Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Naiskodukaitse sümboolikakord Naiskodukaitse sümboolikakord Naiskodukaitse sümboolikat ja selle kasutusalasid kirjeldab Naiskodukaitse sümboolikakord, mis on kinnitatud Naiskodukaitse keskkogu poolt 2018. aastal. Organisatsioonivälistel inimestel ja organisatsioonidel tuleb logode kasutamine kooskõlastada Naiskodukaitse sümboolikakomisjoniga (symboolika@naiskodukaitse. ee). Vt ka Sümboolikakorra lisad Naiskodukaitse sümboolikakord

Naiskodukaitse sümboolikakord

Naiskodukaitse sümboolikat ja selle kasutusalasid kirjeldab Naiskodukaitse sümboolikakord, mis on kinnitatud Naiskodukaitse keskkogu poolt 2018. aastal.

Organisatsioonivälistel inimestel ja organisatsioonidel tuleb logode kasutamine kooskõlastada Naiskodukaitse sümboolikakomisjoniga (symboolika@naiskodukaitse.ee).

KINNITATUD

Naiskodukaitse keskkogu 9. aprilli 2018

otsusega nr NKK-0.1-3/18/9516PR

 

 

 

1. ÜLDPÕHIMÕTTED

1.1. Naiskodukaitse sümboolikakord sätestab Naiskodukaitses kasutatava sümboolika (sh sümbolite ja eraldusmärkide) kirjeldused, kasutamise tingimused ja korra.

Sümboolikakorra eesmärgiks on:

1.1.1. Kinnitada Naiskodukaitse juba kasutusel oleva sümboolika detailid ja kirjeldused, et tagada üheseltmõistetavus.

1.1.2. Reguleerida sümboolika kasutamist selliselt, et tagatud oleks Naiskodukaitse ühtne visuaalne kuvand.

 

1.2. Sümboolikakorra on koostanud Naiskodukaitse sümboolikakomisjon.

 

1.3.Naiskodukaitse sümboliteks ja eraldusmärkideks on:

1.3.1. Liiliarist (sh Liiliaristi kujutisega teenetemedalid, rinnamärk ja kübaramärk). 1.3.2. Üldlipp, ringkondade ja jaoskondade lipud.

1.3.3. Embleem.

1.3.4. Õlaräti kinnitusnõel.

1.3.5. Sõrmus.

 

1.4. Sümbolid kannavad Naiskodukaitse ideed ja moodustavad Naiskodukaitse sümboolika.

 

1.5. Naiskodukaitse sümbolid ja eraldusmärgid ning nende kasutamise korra kehtestab Naiskodukaitse keskkogu. Naiskodukaitse allüksuste sümbolid ja eraldusmärgid ning nende kasutamise korra kehtestab Naiskodukaitse keskjuhatus. Erandiks on lipud ja pitsatid, mille kirjeldused kehtestab Naiskodukaitse keskkogu.
1.6. Liiliarist ja nimetus „Naiskodukaitse“ on Patendiametis registreeritud kaubamärgid.

 

1.7. Naiskodukaitse sümboleid on õigus kasutada lähtudes käesolevast korrast. Soovist kasutada sümboleid muul viisil tuleb informeerida sümboolikakomisjoni ja saada selleks nõusolek.


1.8. Naiskodukaitse sümboleid kasutatakse väärikal viisil. Naiskodukaitse sümbolite kasutamisel Naiskodukaitse esindaja loata, organisatsiooni mainet kahjustaval moel või vastuolus käesoleva korraga on Naiskodukaitsel õigus nõuda Naiskodukaitse sümbolite kasutamise lõpetamist.

 

2. LIILIARIST
2.1. Liiliarist on Naiskodukaitse sümbol, mida kasutatakse:
2.1.1. Naiskodukaitse logona.
2.1.2. Üldlipul, ringkondade ja jaoskondade lippudel.
2.1.3. Naiskodukaitse teenetemedalitel.
2.1.4. Rinnamärgil.
2.1.5. Kübaramärgil.
2.1.6. Sõrmusel.

 

2.2. Liiliaristi kasutatakse Naiskodukaitse logona ametlikus dokumentatsioonis, trükistel, esitlustel ja muudel organisatsiooni tutvustavatel infokandjatel. Meenetest kasutatakse liiliaristi sellistel riide- ja tarbeesemetel, mille kasutusala on soliidne ja mis ei alanda sümboli väärikust.

 

2.3. Liilia tähistab puhtust, vaimsust ja väärikust. Liiliaristi kavandas heraldik
Priit Herodes ja see võeti kasutusele 2001. aastal.

 

2.4. Liiliaristil on kuldsete piirjoontega valged õie kroonlehed ja sinine südamik, mille sees on hõbehall mustade piirjoontega Kaitseliidu kotkas.

Liiliaristi värvikoodid on järgmised:
2.4.1. Kuldne CMYK C0/ M20/Y60/K20; RGB 210/171/103
2.4.2. Valge CMYK C0/M0/Y0/K0, RGB 255/255/255
2.4.3. Sinine CMYK C100/M70/Y20/K0; RGB 0/91/148
2.4.4. Hall CMYK K35; RGB 178/180/182

2.4.5. Must CMYK K100; RGB 35/31/32


2.5. Ringkondade sümbolina on liiliaristi südamikuks kohaliku haldusüksuse (maakonna) vapp (välja arvatud Lääne ringkonnal). Sümboli kinnitamine toimub vastavalt käesoleva korra alapeatükile “Uute sümbolite väljatöötamine“.


2.6. Võimaluse korral tuleks liiliaristi sümbolit alati kasutada täisvärvides. Kui see ei ole trükitehniliselt võimalik või praktiline, võib kasutada ühevärvilist stiliseeritud liiliaristi. Stiliseeritud liiliaristi puhul on kontuurid ilma täidiseta (Lisa 1, E).


2.7. Kui eseme väiksusest tulenevalt võib eeldada, et trükkimise järel ei ole liiliaristi detailid eristatavad, võib kasutada stiliseeritud ühevärvilist liiliaristi, mille südamikus ei ole kotkast (Lisa 1, F). Stiliseeritud liiliaristi ilma kotka kontuurita on lubatud kasutada graafilise kujunduselemendina.


2.8. Liiliaristi kujutise proportsioone ei ole lubatud moonutada.

 

2.9. Liiliaristi ei sobi kasutada segaval taustal (foto, kirju graafika jne, välja arvatud digilaik) ning liiliaristi ümber peab olema kaitstud piirkond (kujundusala, kuhu ei paigutata muid tekste, pilte ega kujunduselemente). Näidisfail liiliaristi kaitstud ala kujunemise kohta on lisatud käesolevale korrale (lisa 1, A).

 

2.10. Kui eseme kujust või suurusest tulenevalt ei ole võimalik liiliaristi ja sõna „Naiskodukaitse“ paigutada üksteise kõrvale, võib sõna „Naiskodukaitse“ paigutada liiliaristi alla kas sirge või kaardus tekstina (Lisa 1,D).

 

2.11. Ringkonna materjalides ja esemetel võib ringkonna logo või kotka kujutisega logo juurde sõnale „Naiskodukaitse“ lisada ka ringkonna nime. Ringkonna nimi peab olema joondatud paremale, kirjafont Minion Pro, läbiv suur täht ja kirjasuurus 2/3 sõna „Naiskodukaitse“ kirjasuurusest. Kasutada võib nii tunnuslausega kui ka tunnuslauseta varianti (Lisa 1, G).

 

3. LIPP

3.1. Naiskodukaitse lipul on kujutatud liiliaristi helesinisel põhjal.

 

3.2. Üldlipu ja ringkondade lippude lipukanga suurus on 105 x 105 cm, jaoskondade lippudel 90 x 90 cm. Lipukangas on ääristatud hõbedaste narmastega. Lipukanga värv on ligilähedane Pantone toonile 7459C ja C-72 M-9 Y-8 K-13. Lipuotsikuks on hõbedane odaots, millesse on lõigatud riigivapi lõvid. Lipuvarda kogupikkus on 3 m.

 

3.3. Üldlipul on liiliaristi keskel sinisel sõõril hõbedane Kaitseliidu kotkas. Ringkondade lippudel on liiliaristi keskel maakonna vapp, välja arvatud Lääne ringkonnal.

 

3.4. Naiskodukaitse lippe kasutatakse vastavalt Naiskodukaitse tseremooniate korrale.

 

3.5. Lipuvalves olijate riietuseks on sõltuvalt aastaajast ja vajadusest Naiskodukaitse vormikomplekt nr 2 või nr 3.

 

4. RINNAMÄRK

4.1. Rinnamärk on Liiliaristi kujutav Naiskodukaitse kuuluvusmärk, mille kandmine näitab kuulumist Naiskodukaitsesse või tõendab poolehoidu organisatsioonile. Rinnamärki võib kanda viisakal tsiviilriietusel, sh üleriietel. Rinnamärki ei kanta vormiriietusel.


4.2. Rinnamärk on originaalvärvides emailitud 16mm läbimõõduga Liiliaristi miniatuur. Rinnamärk kinnitatakse liblikkinnitusega.


4.3. Igal Naiskodukaitse liikmel on õigus omandada rinnamärk isiklikuks kandmiseks.


4.4. Rinnamärki võib kinkida Naiskodukaitse suhtes poolehoidu üles näidanud organisatsioonivälistele inimestele. Rinnamärgi kinkimise otsustab Naiskodukaitse mistahes taseme juhatus.
4.5.Koos rinnamärgiga on võimalus kaasa anda tunnistus mõõtudes 9x12 cm (Lisa 2).

 

5. SÕRMUS
5.1. Naiskodukaitse sõrmus on Naiskodukaitse kuuluvusmärk, mille kandmine näitab kuulumist Naiskodukaitsesse.


5.2. Sõrmus kujutab stiliseeritud liiliaristi motiivi, sõrmuse materjaliks on hõbe või kuld. Sõrmuse südamiku laiema osa läbilõige on mõõtudes 12 mm. Sõrmuse kavandi on välja töötanud OÜ Roman Tavast koostöös sümboolikakomisjoniga 2014. aastal.


5.3. Igal Naiskodukaitse liikmel on õigus omandada sõrmus isiklikuks kandmiseks. Sõrmust võib kanda ka Naiskodukaitse vormiga.


6. TUNNUSLAUSE
6.1. Tunnuslause iseloomustab organisatsiooni ning kannab selle väärtuseid. Tunnuslause väljendab organisatsiooni kuuluvate naiste eesmärki organisatsioonis ning ühendab organisatsiooni liikmeid. Naiskodukaitse tunnuslause toetab ja kannab endas Naiskodukaitse ideed, on Naiskodukaitse identiteedi kandja ning toetab Naiskodukaitsest kui organisatsioonist ühtse kuvandi loomist.


6.2. Naiskodukaitse tunnuslause on “Väärtustame kodumaad – Naiskodukaitse”.


6.3. Tunnuslause trükkimisel tuleb kasutada fonti Pristina (Lisa 1, B).


6.4. Naiskodukaitse tunnuslause on kinnitatud Naiskodukaitse keskjuhatuse
20.06.2013 otsusega nr NKK-0.1-3/13/12174PR.


6.5. Naiskodukaitse tunnuslause kirjeldab, mis on naiskodukaitsjatele oluline ja millest lähtuvalt oma valikuid ja otsuseid tehakse. Naiskodukaitse väärtustab kodumaad ja see väljendub naiskodukaitsjate tegevuses ja eesmärkides ning nad on oma väärtustes püsivad.


6.6. Tunnuslauset kasutatakse Naiskodukaitset esindavas visuaalses kommunikatsioonis, reeglina kasutatakse seda koos logoga. Tunnuslauset kasutatakse avalikkusele suunatud materjalides (plakatid, voldikud, bännerid, sümboolikaga esemed, jne).


6.7. Tunnuslause kasutamisel Naiskodukaitse mainet kahjustaval viisil või vastuolus käesolevas korras sätestatuga on Naiskodukaitsel õigus nõuda tunnuslause kasutajalt tunnuslause kasutamise lõpetamist.


6.8. Tunnuslauset ei ole lubatud keeleliselt muuta. Tunnuslause kasutamisel
koos logoga tuleb järgida logo kasutamise korda ning lähtuda mõistlikkuse
printsiibist ja organisatsiooni kuvandist.


7. DOKUMENDID
7.1. Naiskodukaitsel on oma kirjaplank, mida kasutatakse erinevate juhtimistasandite koosolekute protokollide ja otsuste vormistamiseks. Soovitatav on kasutada sama kirjaplanki ka erialagruppide, töörühmade jms koosolekute ja otsuste protokollimiseks. Digitaalne kirjaplangi fail asub Naiskodukaitse siseveebis.


7.2. Kõik Naiskodukaitse dokumendid vormistatakse valgele paberile. Erandeid võib teha tänukirjade ja tunnistuste paberi valikul, kuid ka nende puhul tuleks eelistada heledaid toone ja vältida kirkaid ning tumedaid toone.


7.3. Dokumentide kujundamisel on soovitatav kasutada liiliaristi, sealjuures tuleb kinni pidada käesolevas korras liiliaristi kasutamisele sätestatud reeglitest (sh liiliaristi proportsioonid, kaitstud ala, värvikoodid).


7.4. Tänukirjad ja tunnistused

7.4.1. Naiskodukaitse tänukirju ja tunnistusi võivad välja anda kõigi juhtimistasandite juhatused, iga juhtimistasandi tänukirja/tunnistuse kujundamisel võib kasutada kohaliku haldusüksuse vapiga liiliaristi. Alati võib kasutada ka kõrgema juhtimistasandi sümbolit kui vastaval juhtimistasandil oma sümbol puudub või mingil põhjusel ei soovita seda kasutada (ringkonna tänukiri võib olla liiliaristiga, jne).

7.4.2. Naiskodukaitse tänukirjadel ning tunnistustel kasutatakse sõna „Naiskodukaitse“ trükkimisel musta värvi (värvikood CMYK K1 00; RGB 35/31/32) ja kirjafonti Minion Pro, läbiv suur täht. Kui dokument ise on tumedates toonides, on sõna „Naiskodukaitse“ trükitud valgega (värvikood CMYK C0/M0/Y0/K0, RGB 255/255/255).

7.4.3. Ringkonna tänukirja puhul on soovituslik kasutada pidulikumat ja detailirohkemat vormistust ja kujundust kui jaoskondade tänukirjade vormistamisel. Jaoskondade tänukirjade puhul eelistada lihtsat ja puhast kujundust.

 

7.5. Naiskodukaitse logo kasutav slaidiesitlus peab järgima sümboolika korrektse kasutamise põhimõtteid, sh võimalusel olema kooskõlas soovitatavate värvide loetelus toodud värvigammaga.

 

8. UUTE SÜMBOLITE VÄLJATÖÖTAMINE

8.1. Uue sümboli väljatöötamisel tuleb uue sümboli kontseptsioon, kirjeldus, tähendus ning sümboli ellukutsumise vajaduse kirjeldus esitada Naiskodukaitse sümboolikakomisjonile.

 

8.2. Jaoskonna sümboli kinnitamiseks tuleb Naiskodukaitse sümboolikakomisjonile esitada järgmised dokumendid:

8.2.1. Taotlus sümboli kinnitamiseks (sisaldab infot, kes on sümboli autor).

8.2.2. Sümboli kujundus.

8.2.3. Kohaliku haldusüksuse kirjalik nõusolek vapi kasutamise kohta (kui jaoskond soovib seda kasutada).

 

8.3. Naiskodukaitse sümboolikakomisjon küsib vajadusel avalduse esitajalt lisainfot ning võib anda soovitusi uue sümboli täiendamiseks või muutmiseks. Tehtud soovitustega tuleb uue sümboli loojal arvestada.


8.4. Naiskodukaitse sümboolikakomisjon kujundab arvamuse 30 päeva jooksul alates avalduse esitamisest. Kui taotlus vastab Naiskodukaitse sümboolika kasutamise nõuetele, suunab komisjon taotluse otsustamiseks pädevale otsustusorganile (käesoleva korra punkt 1.5).


8.5. Uue sümboli loomise avaldusele eitava vastuse andmise korral esitab sümboolikakomisjon avalduse esitajale kirjaliku vastuse, kus on välja toodud põhjused, mis takistavad uue sümboli kasutuselevõttu.


