste Liidu ja Saaremaa Naiste Ümarlauaga püüdnud otsustamise teha võimalikult objektiivseks. 2014. aasta sügisel saadeti aasta isa konkursile 17 soovituskirja, mis on märkimisväärne number. Tänaseks on meil toimunud 8 aasta ema ja 8 aasta isa pidulikku ja südamlikku tänuaktust.
Teise toreda traditsioonina on meil jõuliselt jätkunud sõdurpoiste sokikampaania. Aastast 2009 viime jõuluks soojad villased sokid Saare maakonna ajateenijatele. Ettevõtmine kannab endas sõnumit, et me hoolime kodusaare sõduritest ja toetame neid. Sokid oleme viinud Vahipataljoni, kus on meie noormehi kõige enam. Järjest enam oleme saanud sokid viia ka teistesse pataljonidesse. 2014. aastal saime kokku 190 sokipaari ning sellega jalad ning südamed soojaks meie kodusaarte kõikidel sõdurpoistel nii Tallinnas, Tapal kui ka Võrus.
Üheks väga armsaks traditsiooniks on kujunenud ka naiste ja laste varjupaiga Laurits toetamine. Iga aasta lõpus toimub meil heategevuslik loterii, mille tarbeks naised üle Saaremaa annetavad esemeid ning loterii tulu läheb Lauritsale. | ||
2013. aasta augustis osalesid Pihtla jaoskonna naiskodukaitsjad Soomes Tuusulas Järvenpää linnas vabatahtliku päästeteenistuse põhikursusel, kus sai praktiseerida inimese otsimist ahelas. Kursuse viisid läbi Vapepa-koolitajad, kes ligi 30 aastat vabatahtlikuna töötanud. Veel samal kuul osalesid Saaremaa naiskodukaitsjad ja kaitseliitlased ka kohalikul inimese otsimise kursusel. Politseileitnant Meelis Juhandi tutvustas põhimõtteid, mida rakendatakse inimese kadumise puhul, ning jagas näpunäiteid, mida tuleb silmas pidada maastikule inimest otsima minnes.
2013. ja 2014. aastal on teadlikult tihenenud koostöö Naiskodukaitse ja Kodutütarde vahel. Koostööprojekte viivad läbi erinevad jaoskonnad. Orissaare jaoskond on kaasanud kodutütreid Eesti Vabariigi sünnipäeva pidulikul aktusel lauljatena. Paastumaarjapäeval on koos lustitud ja mängitud sellele päevale kohaseid mänge. Kübassaare retke meditsiiniülesandepunktis anti suur panus kannatajatena. Sügismatkal kinnistasid kodutütred kaardilugemis- ja orienteerumisoskust. Meditsiini täiendõppepäeval said noored anda esmaabi pidutsevale seltskonnale ning skate-pargis kukkunud sõbrale. Ka kunstliku hingamise tegemine ei ole ühelgi väljaõppel tegemata jäänud. 2014. aasta lõpetati kokkuvõtva üritusega "Kodutütrest naiskodukaitsjaks", kus oma kogemustest rääkis ja näitas pilte endine kodutütar ja praegune tubli Orissaare jaoskonna naiskodukaitsja Helina Eist.
Pihtla jaoskonna korraldatav projekt „Kodutütrest naiskodukaitsjaks“ on toimunud nüüdseks juba kaks korda. Kui esimesel aastal said sellest osa vaid Aste põhikooli tüdrukud, siis teisel korral juba Aste põhikooli, Kuressaare Gümnaasiumi ja Leisi keskkooli kodutütred. Vilsandil toimuvate talgute käigus on tehtud tööd Saaremaa Ökoküla AS heaks. Viimane karjatab saarel lambaid, et hooldada looduskaitseliselt väärtuslikke elupaigatüüpe: rannaniite ja loopealseid. Kuna karjamaad on suured ja lambaid palju, siis käisid kodutütred ja naiskodukaitsjad saarel abiks lambaid kokku ajamas. Talgute korraldamisel on abiks olnud meie talguspetsialist Kadri Paomees. Ökoküla esindajana tegime 2013. aastal koostööd Koit Kulliga, 2014. aastal Meelis Kuivjõgiga, kes on Saaremaa aasta isa 2010.
Kuna 2014. aasta teisel poolel sai avalike suhete grupp endale üle pika aja uue juhi, on teadlikumalt tegelema hakatud ka Naiskodukaitse tutvustamisega maakonnas. Septembris osaleti juba kolmandat korda Saaremaa ohutuspäeval, kus näidati organisatsiooni seost igapäevaturvalisusega.
Oktoobris korraldati Leisis teeõhtu Naiskodukaitsega, kus tutvustati organisatsiooni ja selles tegutsemise võimalusi. Loodetavasti sünnib 2015. aasta veebruaris Leisis ka oma jaoskond. Kõik eeldused on selleks nüüdseks loodud. Novembris oldi väljas kohalikul infomessil Tuleviku Kompass ning ohutuspäeval „Kaitse eite, aita taati“, kus räägiti veidi eakamatele, kuid see-eest väga uudishimulikele kuulajatele koduapteegist, igapäevaturvalisusest ja praktiseeriti elustamist.
Viimaste aastate traditsiooniks on muutunud esmaspäevased käsitööõhtud, kus erinevate (heategevuslike) projektide tarbeks meeneid õmmeldakse. Nii on panustatud näiteks vabariikliku noorte lauljate konkursi Solistica, loomade turvakodu ja naiste ning laste varjupaiga Laurits tarbeks. Uhked oleme ka selle üle, et õmblesime Võsu õppe-puhkekeskusele lapiteki, kus saime praktiseerida erinevaid lapitehnikavõtteid. Ja nii muuseas saavad käsitööõhtutel tehtud ka maleva jaoks vajalikud õmblustööd: lipukotid, saepurukotid lasketiiru ning köögivarustus.
Naiskodukaitsjad aitasid juulis ka Saaremaa lasterikastel peredel laagrit korraldada. Kaasa löödi nii organiseerimisel, toitlustamisel kui ka mängude mõtlemisel. Lastevanematel oli hariv tunnike naiskodukaitsja, psühholoog Kaja Puckiga. Ühises vestlusringis tulid jutuks mitmed huvitavad teemad laste kasvatamisest. |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale