23. juulil toimuski taas üks välitoitlustamise baasväljaõppe mooduli praktikapäev. Toitlustada tuli esialgsete plaanide järgi 120 inimest. Menüüs oli kolm toidukorda. BVÕ instruktoriteks olid Annely Koolmann ja Hiie Klandorf. |
Hommikul kell neli kärgatas väljas kõu, lõi välku ning vihma kallas kui pangest. Väljas oli veel pime. Tallinn magas, rongid veel ei sõitnud. Sina ärkad, pakid seljakotti noa ja põlle, et suunduda ühele suurima vastutusega baasväljaõppele - välitoitlustuse praktikale. Vaatamata varajasele hommikutunnile olid kohaletulnud õppurid särasilmsed ja valmis toimetama.
|
Hommikusööki kohale viies selgus, et sööjaid on vähem kui esialgselt planeeritud. Jooksvalt tuli kogused kiiresti ümber mängida nii, et võimalikult vähe värsket toorainet raisku läheks. Lõunasöögiks mõeldud riisist hakklihaga saigi hoopis hakkliharoog riisi ning köögiviljadega.
|
Kaitseliit on militaarne organisatsioon, mis õpetab meid kriisiolukorras tegutsema. Mulle meeldib, et karmide reeglite vahele pole kaduma läinud terve mõistus ning igapäevased perenaise tarkused: “Kui tuled, siis too, kui lähed, siis vii”: mida vähem pärast nõusid jääb pesta, seda parem, seega planeeri menüü sellega arvestades. Näiteks kui juba köögivilju ette valmistada, siis nii, et oleks tehtud kõik, sealhulgas ka õhtune ports. "Mis tehtud, see tehtud": kõik pakendid, mida oleks võimalik hiljem kasutada, tuleb puhtaks pesta ning tulevikus taaskasutada. |
Kuigi jah: meie taimetoitlane Kadri rääkis kätte jaotatud hernesupipurgist, millega ta ei osanud mitte midagi peale hakata. Vett ju polnud ... Taaskord - nii olulised on detailid.
Nali naljaks - kui kõik eelnev on n-ö maitse asi, siis lahtine kõht või anafülaktiline šokk on tõsised asjad. Seega kompromissi leidmine, arvestades erivajadustega ja et valmiks maitsev roog, mis jääb ka eelarve ning võimaluste piiridesse, on paras väljakutse. |
Kes teeb, sel juhtub
Praktikat läbi tehes näed, kui palju määratlevad olukorra detailid. Toidu väljastamine toimus sel korral teises kohas. Toidutermosed ja muu varustus tuli seega kohale viia autoga.
Hommikusöögi väljastusmeeskond asus teele. Möödusid mõned minutid ja järsku hädakõne - appi! Kus on moosipurgid? Kus on ühekordsed nõud?
|
Mida Ilias ei õpeta
Tänapäeval on ahjukütmise oskus pigem erandlik kui laialt levinud oskus: kuidas teha tuld, kuidas katla kaas turvaliselt asetada, et katlatäie vee keemaminek võtab vähemalt tund aega. Ning soovitused, et "ära mine katla vastu" ja "ära tassi katelt üksinda", ei ole suusoojaks öeldud. Tegime mobiiliga "memoks" pisikesed videolõigud kõige keerulisematest ülesannetest. Nüüd tuleks need professionaalselt uuesti filmida, et tulevased tulijad rohkem ette valmistatud oleksid. Õnneks olid meid juhendamas profid. Ka praktikategijatest osutusid tuletegemise meistriteks Kristel, Helle ja Kai ning puudelõhkumine tuli mängeldes välja Liinal ja Natalil.
--
Riivi keedetud peet. Lisa ribadeks tükeldatud Mõisaproua meega marineeritud kurgid. Haki sisse küüslauk. Vajadusel maitsesta veel.
Sööjad kiidavad! |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale