Võidupüha tegevused algasid meie jaoks 22. juunil südapäeval Paikusel riviõppega. Tuletoojad said teadmisi tõrviku kandmisest, harjutasime marsisammu ja rivis liikumist. Õhtul oli paraadi täispikk proov näitlejast presidendiga, lisaks harjutasime marsisammu ja saime koos kõikide teistega paraadmarsi sammul pargile tiiru peale tehtud. Paraadi peaproovi jälgis väga suur rahvahulk. Võidupüha päeva alustasime lipu heiskamisega Pärnu Iseseisvuse väljakul. Alevi kalmistul toimus mälestustule ja muinastule ühendamine võidutuleks, seejärel pärgade asetamise tseremoonial käepigistuse ning Võidutule kandja medali saamisega Kaitseväe juhilt kindralleitnant Merilolt ja kaitseminister Pevkurilt. Seejärel liikusime võidupüha paraadile. Naiskodukaitsjana pean väga oluliseks, et nii Eesti Vabariigi president Alar Karis kui ka kaitseliidu ülem Ilmar Tamm tõid oma kõnedes esile naiste ja tüdrukute tähtsuse riigikaitses. Erinevalt peaproovist ei pidanud tuletoojad täisringi marssima, meie ootasime paraadväljaku läheduses oma kutset. Isegi Kaitseliidu ülem kindralmajor Ilmar Tamm leidis aega, et Tuletoojatega lõbusale ühispildile tulla. Võidutule kandjad on paraadil erilises positsioonis, ainsad, kes marsivad otse presidendi ette ja seejärel paraadilt ära kodumaakondadesse koos elava tulega.
| ||
Tõrvikutule panime autode juurde jõudes kahte laternasse, et ikka tagada tule püsimine ja hakkasime liikuma Põlvamaa suunas. Rõngus ootas meid pea 80 liikmeline Põlvamaa mootorratturite seltskond, kes lippude lehvides võidutuld saatsid kuni Saverna noortepargini. Mootorratturite ürituse organiseeris Põlva Moto ja ürituse nimeks oli Võidu Sõit 2025. Vahetult enne maakaitsepäeva panime tõrviku toodud tulest uuesti põlema. Presidendi lähetatud võidutule andsime Põlva malevapealikule Tarvo Plankenile üle Savernas toimunud maakaitsepäeval. Pealik jagas tuld Põlva, Kanepi ja Räpina vallajuhtidega, kes tule omakorda valdadesse viisid. Maakaitsepäeva peakorraldajaks oli Põlva malevkonna pealik Jaano Mägi. Ürituse korraldamisse panustasid Kaitseliit, Naiskodukaitse, Kodutütred, Noored Kotkad, Politsei- ja Piirivalveamet, Päästeamet ja 2. jalaväebrigaad. Oluline roll ürituse läbiviimisel oli ka Kanepi jaoskonna naiskodukaitsjatel. Põlva malevkonna pealik Jaano Mägi: „Naiskodukaitse Kanepi jaoskonna naised liitusid korraldusmeeskonnaga, sest kogukonnatunnetus on seal väga tugev. Aike Meekleri teotahte ja energia tulemusena liitus 23. juunil naiskodukaitsjaid arvestatav hulk. Kokkuvõttes oli tegemist meeskonnatööga, kus kõik NKK, KT, NK ja KL liikmed tegid kokkulepitu sajaprotsendiliselt. 2025. aasta võidupüha oli minu jaoks väga eriline: võidupüha paraadil marssimine, kohtumine presidendi, Kaitseväe juhataja ja Kaitseliidu ülemaga, Võidutule kandja medali saamine ja palju muudki tegid sellest elu ühe meeldejäävama kogemuse. Maakondade ja küberüksuse tuletoojate seltskond oli väga kokkuhoidev ja toetav. Edu järgmistele tuletoojatele, see on suur au!
Kaisa Tammoja Põlva ringkonna juhatuse liige Tuletooja 2025 | ||||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Ole valmis! äpp, Ole valmis! laagrid
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi.
Telli kriisikoolitus
Ole valmis, kui loeb iga sekund - telli tasuta kriisikoolitus! Tasuta ja eluliselt vajalik koolitus sinu asutuses, kogukonnas või üritusel.
Koolitusi viivad läbi väljaõppinud Naiskodukaitse kriisikoolitajad. Loe veel edasi.