Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Pärnumaa esmaabigrupp käis apteegis Pärnumaa esmaabigrupp käis apteegis Ühel septembri vihmasel õhtupoolikul leidis lõpuks aset Pärnumaa ringkonna esmaabigrupi koduaapteegi koolitus, mida olime juba mitu aastat oodanud. Et koolitus näidiste näol värvikam saaks, kutsusid koolitajad meid külla Mai apteeki. Koolitajateks olid vahvad noored proviisorid, kelle mõlema igapäevaseks tööks on apteekide juhatamine. ← Eelmine Vanavanemate päeva järelkaja Järgmine → Minu Sookolli lugu Pärnumaa esmaabigrupp käis apteegis

Pärnumaa esmaabigrupp käis apteegis

Jana Ots

Ühel septembri vihmasel õhtupoolikul leidis lõpuks aset Pärnumaa ringkonna esmaabigrupi koduaapteegi koolitus, mida olime juba mitu aastat oodanud. Et koolitus näidiste näol värvikam saaks, kutsusid koolitajad meid külla Mai apteeki. Koolitajateks olid vahvad noored proviisorid, kelle mõlema igapäevaseks tööks on apteekide juhatamine.

Alustuseks räägiti, kuidas on õige ravimeid säilitada: kui ei ole erijuhiseid, siis enamasti toatemperatuuril, valguse eest varjatult ja kuivas kohas ning lukustatud kapis, et lapsed omapäi ligi ei saaks. Ravimitele, mille säilivus sõltub pakendi avamisest, näiteks silmatilgad, tuleb kindlasti pakendile märkida avamise aeg. Sageli on juhtunud, et inimesed mugavuse tõttu panevad ravimid teise purki - see on väär. Ravim peab olema originaalpakendis, et oleks võimalik alati kontrollida ravimi säilivusaega, toimainet ja annust. Kasulikud õpetused laste suhtes: ravimeid mitte võtta laste nähes ja lastele ravimit manustades ei tohi ravimit nimetada kommiks. Lapsele tuleb selgitada adekvaaselt millega tegu ja miks ravimit võetakse, arvestades lapse vanust.

 

Edasi jätkus koolitus juba vastavalt haiguste valdkondadele. Kasulikke teadmisi jagati haavahooldusest. Haavade puhastamiseks on parim Asept, mis ei tekita kipitust, kuid sobib ka tavaline NaCl, parema puudumisel võib haava mustusest puhastada ka jooksva kraanivee all, et vabaneda sinna sattunud liivast jm. Ei soovitata kasutada vesinikku, sest selle toime verega kokkupuutumisel neutraliseerub. Tutvustati tänapäevaseid kvaliteetseid plaastreid, mida sobib ka rännakutel kasutada. Saime teada milliseid salve kasutada põletiskulistele haavadele - Braunovidoni, Octenisepty. Värskele põletusele sobib Burnshield, kuid vanale põletusele ja marrastustele võib panna Bepanthen salvi. Kindlasti tuleb jälgida, et vesinikku ja joodi samaaegselt ei kasutataks, sest siin samuti üks neutraliseerib teise toime.

 

Palaviku puhuks peaks kindlasti koduapteegis olema kraadiklaas. Ka kraadiklaase näidati mitmeid erinevaid variante- nii klassikalisi kui ka moodsaid elektroonilisi. Oluline on teada, et ka digitaalset kraadiklaasi tuleb kaenla all hoida 5 minutit täpse tulemuse saamiseks. Samuti tuleb kaenlaalune eelnevalt korralikult kuivatada ja kraadiklaas asetada kaenla alla püstises asendis parima nahakontakti saavutamiseks.

 

Ravimiteks palavikuravis on esmaseks valikuks paracetamol kuna sellel ravimil on kõige vähem kahjulikke kõrvaltoimed. Ibubrofeni ja asperiiniga peab olema ettevaatlikum eriti astmahaigetel ja verevedeldajate kasutajatel.

 

Nohu ravis on esimene ülesanne nina puhastamine ja loputamine, milleks sobib hästi mineraalsoolalahus Quixx. Õlilahused, Pinosol ja Coldastop, sobivad limaskestade niisutamiseks. Limaskestade turset vähendavate ravimistega, Xymelin, Sepatanazal, Sudafed sprei, tuleb taas ettevaatlik olla, et mitte nendest sõltuvusse sattuda- neid ei tohi kasutada üle 5-7 päeva. Nohu saab ravida ka suukaudsete preparaatidega, mis samuti vähendavad limaskestade turset: Sudafed, Sinupret, kuid lastele võib neid anda alates 6 eluaastast. Kinnise nina korral ei tohi ninapiirkonda soojendada, sest see suurendab turset. Loomulikult on alati abiks head ravimtaimed nagu nurmenukk. Allergilise nohu puhul tuleb appi võtta hoopis allergiaravimid nagu Flixonase ninasprei või medikamendid Zyrtec.

 

Köha puhul on vaja eristada ärritusköha, mille puhul aitavad imemistabletid Isla-Cassis. Kinnise ja rägiseva köha puhul on vajalik kasutada rögalahtistavaid ravimeid nagu Brontex, Flavamed või ACC. Viimase manustamisel tuleb jälgida, et ACC-d ei võetaks koos paracetamoli või antibiootikumidega, kuna siis nende toime neutraliseeritakse. Köha ravis kasutatakse ka salve Hustagil, mida määritakse rindkerele või talla alla ja võib kasutada ka lastele alates sünnist või Kuldtähte. Ja ikka on abiks ravimeteed islandi samblik, nõmm-liivatee, paiseleht ja ka aurud Carmolise või Brontexi lahus- eriti tõhusad on need esmaste külmetusnähtude puhul.

 

Kurguvalu puhul saime teada, et Hexorali kasutatakse 2 korda päevas - rohkemal tarbimisel efekti pole. Tinktuurid ei sobi mädaste põletike puhul, kuna sisaldavad alkoholi ja kuivatavad limaskestasid, siis on õige kasutada õlibaasil ravimed. Kummutati vanu müüte kuumast teest või piimast. Hoopis külm jäätis leevendab turselist valusat kurku. Akuutses faasis kurku ei soojendata.

 

Seedetraktihäirete puhuks võib igas koduapteegis leiduda söetablette ja Smectat. Söetablette võetakse korraga 6-7 tabletti korraga, on saadaval ka kapsleid kus annus on suurem. Smecta imab endasse mürkaineid nagu ka süsi, kuid lisaks taastab ka maolimaskesta. Igasuguste seedehäirete (kõhulahtisuse,- kinnisuse kui ka iivelduse) puhul on head probiootikumid, mis taastavad seedetrakti normaalset biofloorat. Iivelduse vastu aitavad mustika, tammekoore, ingveri tabletid ja merehaigust põdevad inimesed saavad probleemi ennetada Bon Voyage abil. Kõhulahtisuse ja oksendamise korral tuleb kindlasti ja eriti laste puhul kompenseerida vedeliku kadu - selleks on lastele meeldiva maitsega Rehydron pulbrist lihtne head jooki valmistada. Täiskasvanutele sobib ka looduslik Värska vesi. Taas üks mõneti ohtlik ravim kõhulahtisusele, Loperamid, aitab olukorras, kus on vaja WC-st eemal olla kuid seda võib kasutada vaid maksimaalselt 2 päeva ja mitte alla 12 aastastele lastele. See ravim nö aitab kõhulahtisuse korral, aga jätab kogu bakterite massi meie organismi toimetama. Kõhikinnisuse korral on tänapäeval lihtne viis vaevast vabaneda Microlaxiga - ei pea enam klistiirivoolikutega jändama. Gaaside korral aitab Espumisan, kõrvetiste korra Rennie või Gasec, mis kaitseb magu maohaavandite tekke eest. Valu korral lõõgastab No-Spa, kuid meeles tuleb pidada, et kõhuvalu puhul ei tohiks enne valuvaigisteid tarvitada kui on selge, millest valu on põhjustatud.

 

Lihas- ja liigeste valu- ja põletiku korral on toimivateks geelideks Voltaren ja Ibumetin. Kui valu vaigistavad need geelid ka ühekordsel kasutusel, siis põletikuraviks tuleks neid geele määrida 3 korda päevas kuurina. Traumade korral kasutada külmageeli Ice Power, kuid hepariini sisaldvat geeli Liotoni võib hakata määrima alles siis, kui hematoom ehk sinikas on tekkinud. Kui verd vedeldavat geeli määrida traumale kohe võib hoopis saada veel suurema verevalumi. Külmaspreid ei tohi otse nahale lasta vaid särgile või kolmnurkrätikule, et vältida külmast tekkivat nahakahjustust. Soojendavaid salve Finalgon, Cpsicam või ka sinepi- ja pipraplaastreid kasutatakse valutavatele liigestele, alaseljale ja ka kaelale. Pipraplaaster võib peal olla 2 päeva kuid arvestada tuleb naha tundlikusega. Salvide määrimisel ei tohi unustada kätepesu, et salvid ei satuks valesse kohta nagu näiteks silma.

 

Silmaprobleemide puhul esimeseks käsimüügi ravimiks on puhastavad ja niisutavad silmatilgad Ocutears, Oftagel. Kui on kahjustunud silmakile rasusüsteem on oluline niisutavatele silmatilkadele lisaks hakata suukaudu manustama Oomega3 preparaati, et taastada normaalne rasutasakaal silmas. Niisutavad silmapreparaadid vaid leevendavad sümptomit.

 

Veel soovitasid apteekrid koduapteeki soetada rahustavaid preparaate nagu Validool või Palderjan. Kui peres on allergikuid, siis ka allergiavastaseid ravimeid Zyrtec või Hydrocortison salvi, mis aitab allergkuid putukahammustuste või muude allergiliste nahaärrituste korral. Farmatseudid panid südamele ka immunsüsteemi tugevdamise, et haiguseid ennetada arvestades ka meie kliimavööndit. Nii peaks meie, põhjamaa inimesed tarbima vitamiine D, C septembrist aprillini. Kui külmetushaiguste korral võib enamike vitamiinide tarbimist jätkata, siis B vitamiini kuur tuleb katkestada, sest bakteritele ja viirustele maitseb see vitamiin samuti.

 

Kuna ravimiteadus areneb väga kiiresti, siis koolitusest said kasu nii meedikud, parameedikud kui ka ringkonna tegevliikmed. Igaüks võttis oma kapatäie tarkust kaasa ning soojad soovitused apteekritelt. Ka selle, et igaüks ei pea kogu seda ravimite hulka koju muretsema vaid ikka tuleb arvestada oma pere tervise eripäradega. Meeles tuleb pidada ka seda, et tõsisemate hädade korral tuleks ikkagi arsti või apteekri käest nõu küsida. Kuid teadlikumaks igapäeva ravimitest ja viisidest kuidas ning millal ravimeid õigesti manustada saime kõik. 

Järgmine →
Minu Sookolli lugu

FastLion CMS

Pärnumaa esmaabigrupp käis apteegis

Pärnumaa esmaabigrupp käis apteegis

Alustuseks räägiti, kuidas on õige ravimeid säilitada: kui ei ole erijuhiseid, siis enamasti toatemperatuuril, valguse eest varjatult ja kuivas kohas ning lukustatud kapis, et lapsed omapäi ligi ei saaks Ravimitele, mille säilivus sõltub pakendi avamisest, näiteks silmatilgad, tuleb kindlasti pakendile märkida avamise aeg Ühel septembri vihmasel õhtupoolikul leidis lõpuks aset Pärnumaa ringkonna esmaabigrupi koduaapteegi koolitus, mida olime juba mitu aastat oodanud. Et koolitus näidiste näol värvikam saaks, kutsusid koolitajad meid külla Mai apteeki. Koolitajateks olid vahvad noored proviisorid, kelle mõlema igapäevaseks tööks on apteekide juhatamine.

Pärnumaa esmaabigrupp käis apteegis

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse