Kui soovid saada rajameistriks, pead kindalsti omama võistluskogemust ning eelkõige oskama orienteeruda. Minnes orienteerumisega seotud võistlusele või lihtsalt rännakule, on kasulik tungida rajameistri mõttemaailma, edaspidi on huvitav mõelda juba ise lihtsama raja koostamise peale. |
Selleks: 1. Mõtle läbi korraldatava ürituse eesmärk.
Ohutustehnika:
Radade liigid: Rada peab täitma temale püstitatud eesmärke, andma võistlejatele võrdsed võimalused ning olema raskusastmete poolest vaheldusrikas. Maastik peab olema võimalikult vaheldusrikas – metsad, sood-rabad, jõed-järved, lagendikud.
Raja väljatöötamine:
Ajastamise eesmärk on saada kinnitust, et ajagraafik on realistlik ja kontrollpunktid on õiges kohas. Ajastamine viiakse läbi proovivõistkonna poolt reaalajas ja 1-2 nädalat enne võistlust. Arvestada tuleb, et võistlusolukorras lisandub vaimse pinge tõttu kuni 10 minutit testajale. Hästi ajastatud rajal liiguvad kõik võistkonnad vastavalt etteantud ajagraafikule (militaarvõistluste puhul, mil ajagraafiku järgimine on oluline).
Naistel on liikumiskiirus vastutegevusega alal maksimaalselt 30-35 km ööpäevas, 3 km/h hästi läbitaval alal ja 2 km/h metsas, soos ning 1 km/h öösel.
Kontrollpunkt:
Turvaalad on üldjuhul punktide ümber ning kohtades, mida võistlejad peavad läbima (sillad jõgedel jne). Turvaalad peaksid jooksma mööda joonorientiire. Nende eesmärk on võimaldada võistlejatel siseneda punktidesse, võimaldada puhata ja ületada alasid, mida muidu ei ole võimalik vastutegevusele vahele jääamata teha.
Postkasti märkimisviis: Üks valesti määratud või paigutatud KP või PK võib ära rikkuda kogu ürituse! Punkt peab olema seal, kuhu see on määratud, mitte seal, kuhu seda on lihtsam panna.
Koordinaatide täpsus: 74155729 - 10 m sees
Kindlasti vajalikud dokumendid on võistlusjuhend ülesannete kirjeldustega, kaardid, koordidnaadid, ajagraafikud, protokollid, trahvitalongid. Soovitatav on, et üritust jäädvustatakse. Juhendis peavad olema määratud hindamiskriteeriumid, ajalised piirangud, mille ületamisel võistkond loetakse katkestanudks, ülesannete täitmisele määratud aeg ei tohi olla pikem stardiintervallist, määratletud kohad, kus esindajad võivad liikuda. Kontrollpunktide läbimine peab olema kasulikum kui nende vahelejätmine. Legend on võib sisaldada koordinaate, kellaaegu, punktide kirjeldust tingmärkidenam ja muud infot. Võistlus on siis hästi korraldatud, kui ei tule lahendada ühtegi protesti.
Vastutegevuse reeglid peavad olema konkreetselt paika pandud! Vastutegevuse eesmärk on sundida võistlejaid kasutama raskemaid teid. Soovitav on vastutegevuse ala märkida konkreetselt ja teavitada ka võistlejaid. Vastutegevuse võimalikud liikumisviisid:
Keeluaala – ala kuhu võistlejad ei tohi siseneda – viljapõllud, looduskaitsealad jne.
Koostatud Tiit Kägu poolt akadeemilisele jaoskonnale antud rajameistri kursuse materjali alusel. |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale