Minu mälupiltides oli koolimaja söökla hämar, kehvasti valgustavate lampidega, toidulõhnast läbi imbunud ja pisut isegi hirmutav koht. Selline, mis vastaks Kodutütarde Märjamaa rühma laagri „24 tundi ilma elektrita“ vajadustele. Ja siia laagrisse oligi mind kutsunud kodutütarde Märjamaa rühma vanem Nele Pernits.
Kuidas kõik algas? Jaanuaris toimus Raplas Naiskodukaitse ohutushoiu kursus, kus mul oli võimalus naistele tutvustada teemasid „Kodu ja vara turvalisus“ ja „Turvareeglid teistes võimalikes hädaolukordades“. Mõni päev peale kursust laekus minu postkasti küsimus Nelelt: “Mis sa arvad, kas tuleksid samasid teemasid tutvustama Märjamaa kodutütarde laagrisse „24 tundi ilma elektrita“?
Mõeldud, tehtud. Naiskodukaitses oldud aeg – nüüdseks juba 3,5 aastat – on õpetanud mulle, kui kutsutakse, mine, kui pakutakse võimalust sukelduda tundmatusse, sukeldu! | ||||
Nii jõudsingi 8. veebruari hommikul Märjamaa Noortekeskuse majja, pagasiks Harju ringkonna ohutushoiu majad ja kast kodukeemia totsikutega. Õnneks sain enne minekut harjuda mõttega, et mind ootab ees ligi 40 erinevas vanuses tüdrukut. Genereerisin peas erinevaid mõtteid, kuidas nendeni jõuda, kuidas jagada teadmiseid, mis kinnistuksid ja mida teistele edasi räägitakse. Rahustavalt mõjus teadmine, et kindlasti mind ei jäta noorte „ohjamisel“ hätta rühma vanem Nele, kellele eelnevalt olin oma hirmudest ka rääkinud.
Alustasime oma hommikupoolikut näitlemisoskuste lihvimisega ja etendasime ning arutasime erinevates võimalikes hädaolukordades käitumist. Hämmastusega tõdesin, kui tublid, aktiivsed ja avatud silmaringiga on kodutütred, olenemata nende vanustest. Nad esitasid tõsiseid, mõttega küsimusi ja need olid hoopis teistsugused, teise nurga alt, kui meie, täiskasvanud, maailma näeme.
Jätkasime oma tegevust, rääkides kodukeemiaga seotud ohtudest. Vaadake kodus mõnda puhastusaine pakendit ja mõelge, kas ikka tegelikult teate, mida see aine valesti kasutades võib korda saata. Olin tüdrukutele andnud eelnevalt mõtte, et võtku laagrisse kaasa mõni tühjaks saanud kodukeemia pakend ja uurime, mis seal peal kirjas on. Pakendisaak oli uhke ja tüdrukud lubasid lahkesti nendega Harju ringkonna kodukeemia kasti täiendada. | ||
Uurisime, puurisime koos ohutushoiumajasid ja otsisime, mis on valesti. Kes maju on näinud, teab, et seal ongi enamus valesti. Tüdrukud suhtusid töösse täie tõsidusega ja kokku sai väga pikk nimekiri. Lõpuks saime nentida – meie kodud on väga heas korras ning meie selliseid vigu ei tee!
Viimase asjana rääkisime elektriohutusest ja sammupingest. Kui kodukeemia teema juures olid eelisseisus suuremad tüdrukud, kellel koolis keemia tunnid ja kes said iga ohumärgi juures käe püsti tõsta ning õigeid vastuseid öelda, siis küsimusele – kes teab, mis on sammupinge? – kõlas vastuseks vaikus. Kooli füüsikatunnid kas ei olnud selle teemani veel jõudnud või äkki ei käsitletagi seda koolis.. Paneb mõtlema. Ühiselt jõudsime kokkuleppele, et sellises olukorras, kus näed mahakukkunud elektriliini, võib oma vanemate õpetussõnu eirata ning tulebki liikuda „kossa-kossa“ ehk siis tee tibusamme ja muudkui aga lohista oma jalgu.
Nendel teemadel oleks võinud rääkida veel, aga kahjuks sai aeg otsa. Tahaksin loota, et kodutütred panid räägitust-mängitust endale kõrva taha teadmised, mis vajalikel hetkedel tulevad meelde ja aitavad ohutult tegutseda. | ||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale