Hingamisteede avamiseks saad, sõltuvalt kannatanu seisundist ja tema liigutamise võimalusest, kasutada kahte lihtsamat meetodit. Vii kannatanu pea kuklasse ja samal ajal tõsta tema alalõuga. Seda varianti kasuta alati, kui kahtlustad, et kannatanu ei hinga normaalselt. Normaalseks (piisavaks) hingamiseks ei saa lugeda üksikuid, ebaregulaarseid hingetõmbeid või korisevat, lõrisevat ja norskamisele sarnanevat hingamist. Selliste ilmingute puhul saad kannatanu hingamisteed kiiresti avada, kui: pöörad kannatanu selili; painutad tema pea kuklasse: asetad oma käe kannatanu otsmikule ja teise käega tõstad kannatanu alalõuga üles, hoidudes vajutamast kaela pehmetele osadele.
| ||
Sea kannatanu stabiilsesse küliliasendisse. Külili keeramise meetodeid on väga mitmeid, kasutada võid ükskõik millist, tähtis on, et saavutatud asend:
Pikka aega kiirabi oodates ja kui kannatanu seisund seda võimaldab, on soovitatav vahetada tema külge umbes iga 30 minuti järel.
|
| ||||
Võõrkeha hingamisteedes Hingamisteede täieliku või osalise sulgumise võib lisaks teadvusekaotusele põhjustada ka võõrkeha, näiteks toidu, sattumine hingamisteedesse. Osalise (kerge) hingamisteede sulguse tunnused:
Täieliku (raske) hingamisteede sulguse tunnused:
Esmaabivõtted osalise sulguse puhul:
Üldjuhul õnnestub võõrkeha köhaga väljutada, seetõttu ära esialgu muid võtteid rakenda. Kui aga köhimine ei aita ja kannatanu seisund halveneb, siis käitu nii, nagu täieliku sulguse korral.
Esmaabivõtted täieliku hingamisteede sulguse korral, kui kannatanu on veel teadvusel:
|
Heimlichi võte: A) lähene kannatanule selja tagant ja aseta oma käed ümber tema kõhu; B) aseta rusikas käsi kannatanu roidekaarte vahelisse kolmnurka ning haara teise käega rusikast; C) tõmba oma kätega jõuliselt, järsu liigutusega sisse-üles 5 korda järjest. Kui hingamine ikka ei leevendu, korda lööke abaluude vahele ja Heimlichi võtet. Kui kannatanu on teadvuseta ja ei hinga, alusta elustamist.
Hingamishäired Lisaks hingamisteede sulgumisele võib ette tulla kiiret reageerimist nõudvaid hingamishäireid, millel on teised põhjused, alates haigusseisunditest (astma, šokk jne) kuni traumadeni (rindekerevigastused). Esmaabi seisukohalt on oluline ära tunda, kas tegemist on potentsiaalselt eluohtliku hingamishäirega, ning anda esmaabi. Sellises olukorras taga kannatanule hingamist kergendav sobiv asend (üldjuhul ettepoole kummargil, istuv), rahusta teda, taga soojus ning tee hädaabikutse.
Eluohtliku hingamishäire tunnused:
Kui hingamisteede avamise järel ei ole normaalset hingamist võimalik tuvastada, alusta kohe südamemassaa¾iga ja kui võimalik, siis ka kunstliku hingamisega. Elustamisteadmisi saad värskendada järgmise KK! numbri abiga. Püsige hinges! |
Artikkel ilmus esialgselt ajakirjas Kaitse Kodu! |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale