Üritusele otsiti vabatahtlikke kannatajaid Kaitseliidust ja Naiskodukaitsest.
Võistluspäeval oli kohal umbes paarkümmend kannatajat. Kõigile anti oma ülesanne, mida pidi lavastatud õnnetuspaigal etendama. Igaühele anti nende vigastuste kirjeldused ja eluliste näitajate tabel kaasa ning paluti too teave meelde jätta, et mänguhoos ikka kõik ilusasti meeles olnuks.
Etteaste edukaks lavastamiseks joonistati kõigile kannatanutele vastavalt vajadusele erinevad vigastused värviliste vahenditega keha peale. Pudelist tilgutati tehishaavadele ka ohtrasti verd. Lisaks kasutati erinevaid luumurdude jm simulatsiooni vahendeid, mille sai keha külge kinnitada. Võimalus oli ka valida kasutatud riiete hulast endale sellised kehakatted, mida arstid võivad vajadusel patsendi küljest lahti lõikamise teel eemaldada. |
Omavahel võistlesid üheksa kiirabibrigaadi, kes üle Eesti kokku olid tulnud, üks brigaad aga isegi Leedust. Igas brigaadis oli 3 - 5 inimest.
Õnnetuspaigaks oli lavastatud olukord küla kiigeplatsil, kus olevat ümber kukkunud suur külakiige ning kümme inimest olnud vigastada saanud. Hinnati abiandjate tegevust õnnetuskohal. Hindajad olid kogu aeg tegevuse juures ja jälgisid tegutsejaid oma valvsa pilguga. Aega oli stardipaugust alates kümme minutit.
Kiigeplatsi ülesande juurde kuulusid järgmised vigastused: teadvusetu kannatanu, reieluu murrud, soolikad kõhust väljas, põlv ja õlg liigesest väljas, randmepõrutused, nihestused, kopsuvigastus ja hingamisraskused kukkumise tulemusel, suure verejooksuga kaelahaav jm väiksemad vigastused. | ||
Korraga saabusid õnnetuspaigale kaks kiirabibrigaadi, kes kumbki endale turgutamiseks viis patsienti said. Kiirabibrigaadid töötasid teineteisest eraldi ja omavahel konsulteerimata.
Antud ülesande täitsid kannatanute arvamuse kohaselt kümnest brigaadist kõige paremini Leedu kiirabibrigaad, kes oli ka tegelikkuses massiõnnetustega toimetulekuks ettevalmistust saanud. Nende töö oli kõige operatiivsem ja tulemuslikum. Nad jõudsid kõigile kannatanutele esmast abi anda ning tegid seda kiiremini ning kindlakäelisemalt kui teised võistlejad.
Lisaks kiigeplatsi õnnetusele simuleeriti ja uppuja päästmist ja mooterratta õnnetust. Kuna ma nende õnnetuste simuleerimisel kaasa ei teinud, siis ei oska ma neid kahjuks täpsemalt kirjeldada.
Kõigile kiirabibrigaadidele anti päeva lõpus nende tegevuse tulemuste kohta ka tagasisidet. Sedalaadi abiaandjate koolitused on äärmiselt vajalikud ja kasulikud. Õppida on nendelt koolitustelt väga, väga palju.
Vaata veel siit (ERRi uudis) ja siit (EPLi artikkel).
| ||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale