Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Tallinna ringkonna heategevuslik mardilaat Tallinna ringkonna heategevuslik mardilaat Naiskodukaitse Tallinna ringkonna Muusika jaoskond ja avalike suhete grupp korraldasid väikse hilissügisese mardilaada, mis toimus 31. oktoobril. sünnipäeva Tallinna ringkonna heategevuslik mardilaat

Tallinna ringkonna heategevuslik mardilaat

Elina Tamm 6. nov. 2023

Naiskodukaitse Tallinna ringkonna Muusika jaoskond ja avalike suhete grupp korraldasid väikse hilissügisese mardilaada, mis toimus 31. oktoobril.

Tallinna ringkonna heategevuslik mardilaat
Foto: Elina Tamm.

Sündmuse korraldajad ja seal esinejad soovisid teha koos midagi toredat, hoida au sees eesti rahvatraditsioone ja aidata abivajajaid. Sel kujul toimus Tallinna naiskodukaitsjate mardilaat esimest korda. Aastate eest korraldas küll isekeskis väikseid samanimelisi laatasid Muusika jaoskond, kelle liikmete initsiatiivil toimus ka tänavune sündmus. Sündmust koordineerinud Muusika jaoskonna esinaine Margit Hani haaras kaasa ka Naiskodukaitse laulukoori, mis loodi alles veidi enam kui aastapäevad tagasi, ja rahvatantsurühma Liiliaõied, mis on tegutsenud juba 4 ja pool aastat, ent polnud mitmete takistavate asjaolude tõttu seni veel kordagi kusagil esinenud.

 

Avasõna ütles korraldustoimkonna juht, Tallinna ringkonna avalike suhete grupi esinaine Karin Kaup Lapõnin. Laulukoori liige Kersti Telve rääkis vanadest mardi- ja kadripäevakommetest. Rahva seas tekkis elevus, kui tema kõnelemise ajal ilmusid uksele külalised – neli last, kes tulid halloween’i puhul sanditama ehk tänapäevaselt väljendudes „trick-or-treatima“.

 

Õhtule lisas pidulikkust MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskuse juhi Pille Tsopi kohalesaabumine. Proua Tsopp ütles omapoolsed tervitussõnad. Nimelt just seda organisatsiooni olimegi otsustanud oma laadaga toetada. Pille Tsopi juhitav MTÜ tegutseb Tartus, ent koordineerib lähisuhtevägivalla all kannatavate naiste abistamist üle Eesti. MTÜ kodulehelt võib lugeda: „MTÜ Naiste Tugi- ja Teabekeskus ühendab inimesi, kes on pühendunud maailma paremaks muutmisele – töötame iga päev selle nimel, et üheskoos aidata hättasattunuid ja kasvatada kogukonda vägivalda mitte taluma ja vajadusel appi minema. Ning et meie abiga jõuaks paljudeni (baasiline) inimõigus: elada hirmust vabalt ja saada ise otsustada oma elu üle, pakkuda lastele õnnelikku lapsepõlve ja elamisväärset elu.“

Mitmed hea tahtega naiskodukaitsjad olid annetanud laadal müümiseks oma käsitööesemeid või ise tehtud põnevaid hoidiseid, üks organisatsiooni liige oma kirjastuse raamatuid. Kohvi kõrvale sai süüa annetustena toodud maitsvaid küpsetisi. Kõige eest, mida kohapeal söödi või koju kaasa võeti, sai korjanduskasti teha annetuse vastavalt oma võimalustele ja südamehäälele. Enne lahkumist sai igaüks endale helkuripuu pealt kingituseks helkuri kaasa valida.

 

Mardilaadal sai nautida suhteliselt lühikest, ent väga heal tasemel ja meeleolukat kultuuriprogrammi. Laulukoor esitas kaks laulu ja seejärel üllatas kõiki, tantsides ka ühe rahvatantsu – „Oige ja vasemba“. Üks laulukoori liige saatis neid karmoškal ja mängis ka õhtu edenedes taustamuusikat.

 

Kultuuriprogrammi lõpetuseks toimus selline kauaoodatud sündmus nagu rahvatantsurühma Liiliaõied esimene esinemine publikule. Liiliaõied kandsid ise õmmeldud rahvarõivaseelikuid, mis peegeldavad nende juuri ja esiemade ilumeelt. Esitasime kaks pärimustantsu, nimedega „Kalamees“ ja „Kupparimuori“. Publiku vastuvõtt oli soe. Seejärel kutsusime pealtvaatajad koos endaga tantsima ning õpetasime neilegi kahte tantsu – padekaatrit ja pisut ka „Nõianeitsit“. Tantsurõõm oli nakatav!

 

Kogu laadaõhtu kestis küll kõigest poolteist tundi ja sellel osalesid peamiselt need, kes ise sellesse kas korraldaja või esinejana panustasid, ent õhtu lõpuks kogusime Naiste Tugi- ja Teabekeskuse toetuseks ometigi lausa 450 eurot.

 

Muide, rahvatants ja koorilaul olid sõdadevahelises Eestis naiskodukaitsjate seas au sees. Näiteks leiab ajalehe Tallinna Maleva Teated 1929. aasta 12. numbrist järgmise teadaande: „Rahvatantsude-tunnid algavad pärast ülestõusmise-pühi prl. Anna Raudkatsi juhatusel. A. Tõrvand-Tellmann, ringkonna esinaine.“ Riina Nemvaltsi koostatud teosest „Naiskodukaitse 1925–1940 ja 1991–2002: Ideed ja tegelikkus“ võib aga lugeda: „Naiskodukaitse esimesed ülemaalised suvipäevad 1939. aastal Viljandis jäid ka viimasteks. Sellel üritusel osales umbkaudu poolteist tuhat naist, kes kahe päeva jooksul nautisid Naiskodukaitse laulukooride, rahvatantsu- ja võimlemisrühmade esinemist ning ühiseid istumisi lõkke ääres.“

Tallinna ringkonna heategevuslik mardilaat
Rahvatantsurühm Liiliaõied. Foto: Kersti Telve.

Ka hättasattunud naiste toetamine Naiskodukaitse Tallinna ringkonna poolt on juba traditsiooniks kujunemas. 2009. aasta mais korraldas avalike suhete grupp Tallinna Naiste Kriisikodu toetuseks heategevusliku perepäeva – täpsemalt põneva aardejahi Glehni pargis (loe lähemalt: https://www.naiskodukaitse.ee/Heategevus_labi_mangu_985). Käesoleva aasta mais osalesid ringkonna esindajad Pääskülas laadal nimega Roheliste Väravate Tänav, kogudes samuti annetusi Tallinna Naiste Kriisikodu toetuseks (loe lähemalt: https://www.tallinn.ee/et/nomme/kui-kodu-pole-su-kindlus-vaid-su-vangikong).

 

Elina Tamm

Tallinna ringkonna avalike suhete grupi liige

Rahvatantsurühma Liiliaõied liige

← Eelmine

FastLion CMS

Tallinna ringkonna heategevuslik mardilaat

Tallinna ringkonna heategevuslik mardilaat

Foto: Elina Tamm Sündmuse korraldajad ja seal esinejad soovisid teha koos midagi toredat, hoida au sees eesti rahvatraditsioone ja aidata abivajajaid Naiskodukaitse Tallinna ringkonna Muusika jaoskond ja avalike suhete grupp korraldasid väikse hilissügisese mardilaada, mis toimus 31. oktoobril.

Tallinna ringkonna heategevuslik mardilaat

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse