Pärgade asetamine Nagu traditsiooniks on saanud asetatakse igal aastal Eesti Vabariigi iseseisvuspäeval, võidupühal ja Eesti Vabariigi taasiseseisvumispäeval pärjad ja lillekorvid Kose vallas Kose kalmistul asuva Vabadussõjas ja Esimeses maailmasõjas langenud Kose kihelkonna meeste auks püstitatud mälestussamba jalamile. Seekordsest pärgade asetamise tseremooniast võtsid osa nii Kose vallavanem, vallavolikogu esimees, Kaitseliidu Harju Maleva Kose Malevkonna kaitseliitlased, Kose jaoskonna naiskodukaitsjad kui ka Kodutütred. Kose vallavolikogu esinaine, proua Astrid Ojasoon pidas kõne mälestamaks langenuid ja toonitas ühtlasi, kui tähtis on mäletada oma ajalugu ja väärtustada vabadust. Seejärel asetasid vallaesindajad ühes kaitseliitlaste ja naiskodukaitsjatega mälestussambale pärja ja lillekorvid.
Üheltpoolt näitab selline traditsioon austust meie esivanematele ja Vabadussõjas ja Esimeses maailmasõjas langenud meestele, teisalt annab selline ühine austusavaldus märku ühtehoidmisest ja heast koostööst vallaesindajate ja kaitseliitlaste - naiskodukaitsjate vahel. Jääb vaid loota, et selline ühine ettevõtmine ja koostöö jätkub veel pikki aastaid.
Jalgrattamatk Keila jaoskonna naised aga korraldasid toreda jalgrattamatka kaasates üritusse ka Saue kompanii kaitseliitlased. 20. augusti lõuna paiku istus 17 vaprat naiskodukaitsjat ja kaitseliitlast Sauel sadulasse, et tugevat vastutuult ning vihma ennustavat ilmateadet trotsides sõita läbi 100 km Harju- ja Raplamaa teid, vaadata teeäärseid huviväärsusi ning tunda rõõmu heast seltskonnast. Tee viis Sauelt Sausti, sealt Kiili, Nabala, Tuhala ja Oru kaudu laagripaika, kust jätkasime Pahkla, Urge, Kohila, Kurtna ja Saku suunal, et Sauel matk lõpetada. Teel nähti mitmeid mõisaid, Viikingite küla, Siniallikaid, Tuhala nõiakaevu, Polli loomaaeda, Eestimaa Kivide Kuningat, Angerja linnust, külastasime Kurtna mootorrattamuuseumi ja Saku Õllemuuseumi. Kuna 20. augusti õhtul lauluväljakule ei pääsetud, siis laulsid matkalised ise lõõtspilli saatel.
21. augustil asetati küünlad Kohila Eesti vabadusvõitlejaile püstitatud samba jalamile pühenduseks kõigile, kes Eesti vabaduse eest on võidelnud. Matk lõppes Sauel mõnusa õhtusöögi ja saunaga. Koju ei kiirustanud keegi, nalja ja naeru kostis Ladva 1 õuelt veel pikalt.
NKK Keila jaoskonna ja KL Saue kompanii ühine jalgrattamatk toimus juba teist korda, seega võib öelda, et on sündinud traditsioon. Osalejad kinnitasid kui ühest suust: „Nüüd ei jää muud üle kui järgmist suve ja järgmist rattamatka ootama jääda!“
Supikeetmine Taasiseseisvumispäeval oli Männiku jaoskond varmas abistama kindral Johan Laidoneri suguseltsi, kes korraldas tol pidulikul päeval oma kokkutuleku Viimsi mõisas. Nagu ka eelneval kokkutulekul 6 aastat tagasi, soovisid nad ka sel aastal abi Naiskodukaitsjatelt, kes hoolitsesid toitlustuse eest. Varavalges alustasid tublid Männiku jaoskonna naised supi keetmist 100 inimesele ning siis ruttu-ruttu Viimsisse seda pakkuma. Kuigi kokkutulnuid oli pea poole rohkem, siis supist puudust ei tulnud. Küll aga said otsa supikausid ja lusikad! Kiirelt ja operatiivselt tegutsedes lahendasid selle mure naised käigupealt ning supi jagamine sellise väikese formaalsuse taha pidama ei jäänud. Supp maitses kõigile ja paljud küsisid lisa. Peale seda ruttasid hakkajad naised aga sinna, kus ees ootamas tuhanded teised pidulised-eestlased – Laulukaare alla ühiselt taasiseseisvumise kahekümnendat aastapäeva tähistama.
Taasiseseisvumispäev oli Harju ringkonna naiste jaoks pidulik, meeleolukas, tegus ja meeldejääv. Loodame, et kõik nautisid seda pidupäeva ning et ka järgmistel aastatel kantakse samu traditsioone ikka edasi. | ||||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale