Jaoskonna juhatus 2024. aastal: Esinaine: Signe Steinberg Aseesinaine: Margit Lõiv Juhatuse liikmed: Eleri Kästik, Liisi Mezentsev, Ingriin Rääk |
Naiskodukaitse Nõmme jaoskond loodi 4. novembril 1925. Ettevõtmise algatas Nõmme malevkonna pealik n.-leitnant Oskar Muro. Ettevalmistusi naisüksuse avamiseks hakati tegema juba juunikuus. Jaoskonnas oli alguses 18 liiget. Jaoskonna ülesanne oli koguda malevkonnale sissetulekut korraldades pidusid ja loteriisid. Viimaste tarbeks tehti käsitööd, tihti ühises ringis.
Liikmete arv kasvas. Hakati korraldama loenguid tervishoiu- ja sanitaarvaldkonnas. Asutajaliikmed Martha Vorstaedt, Oskar Muro, Nade¾da Muro, Emilie Mitt ja Karl Mitt valisid esimeseks esinaiseks Emilie Mitti. Ta täitis kohuseid lühikest aega kuni esinaiseks valiti Anna Ausing. 1929.a sai esinaiseks Salme Helene Eslas. Tema teeneid Naiskodukaitse arendamisel tunnustati Valgeristi III klassi ja Naiskodukaitse teenetemärgiga. Korduvalt (1929–1930 ja 1931–1938) oli ta valitud Tallinna ringkonna juhatuse liikmeks.
Paljud naiskodukaitsjad kuulusid Kaitseliitu koos abikaasadega, nende lapsed olid noorkotkad või kodutütred. See annab tunnistust abikaasade üksmeelest ja ühistest väärtustest. Niisugused pered kasvatasid üles järgmise eestimeelse ning Eesti alusväärtusi hindava põlvkonna.
Iga aasta suve hakul aitas Nõmme Naiskodukaitse jaoskond korraldada suurt vabaõhu rahvapidu ja loteriid, toonases kõnepruugis loterii-allegriid. Üritustega koguti muuhulgas raha Allveelaevade Sihtkapitali jaoks. Viimane pidu toimus 1.–2. juunil 1940. NSV Liit okupeeris Eesti. 27. juunil 1940 likvideeriti uue võimu käsul Kaitseliit ja temaga seotud ühendused, sh Naiskodukaitse.
Juuniküüditamisel 14.06.1941 arreteeriti ja saadeti asumisele Nõmme jaoskonna juhatuse liikmeid. Mitu Nõmme naiskodukaitsjat põgenesid 1944. aastal Nõukogude võimu eest Eestist. Nõiajaht Nõmme isamaalistele naistele jätkus nõukogude terrori taaskehtestamisel. Leiti üles needki, kes olid Nõmmelt lahkunud. Märtsiküüditamise ööl 25. märtsil 1949 viidi näiteks end Läänemaal varjanud aktiivne naiskodukaitsja, Nõmme malevkonna pealiku abikaasa Tamara Reinaste koos pojaga Novosibirski oblastisse.
Kaitseliidu Nõmme malevkond taastati Nõmme kultuurimajas 29. märtsil 1990. Kui 9. mail 1990 taastati Harju malev, läks vastloodud Nõmme malevkond selle koosseisu. 10. märtsil 1998 koondusid Nõmme malevkonna naised ja asutati Naiskodukaitse Nõmme jaoskond.
Kaitseliidu seadus muutus 2000. aasta 1. jaanuaril ja meie Nõmme jaoskonnast sai Naiskodukaitse Tallinna ringkonna Nõmme jaoskond. Samal aastal valiti Kadi Erin (Kalbin) jaoskonna esinaiseks ja Tiina Niilis (Veetõusme) aseesinaiseks.
Jaoskond teeb tihedat koostöö malevkonnaga. Koos käiakse lipuvalves mitmetel tähtpäevadel. Osaletakse 2. veebruaril Tartu rahu jumalateenistusel Nõmme Rahu Kirikus, käiakse Rabajooksul teed jagamas, 14. juuni küüditamise mälestuspäeval Pääskülas ja mujal. Koostööd tehakse Nõmme Linnaosa Valitsusega nii Eesti Vabariigi aastapäeva pidustustel 24. veebruaril kui ka taasiseseisvumise aastapäeval 20. augustil. Naiskodukaitsjad on kohal Nõmme linnaosa üritustel ja tähtpäevadel. Kui ürituse vorm seda lubab, on naiste kõrval ka Nõmme Noored Kotkad ja Kodutütred.
2024 aasta lõpuks on jaoskond kasvanud 80-liikmeliseks. Traditsiooniks on saanud tutvumisõhtud kevadel ja sügisel. Aastas on ka 2 motivatsiooniüritust. Aasta alguses toimuv üldkoosolek on kohustuslik kõigile liikmetele. Paljud liikmed on juba valinud endale ametikoha SA ja/või SiÜ-s.
Jaoskond koosneb peamiselt just Nõmme naistest. Kõik nõmmetarid on oodatud liituma meie jaoskonna tegev- või toetajaliikmeks. Toetajaliikmeks saavad asuda ka mehed.
Loone Ots, Signe Steinberg |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale