„Kalendris on palju ajaliselt kattuvaid ahvatlevaid Naiskodukaitse ettevõtmisi… Me valisime kõige vägevama ja hoiame ringkonna au!“
12. juuni hommikul kogunesid Naiskodukaitse 14 ringkonna 4-liikmelised võistkonnad Metsanurme Külakeskuses Harjumaal, et mõõtu võtta üle-eestilisel esmaabi erialavõistlusel.
Enne võistluse avapauku tõdes Ruth Pääsuke, võistluse peakorraldaja ja Naiskodukaitse Harju ringkonna meditsiinierialagrupi juht, et tal oli hea meel näha kohaletulnute seas mitmeid, keda esmaabikursustel on varem juhendanud. Nüüd elas ta juba kaasa võistlejatele ja hinges valitses rahu – usaldus korraldusmeeskonna vastu oli suur.
Viru ringkonna naiskodukaitsjad sirutasid välja randmed, millel ühesugune sinine punutud pael – nende õnnetoov trump. Laps ise punus! Ja pidasid tähtsaks kiiret reageerimist, mitte „lukkuminekut“.
„Me oleme Tallinnast, me maksame!“ hõikasid muigelsui Tallinna ringkonna võistlejad rajale asudes ja, tehes võistluskohale – Saku vallale - kelmika kummarduse, lubasid võitu tähistada Saku õllega.
„Me tunneme üksteist juba terve nädala ja ainult pooled meist kuuluvad meditsiinierialagruppi!“ tõstsid virukad, kõik erinevaist jaoskondadest, pöidla ja uskusid, et just esmakordselt võistlustulle asumine on edu võti.
Saaremaa võistkond, kellest üks arst, üks arstitudeng ja üks õendust õppimas, olid võistlusel seekord teist korda. Nemad ennustasid võitu neile, kel värskelt BVÕ-kogemus võtta. Ise olid rahulikult võtma ja osalema tulnud. | ||
Millist proovikivi rajal nauditi ja kardeti?
| ||
Mitmetes võistkondades oli liikmeid, kes tavaelus meditsiinitöötajad. Nemad rõhutasid, et võrreldes tavatööga, kus patsiendid rahulikult vastuvõtutuppa astuvad, saab Naiskodukaitse esmaabi erialavõistlusel kiiret mõtlemist ja kriisiolukorras meeskonnatöö juhtimist praktiseerida.
(Para)meedikutaustaga võistlejad Viru, Saaremaa ja Tallinna ringkonnast tõid välja: „Siin on tavatööga võrreldes palju ettearvamatust ja rohkem inimlikku kontakti pingeolukorras, kohe tuleb tegutsema hakata.“ „Hea on üle harjutada koolis õpitud algoritme. Näiteks TCCC-punktis oli hea triaa¾i ja MISTi meelde tuletada, seda tavatöös naljalt iga päev ei harjuta.“ „Selline võistluskogemus annab ka erialaselt palju juurde, isegi kui sarnastel võistlustel näiteks politsei ridades käidud.“
Mida siin ikka karta? Füüsiliselt liiga rasket ülesannet? Lennuõnnetust, masinaid või sünnitust? Seda, et mõnda sümptomit või seisundit – näiteks astmat ja diabeeti - ei oska ära tunda? „Mis seal ikka, õpime ja kordame üle. Saame parema tunnetuse kogemuse ülekandmiseks tavaellu – ei lähe paanikasse, julgeme abi anda, ei vaata muidu kõrvale. Meil on julgus reageerida, minna abi pakkuma ja ennast kehtestada, sekkuda,“ arvasid naiskodukaitsjad Alutaguse ringkonnast.
Kohtuniku vaatenurgast tõi Karin Koiduste välja, et igas olukorras annab võistlejatele palju juurde hea koostööga meeskonnatunnetus, kus omal kohal kiire reaktsioon ja oskuslik suhtlemine. „Just vajakajäämine suhtlemises kipub olema komistuskivi,“ analüüsis ta: „ja edukamad on need, kel värsked, head ideed, mida ellu viia. Vahel tekib kiusatus kaasa aidata, aga tuletan endale meelde, et võistlejad on ju tavalised tublid naiskodukaitsjad, mitte meedikud.“ |
Ja päeva lõpus…
|
Kes võidab järgmisel aastal?
Rozenkron ise sai naiskodukaitsjana lisainspiratsiooni edasiste sihtide seadmiseks – koolitaja algkursus Kaitseliidu Koolis on tehtud. Meditsiiniõpingud veel lõpetada, siis esmaabi instruktori koolitus ja järgmistel võistlustel loodab ta juba korraldaja ja naiskodukaitsjatele hea erialainstruktor olla. |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale