Järgnevalt tutvustas major Veske pataljoni staabi struktuuri, seal olevate erinevate isikute ülesandeid, samuti käsitles staabi ning juhtimispunktide erinevaid paiknemisvõimalusi.
Vahepalana militaarstaabi teemale, rääkis pr Laks Alutaguse ringkonnast oma pikaajalisest kogemusest kriisistaabis töötades. Pr Laks käsitles põhjalikult kriistaabis kasutusel olevaid dokumente, tõi elulisi näiteid, kuidas infot kirja panna nii, et see ka kõrvalisele lugejale arusaadav oleks. Kahjuks on staapides tavaline, et logisse tehakse arusaamatuid ja umbmääraseid sissekandeid – puudu on näiteks kuupäevad, asukoha viited, isikute nimed jne. Abiks on eelnevalt väljatöötatud tabelid, kus etteantud lahtrid tuleb lihtsalt ära täita. Logi/päevikut/raportit ei ole mõistlik vormistada Wordis ning vabatekstina – oluline info võidakse unustada kirja panna ning struktureerimata tekst ei anna lugejale kiiret ülevaadet.
Laupäevase loengutesarja lõpetas major Veske erinevate staabidokumentide tutvustamisega, peatudes pikemalt käskudel. Rõhk oli käsu vormistuslikul küljel.
Kõik eelnevad teemad valmistasid meid ette hilisõhtuseks praktiliseks harjutuseks. Õppurid jaotati kahte staapi ning sidepunkti. Malevkonnapealikud said staabis harjutada tööd kaartidega ning info liikumist, staabiassistendid pidasid lahingpäevikut, olid telefoni- ja raadiovalves ning toetasid muul moel malevkonnapealike tööd. Kordamööda käidi ka sidepunkte mehitamas, kus kommutaatori käsitsemine tekitas palju elevust ning esialgu ka segadust.
Kella kolme ajal hommikul hakkas juhtstaabil meist kahju ning meid saadeti magama, et mõne tunni pärast järjekordse loengutesarjaga alustada. Järgneva päeva sisustas nooremleitnant Tooming rääkides militaarsetest üksustest ning sõjalistest operatsioonidest. Vaimu värske hoidmiseks saime lahendada mitmeid ülesandeid ning testikesi, eriti intrigeeriv oli ideaalse üksuse kokku panemine – esialgne fantaasialend kujutas ette ülivõimekaid üksusi allveelaevade ja amfiibvõitlejatega. Esitlusele tulid küll reaalsemad kujutlused, kus lähtuti möödunud öö situatsioonist ja selle vajadustest.
Nädalavahetus oli pingeline ja sisutihe ning hoolimata sellest, et osalised olid väga erineva taseme ja ootustega, arvan, et õppus pakkus kõigile midagi. Staabiassistendid said natuke aimu staabitöö olemusest ning treenida praktilisi oskusi alates kaardi kiletamisest kuni raadiosaatja kasutamiseni. Malevkonnapealikutel oli võimalus meelde tuletada baasteadmised staabi struktuurist ja ülesannetest ning praktikas läbi proovida staabi juhtimist.
Tekst: Eveli Sammelselg, akadeemiline jsk
Artikkel samal teemal Kaitse Kodus nr 6/2007, lk 16.