ERMi direktori Kertu Saksa sõnul saadeti näitusele lugusid üle Eesti. „Täna võime tõdeda, et vanavanemate tarkusega ehitatud sahver on saanud uue praktilise tähenduse. Sahvreid on hakatud kasutama nii sajandivanustes majades kui ka leitud võimalusi sisse seada uuemates garaa¾ides,“ tõdes Kertu Saks ja tõi välja näitusele jõudnud lood, kus paljud pered on enda jaoks taas-avastanud õigesti ehitatud sahvrid, kus temperatuur hoiustamiseks püsib paras ka ilma vooluta.
Lõuna regiooni päästepiirkonna juhataja Viljar Schmidt tõdes, et inimesed mäletavad mitmeid torme ning on viimaste päevade ilmaolusid arvestades ajakohane siin ja praegu. Näitusele jõudsid lood näiteks Padaoru-, Eisma-, Pärnu- ja Võru kandist, kus tuli hakkama saada kuniks elekter- ja side taastati. Peale loodusõnnetuste jõudis näitusele veel mitmeid kogemuslugusid, kuidas interneti- ja mobiilsideta infot saada, oma kelder varjendiks kohandada või toime tulla küberrünnakuga.
„Olenemata teemast, jäi saadetud rahvalugudest kõlama kolm olulist tarkust,“ märkis Viljar Schmidt. „Kõige olulisem on osata märgata, et olukord on erakorraline või muutumas erakorraliseks. Mitmetes lugudes oleks hullem võinud jääda juhtumata, kui õigeaegselt oleks ohtu tunnistatud ja sellele vastavalt tegutsetud. Kui aga ohuolukord juba käes, siis saad alati paremini oma perega hakkama, kui oled valmistunud – see oli teine oluline nõuanne, mida erinevates lugudes tõdeti.“ Ta lisas, et kolmandaks ja mitte vähem tähtsaks võib pidada psühholoogilist poolt. Kriisidega tuleb paremini toime, kui jääd rahulikuks ja oskad arvestada inimestega oma kõrval, seal hulgas laste ja vanemaealistega.
Naiskodukaitse Tartu ringkonna esinaine Regina Kullamaa rääkis avamisel, et inimeste teadlikkus valmisoleku vajadusest on aastatega kasvanud. Seda eelkõige läbi erinevate õppetundide. „Kogemuste ja nõuannete jagamine on üks näituse loomise idee,“ lausus Regina Kullamaa. Lugude põhjal võib öelda, et inimesed, kes tunnevad loodust, saavad ka ohuolukordades paremini hakkama ning on olnud hädas kaaslastele abiks. Inimesed, kes elavad maapiirkondades, on juba oma elustiililt rohkem valmis selleks, et igapäevased teenused pole alati kättesaadavad.
„Kõige lihtsam on alustada oma valmisolekut laadides alla „Ole valmis!“ äpp, mis annab juhiseid nii valmistumiseks kui kriisi korral hakkamasaamiseks,“ rõhutas Regina Kullamaa.
Oma valmisolekust on näituse jaoks Naistelehe ajakirjaniku kaudu rääkinud veel kunstnik Epp-Maria Kokamägi, laulja Alen Veziko ning rannavolle koondise treener Rivo Vesik. Kanal 2 „Täistund“ vahendusel perekond Solmanid. Samuti ajakirjanikud ja teised meediamajade töötajad, kes kriisisündmuseid on kajastanud: ERR ajakirjanik Mirjam Mõttus Võru tormist ja Pärnu Postimehe ajakirjanik Silvia Paluoja Pärnu üleujutusest, samuti küberrünnakut tõrjunud Delfi Meedia meeskond.
ERM, Päästeamet ja Naiskodukaitse tänavad kõiki inimesi, kes oma lood saatsid ja näituse tegemisele kaasa aitasid!
Näitus on ERMis avatud 13.12.22 – 05.03.23 Loe lisa olevalmis.ee ja laadi alla äpp „Ole valmis!“ |
| ||||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale