Kuidas küll teada, missugune seksuaalkäitumine on ühiskonnas või kitsamalt Sinu kogukonnas aktsepteeritav ja milline ületab piire? Millist käitumist võiks õigustatult nimetada ahistamiseks? Segadust võib tekitada ka küsimus, mis vanuses on "normaalne", et last või teismelist hakkab mingi seksuaalsusega seotud aspekt huvitama ning millal, kas üldse ja kui jah, siis kes peaks temaga neist asjust rääkima? Kas loota kooli peale või jagada talle infot kodus? Võib-olla suhtuda nii, et küll elu ise õpetab? Kahtlemata ju õpetabki, aga mis hinnaga?
|
Augusti esimesel poolel toimus kolm kaheksatunnist Sensoa lipusüsteemi teemalist koolitust, mis olid tellitud spetsiaalselt Naiskodukaitsele, Tallinnas Harju maleva hoones ja Viljandis Sakala malevas. Koolitajaks oli Marleen Rootamm. Mina osalesin neist koolitustest ühel. Meid, huvilisi, oli tulnud kokku üle Eesti – peamiselt küll Tallinnast, aga ka Märjamaalt ja Pärnust. Meie seas oli huvitatud lapsevanemaid, õpetajaid, lasteaednikke ja vähemalt üks psühhoterapeut. Meie sõbralik väike grupp osales koolitusel väga aktiivselt. Vaatasime-kuulasime Marleeni slaidiesitlust, mis tutvustas Sensoa lipusüsteemi olemust ja metoodikat, vaatasime mitmeid teemat eri nurkade alt tutvustavaid videoklippe – neist mõned asisemad ja mõned lustakad – ent suurem osa päevast möödus rühmatööde tähe all. Analüüsisime elust võetud näidisolukordi ning arutlused ei tahtnud lõppeda. Koolituse lõppedes leidsime me kõik, et päev oli möödunud väga kiiresti. |
Sensoa lipusüsteem on välja töötatud Belgias rahvusvahelise töögrupi poolt Erika Fransi eestvedamisel, kes alustas lipusüsteemi väljatöötamisega juba 2008. aastal. Metoodiline käsiraamat anti välja 2018. aastal. Eestisse jõudis meetod 2020. aastal Sotsiaalkindlustusameti ja Tervise Arengu Instituudi koostööl.
| ||
Koolitusel tuletati meile meelde, et inimene sünnib seksuaalse olendina, aga seksuaalne nauding ei kuulu väikelapse ellu, ning sedagi, et inimese elus ei pruugi küll olla seksi kui niisugust, aga ta on igal juhul seksuaalne olend. Nagu Marleen ütles, on isegi sõprus üks seksuaalsuse ilminguid. Saime teada, et inimese normaalset seksuaalset arengut võib kujutada üheksaastmelise trepina.
|
Kahjuks on seksuaalvägivald ja seksuaalne survestamine vägagi levinud. Saime teada, et ühe 2020. aastal Eestis läbi viidud uuringu kohaselt oli 16-26-aastastest küsitletutest 45% kogenud elu jooksul vähemalt ühel korral seksuaalset ahistamist või seksuaalvägivalda kas internetis või sellest väljaspool: https://www.just.ee/et/laste-ja-noorte-seksuaalse-vaarkohtlemise-uuring. Tuleb ette olukordi, milles ümbritsevad täiskasvanud ei reageeri sellele adekvaatselt ja lasevad olukorral jätkuda. Kui noorel pole ühtegi tuttavat "turvalist täiskasvanut", kellega ta söandaks oma elus ette tulnud probleemsest või traumeerivast olukorrast rääkida, siis võib ta pöörduda noorte nõustamiskeskusesse või vaimse tervise keskusesse.
|
Kuidas oma ja meie kõigi lapsi toetada, kaitsta neid haigetsaamise eest ja tagada neile turvaline lapsepõlv? Need küsimused painavad kindlasti vahel kõigi lapsevanemate ja ka teiste laste ja noortega tegelejate meeli. Meie mõistsime koolituspäeva jooksul, et nii mõneski olukorras ongi päris raske jõuda selgusele, kuidas tuleks reageerida. Ent see, et me ise saime sellises turvalises ja toetavas õhustikus neid teemasid läbi arutada ning saime kaasa igale koolitusel osalejale kingituseks antava mahuka käsiraamatu, andis meile juurde kindlustunnet, et oskame tulevikus lapsi ja teismelisi ka seksuaalsusega seotud olukordade puhul paremini toetada ja aidata.
|
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale