Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Sanitaarosakond Sanitaarosakond Sanitaar- ehk siis tänapäevases mõistes meditsiiniosakond oli üks esimesi kohtadel loodud osakondi üldse. Esmaabi kursuseid korraldati juba enne, kui organisatsioon ise üldse loodigi. Töö meditsiini alal oli väga laiaulatuslik. Koostööd tehti nii Eesti Punase Risti kui ka Sõjaväe Tervishoiu Valitsusega. Ajalugu Meditsiin ← Eelmine Spordi- ehk kehakasvatusosakond Järgmine → Toitlustusosakond Sanitaarosakond

Sanitaarosakond

Sanitaar- ehk siis tänapäevases mõistes meditsiiniosakond oli üks esimesi kohtadel loodud osakondi üldse. Esmaabi kursuseid korraldati juba enne, kui organisatsioon ise üldse loodigi. Töö meditsiini alal oli väga laiaulatuslik. Koostööd tehti nii Eesti Punase Risti kui ka Sõjaväe Tervishoiu Valitsusega.

Esmaabi kursuseid viidi läbi nii oma liikmetele kui ka rahvale, et nende tervishoiualaseid teadmisi ja oskusi edendada. Seega oli Naiskodukaitse poolt korraldatud kursustele vaba sissepääs ka inimestele väljastpoolt organisatsiooni. Üsna pea leiti, et naiskodukaitsjad pole pelgalt esmaabi õppides ja õpetades oma ülesannete kõrgusel ja hakati korraldama ka samariitlaste kursuseid. 1938. aastaks oli organisatsioonil 2232 välja õpetatud samariitlast.

 

Sanitaarosakonna liikmed olid pea alati tegevuses, sest kui nad parajasti teistele oma teadmisi ei jaganud, siis tagati Kaitseliidu või noorteorganisatsioonide üritustel esmaabi. Siinkohal võib näitena nimetada erinevaid manöövreid, laagreid, suuremaid esinemisi, paraade ja seltskondlikke suursündmusi nagu Rootsi kuninga ja Poola presidendi külaskäigud. Esmaabi tagamine tähendas siis seda, et oodati meditsiinipunktis omatehtud sidemerulliga ja siis vajadusel seoti ja tohterdati muul moel mõnda ürituse käigus viga saanut. Nimelt valmistasid sanitaarosakonna liikmed ise ka sidemeid, steriilkompresse ja esmaabipakikesi.

 

Vahendid esmaabi osutamiseks hankisid naised ise. Meditsiinivahendite ja haiglavarustuse (välivoodid, kanderaamid, sanitaarpaunad, sanitaarkapid, esmaabitoa sissesead jne)  muretsemisel tegi Naiskodukaitse ära tohutu töö, olles valmis 1935. aastal antud käsu kohaselt  komplekteerima ja mehitama, uskumatu, aga tõsi, tervelt 16 haiglat.

 

Vihjena endisaegsele hiilgusele ja kummardusena nende naiste võimekusele võib öelda, et tänapäeval ostame me sidemeid apteegist ja täname õnne, et meil veel maakonnahaiglagi olemas on.


Järgmine →
Toitlustusosakond


Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Ole valmis! äpp, Ole valmis! laagrid

Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus

Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseumNaiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud

Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, ValgaViruVõrumaa

Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi.

Telli kriisikoolitus
Ole valmis, kui loeb iga sekund - telli tasuta kriisikoolitus! Tasuta ja eluliselt vajalik koolitus sinu asutuses, kogukonnas või üritusel.
Koolitusi viivad läbi väljaõppinud Naiskodukaitse kriisikoolitajad. Loe veel edasi.

FastLion CMS

Sanitaarosakond

Sanitaarosakond

Esmaabi kursuseid viidi läbi nii oma liikmetele kui ka rahvale, et nende tervishoiualaseid teadmisi ja oskusi edendada Seega oli Naiskodukaitse poolt korraldatud kursustele vaba sissepääs ka inimestele väljastpoolt organisatsiooni Sanitaar- ehk siis tänapäevases mõistes meditsiiniosakond oli üks esimesi kohtadel loodud osakondi üldse. Esmaabi kursuseid korraldati juba enne, kui organisatsioon ise üldse loodigi. Töö meditsiini alal oli väga laiaulatuslik. Koostööd tehti nii Eesti Punase Risti kui ka Sõjaväe Tervishoiu Valitsusega.

Sanitaarosakond

www.naiskodukaitse.ee © 2025 » Naiskodukaitse