8.6. Naiskodukaitse sümboolikakomisjon lähtub oma arvamuse kujundamisel Naiskodukaitse põhikirjast, Naiskodukaitse arengukavast, Kaitseliidu seadusest ja kodukorrast ning teistest Naiskodukaitse ja Kaitseliidu tegevust reguleerivatest dokumentidest ja õigusaktidest.


9. SÜMBOOLIKA KOKKU KOONDAMINE
9.1. Naiskodukaitse sümboolikat kandvate esemete kujundusfailid säilitatakse elektrooniliselt Kaitseliidu Peastaabi võrgukettal ja varuvariandina ka DVD - plaadil. Failide süsteemse säilitamise eest vastutab Naiskodukaitse esinaise asetäitja. Failide säilitajale edastamise eest vastutab kujunduse tellija.


9.2. Kujundusfailid tuleb võimaluse korral säilitada järgnevas komplektsuses:
9.2.1. Kujundusprogrammi failina (Corel Draw, Adobe Illustrator või InDesign).
9.2.2. Kujundusfailist tehtud pdf-failina.
9.2.3. Kujundusfailis kasutatud fondid eraldi kaasa pakituna.

 

9.3. Mahukamate kujundustööde puhul (näiteks üle-eestiline Naiskodukaitse voldik, aastaraamat) on soovitatav arhiveerida digitaalses projektikaustas ka nn must materjal (fotod, tekstid jne).


10. SÜMBOOLIKA KASUTAMINE
10.1. Esemetel ja meenetel Naiskodukaitse sümboolikat kasutades tuleb järgida sümboolikakorras antud juhiseid ning jääda korrektseks. Soovitatav on kasutada sümboolikakorras määratletud värvide ja kombinatsioonidega sümboolikat. Esemete valikul tuleb lähtuda Naiskodukaitse eesmärkidest ning kasutada sümboolikat väärikal viisil. Naiskodukaitse sümbolite kasutamine organisatsiooni mainet kahjustaval viisil või ilmses vastuolus käesoleva korraga on keelatud.


10.2. Naiskodukaitse sümboolika kasutamine eraelulisel eesmärgil ei ole soovitatav. Kahtluse korral on võimalik konsulteerida sümboolikakomisjoniga.


10.3. Naiskodukaitse logoga koos kasutatav soovituslik värvipalett on lisatud käesolevale korrale (Lisa 3). Ühtse visuaalse kuvandi loomise eesmärgil on soovitatav neid värve kasutada kõikide Naiskodukaitsega seotud reklaamvahendite kujundamisel.


11. SÜMBOOLIKAKORRA RAKENDAMINE
11.1. Naiskodukaitse sümboolikakord rakendub peale selle kinnitamist Naiskodukaitse keskkogu poolt. Varem tellitud sümboolikat kandvaid esemeid, mis ei vasta käesolevas korras kehtestatud reeglitele, võib kasutada kuni nende kasutusaja lõppemiseni.


11.2. Kui sümboolika kasutamisel tekib kahtlus selle kasutamise korrektsuses, siis tuleb selle kohta küsida arvamust sümboolikakomisjonilt.


11.3. Kõik vajalikud plangid ja sümboolika kujundusfailid asuvad Naiskodukaitse siseveebis.


11.4. Naiskodukaitse sümboolikakorda muudab ja täiendab vastavalt vajadusele sümboolikakomisjon. Muudatused kinnitab Naiskodukaitse keskkogu. Kõigil Naiskodukaitse liikmetel on õigus teha sümboolikakorda puutuvaid muudatusettepanekuid, esitades need sümboolikakomisjonile aadressile .

FastLion CMS

Naiskodukaitse sümboolikakord

Naiskodukaitse sümboolikakord

KINNITATUD Naiskodukaitse keskkogu 9 aprilli 2018 otsusega nr NKK-0 Naiskodukaitse sümboolikat ja selle kasutusalasid kirjeldab Naiskodukaitse sümboolikakord, mis on kinnitatud Naiskodukaitse keskkogu poolt 2018. aastal.Organisatsioonivälistel inimestel ja organisatsioonidel tuleb logode kasutamine kooskõlastada Naiskodukaitse sümboolikakomisjoniga (symboolika@naiskodukaitse.ee).

Naiskodukaitse sümboolikakord

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse