Eesti kultuuriruumis pole mentorlus väga levinud. Pigem aga oleks õigem öelda, et see on unustuse hõlma vajunud. Oma põhiolemuselt pole mentorlus ju midagi muud kui kogenud esivanematelt suuna ja nõuannete saamine.
Ise pean mentorlust väga oluliseks. Sellest tulenev konfidentsiaalsus annab võimaluse olla aus iseenda vastu ning ületada probleeme ja leida just enda jaoks õige suund. Tihti, kohtudes mõne toreda, aktiivse ja eduka inimesega, püütakse alateadlikult olla tema koopia. Igaüks on aga eraldi isiksus ning püüe olla keegi teine viib paratamatu vastuoluni iseendaga. Hea mentor aitab läbi koostöö leida just antud isikule õige tee. Ja seda kõike ilma oma olemust ja eripära kaotamata. Uues organisatsioonis või uute ülesannetega kaasneb alati palju infot, valikuid ja teadmatust. See kõik võib uue liikme väga lihtsalt segadusse ajada ning halvemal juhul isegi eemale peletada. Kogenud juhendaja nõu on siin suisa kuldaväärt! | ||
Enda kogemustest võin öelda, et mentorilt saadud nõu ja toetus on aidanud mul paika panna sihte ja hoida ennast fookuses, astuda samm sammu haaval kohtumistel seatud eesmärkide poole. Suures infotulvas ning uue liikmena tekib tahe lüüa igal pool ja kogu aeg kaasa, õppida kõike, käia igal koolitusel, teha kõike kiirkorras läbi. Pikemas perspektiivis võib see kaasa tuua läbipõlemise ja motivatsiooni kriisi. Kui sihti pole ja uudsuse võlu kaob, pole tihti kaugel ka küsimused: Miks ma siin olen? Milleks ma seda teen? Olen siin sahminud ja nagu polegi kuhugi jõudnud? See vist ikka pole mulle… jne. jne. See on hetk, kus tundub nii lihtne lüüa käega ning uusi asju ja väljakutseid otsima minna. Just siin on mentori kogemused ja nõuanded väga suureks toeks!
Olen aga väga seda meelt, et mentorit ei vaja vaid noored liikmed vaid ka kogenud. Oht läbipõleda ja motivatsiooni kriisi sattuda ei kao ära, tihti see ajas isegi võimendub. Üks efektiivseimaid võimalusi sellistest kriisidest edukalt läbi tulla on neutraalne kõrvalpilk, konfidentsiaalne ja aus vestlus, kõval häälel oma probleemide arutamine. Ehk siis on aeg helistada oma mentorile! |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale