Kas oled kuulnud mõnda alljärgnevatest väidetest?
Need ja veel mitmed sarnased arusaamad on ringlemas Naiskodukaitses mentorluse teema ümber. Kuidas siis on tegelikult ja mis imeloom see mentor on, seda käisime ühel novembrikuu nädalavahetusel Tartus välja selgitamas.
Reede õhtuks oli Tartu malevasse kogunenud parasjagu suur grupp mentorlusest huvitatud naisi. Meil õnnestus praeguses keerulises olukorras veel näost näkku kohtumine, aga selle hinnaks olid maskide taha peidetud grupiliikmete näod. Maski kandmine peidab enamuse emotsioonidest, seetõttu oli see olukord koolitajatele Marilin Prantsile ja Veronika Isbergile ebatavaline ning keeruline, aga „vanade kaladena“ ei lasknud nad end sellest häirida ja said väga hästi hakkama. |
Kes see mentor siis on? Vaadates enda ümber, nägin ma läbilõiget kogu Naiskodukaitsest. Meie seas oli väga erinevas vanuses, erineva staa¾iga ja erineva taustaga naisi. Oli verinoori ja suhteliselt uusi liikmeid, oli eakamaid tegusaid prouasid, oli neid, kellel oli mentee kogemus ja neid, kes ise mentorina kätt proovinud. Päris suur väljakutse koolitajatele ja suur kummardus neile, et nii hästi meid ühtseks meeskonnaks oskasid liita.
|
Peale hommikusööki kogunesime uueks koolituspäevaks. Suur osa päevast toimetasime kahes grupis, et igaüks saaks piisavalt aktiivselt osaleda. Päeva esimene pool algas praktilise harjutusega, võtsime endale mentori ja mentee rollid ja mängisime läbi esimest vestlust, mille eesmärgiks oli kokkuleppele jõudmine. Turvalises seltskonnas on lihtne rolli sisse elada ja nii mõnigi mentee rollis olnud inimene tunnistas, et ta sai juba sellest väikesest vestlusekatkest natuke abi. Mis siis veel pikast vestlusest või lausa aastasest programmist võib saada? Kõik kuulajad elasid kaasa, hiljem arutasime koos kõik nüansid läbi ja nii sai igaüks meist väikese kindlustunde, et see mentoriks olemine ei ole üliinimestele, me kõik saame oma varasemat kogemust abiks võttes väga edukalt head mentorid olla.
|
Kõik eelpool kirjapandud müüdid said ka murtud. Sõbranna ei ole hea mentor, sest mentori roll on kuulata, suunata, toetada, õigete küsimuste abil käivitada ja teha seda kõike hinnagutevabalt. Milline sõbranna seda suudab, ikka tahaks ju nõu anda. Kõik mentorlussuhte käigus loodud ja kirjapandud kokkulepped on ainult mentori ja mentee jaoks. Mentor ja mentee vahel on kokkulepped eesmärkide, ajaraami, suhtlemise sageduse ja mooduste ning konfidentsiaalsuse osas ja neid kokkuleppeid ei kuritarvita kumbki osapool. Ja loomulikult ei suuda jaoskonna esinaine olla iga liikme jaoks mentor, sest ka tema on ainult inimene ja tema ööpäevas on samuti 24 tundi.
Kui mõni neist küsimustest puudutab sind, siis tee lahti Naiskodukaitse siseveeb, loe sealt lisa mentorluse kohta, vali endale sobiv mentor ja võta julgelt ühendust. Karta ei ole vaja midagi, sind toetatakse igal hetkel ja see samm aitab sul kindlasti liikuda just sulle sobivate lahenduste poole.
|
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale