Vasakult, metsaonni (korstnast tõusis suitsu – keegi vist valmistas just hommikukohvi) kõrvalt astusime räätsadel metsa. Enamus meist kandis neid rabakingi (inglise keelne vaste räätsale on tuntud ainult kui lumeking) esmakordselt. Tundus päris põnev kõndimine, metsaalune on ju üsna eri tasandiline ja räätsa alune pind hõlmas suurema tüki kui oma jalanõu. Tagurdamist räätsadel matkajuht ei soovitanud, pigem teha väike lisakaar tagasi minekukus.
Lume peal kõndimine oli lihtsam, räätsaga jalg sobitas end mugavalt laiuvale lumele. Peatus rabasaarel avardas läbi matkajuhi meie mõisteid soodest. Madalsoo on kõige toitainete rikkam ja seega ka taimestikurikkam kui siirdesoo, mis on sooarengu keskmine järk e. üleminek madalsoost kõrgsooks.
Matkajuht soovitas rabas käituda vastupidiselt valgusfoori põhimõttele: mitte astuda heledatele rohelistele tuttidele (need on lihtsalt vett täis samblik) vaid punakaspruuni kohta, mis on juba turbapinnaseks kuhjunud rabaosa.
Tatsasime räätsadel ringi, nautisime rabavärve ja vaateid ning noppisime mulluseid kuremarju. Rabalaukasse olid saabunud juba laululuiged. Teepausil soojärve istumisnurgas rääkis Mikko lahti ka Meenikunno raba nimeloo: nimelt on Meeni seto mehenimi, kes elas selles rabas ja kunno tähendab nõlva (ikka setu keeles). Ja mis see raba muud on kui aastatega liivasele pinnale kuhjunud turbaväli.
Eestimaa loodus on ikka võrratu! Ja raba on, olenemata aastaajast, alati hullult ilus!
Metsas võtsime räätsad selga ja jõudsime teiselt poolt tagasi Liipsaare tornini. Meist n+1 ronis üles vaate järele ja teised kulgesid koos Mikkoga räätsasid tagastama ja kaasa võetud lõunasööki metsaonni tooma. Metsaonnis oli mõnusalt soe, onni üks naridest ootas magamisvalmis aseme- ja selle ees stardivalmis toasussidega. Kaifisime oma onnieinet ja kiitsime Elerit, et ta nii mõnusalt sisustas meie naistepäevajärgse hommikupooliku.
Pakkisime oma taara kaasa ja jätsime onnilauale tänukirja köetud söögikoha eest.
Tänud meile kõigile, mõnus oli ja samas ka uudne kogemus olla räätsadel rabas.
Anneli Kivimäe, üks satelliitidest
| ||||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale