Insult Insult ehk ajurabandus on äkki tekkiv aju veresoonte ummistus või lõhkemine, mille tõttu on häiritud aju verevarustus ning aju ei saa piisavalt hapnikku ja toitaineid. Verevarustuse häirumine võib tekkida kas ajuveresoone sulgumise, ummistuse tagajärjel või ajuveresoone lõhkemise tõttu tekkinud verejooksu tagajärjel. Tunnused: NB! tihtipeale ei teki 1 päevaga, vaid on hoiatavad eelnähud: - pearinglus - tasakaalu-, nägemishäired - jäsemenõrkus - iiveldus Insuldi konkreetsed tunnused on: - nägemishäire - kõnehäired - näolihaste toonuse langus: näoilme muutub, suunurk vajub alla, huuletoonusest mõjutatuna ninaalune vajub alla, - jäsemete nõrkus või mingi kehaosa või 1 kehapoole halvatus - äkki tekkiv tugev peavalu - tasakaaluhäired, - krambid - mäluhäired või ebaadekvaatne, ebaloomulik käitumine, segasusseisund - iiveldus vm seedetegevuse häired Esmaabi: - kiire 112 kutse edastades insuldi kahtluse! - kata soojalt -anna kannatanule sobiv, vajadusel toetatud asend.
Tugev valu rinnus Tugevat valu rinnus võivad põhjustada väga erinevad haigusseisundid. Esmaabis on oluline hinnata, kas tegemist võib olla eluohtliku seisundiga ning reageerida õigeaegselt. | ||
Esmaabi: - lõpetada kehaline pingutus - pane kannatanu pikali - kui kannatanu on pikaajaline haige ja kasutab nitroglütseriini, siis võib talle seda tuua - kui valu ei taandu puhates või nitroglütseriini mõjul, siis igal juhul 112!
Südamelihase infarkt - äkki tekkiv haigus, mille põhjustab tavaliselt ühe veresoone või selle haru sulgus trombi, harvem emboli või veresoone spasmi tõttu, mistõttu ei varustata ummistuse järgnevat piirkonda verega ning tekib antud piirkonna kärbumine. Tunnused: - intensiivne kauapüsiv stenokardia valu, mis ei vaibu rahuolekus ja nitroglütseriini manustamisel - valu asemel võib olla surve- või pigistustunne südamepiirkonnas - tihtipeale tekib surmahirm -NB! šokitunnused (higistamine, kahvatus, huulte ja ninaotsa, kõrvalestade sinakus) - hingamisraskused - teadvusekaotus, -häire - iiveldus, oksendamine - võib esineda segasust Esmaabivõtted: - lõpetada koheselt kehaline pingutus, NB! ära luba kannatanul oma jalal liikuda - pane kannatanu pikali, hingamisraskuse korral poolistuvasse, toetatud asendisse. - kahtlustades müokardi infarkti, helista kohe 112
Tugev allergiline reaktsioon ja anafülaksia Allergia tähendab organismi immuunsüsteemi liiga tugevat vastureaktsiooni mingi tegelikult ohutu aine või teguri suhtes, mida nimetatakse sel puhul allergeeniks. Sõltuvad allergiatüübist avaldub allergia nahanähtudena (lööve nahal, kublad ja sügelus), silmade ja hingamisteede ärritusena (nohu, köha), võib tõusta palavik ning üldine enesetunde halvenemine. Kõikide allergiatüüpide korral võib esineda ka peavalu ning vahel ka iiveldust ja kõhuvalu Esmaabi: - põhjusliku allergeeniga kokkupuute lõpetamine! - rahustamine - hingamist toetav asend - kui on, siis tuua kannatanu enda ravimid! Kui allergiline reaktsioon väljendub eelkõige tugeva hingamisteede ärritusena või tursetena näo- ja kaelapiirkonnas ning nähud ei taandu, siis kindlasti pöördu EMOsse või kutsu kiirabi.
Tunnused: Alguses : - kuumatunne - nahapunetus,turse - nn klomp kurgus ja hirmutunne Järgneb: - tugevnev punetus, ka sügelus - turse, paistetus (hästi jälgitav näol, huultel, silmade ümbruses, kõris, võib levida üle keha) Üldised sümptomid: - lämbumistunne turse tõttu ülemistes hingamisteedes - hingamisteede turse (paistetus kurgupiirkonna pehmetes kudedes ) NB! lämbumiseoht! - teadvusekadu, -häired - iiveldus, oksendamine (lämbumisoht!), - krambid kõhus, kõhulahtisus - šokitunnused Esmaabivõtted: - põhjusliku allergeeniga kokkupuute kohene lõpetamine! - tagada vabad hingamisteed - võimalusel lamav või hingamist toetav asend - rahustamine - kõri(näo)turse korral võib proovida turse alandamiseks kasutada jahutavaid mähiseid kurgupiirkonda - kiire 112 kutse või transport haiglasse! - kui kannatanul on kaasas adrenaliini automaatsüstal (nn EpiPen), siis kindlasti abista teda selle kättesaamisel/ kasutamisel. Kindlasti tasub selle tööpõhimõttega tutvuda esmaabikursusel/e-õppe videodest!
Järgmises numbris jõuame aga juba traumade ning muud kahjustusteni. Püsige terved! |
Artikkel ilmus esialgselt ajakirjas Kaitse Kodu! |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale