Kaitseliidu Koolis Väljaõppetehnoloogia kursuse raames töötati 2003. aasta kevadel Tartu ringkonna naiskodukaitsjate Liisa Aru, Airi Neve ja Triin Paabo (Tõnsing) poolt välja Naiskodukaitse ja Kaitseliidu välikoka kursuse kava. Juba samal aastal viidi vastvalminud kava alusel läbi ka pilootkursus. Välikokkade süsteemne koolitamine oli esimeseks sammuks ja suureks edasiarenguks Naiskodukaitse erialases väljaõppes.
Edaspididi igal aastal toimunud Naiskodukaitse ja Kaitseliidu välikoka kursust on nüüdseks läbi viidud juba üheksa korda. Kursuse eestvedajaks ja tõrvikukandjaks on pea läbi kõigi nende aastate olnud Alutaguse ringkonna instruktor Elle Vinni. Just Elle on see, kelle visaduse, positiivse meele ja suure töö tulemusena on Naiskodukaitsel ja Kaitseliidul praeguseks hetkeks juba üle 100 omakoolitatud välikoka. Välikokkade koolitamine on algusest peale toimunud Kaitseliidu Kooli egiidi all, mis tähendab, et kõik lõpetanud on saanud kursuse läbimist tõendava Kaitseliidu Kooli tunnistuse.
Koolitatud välikokaks saamine ei olegi aastate jooksul nii lihtne olnud. Senini on kursusel olnud kaks statsionaarõppenädalavahetust ja nädalane karm praktika Erna retke baaslaagris. Pea alati, kui välikokad oma naljakamaid ja hirmsamaid juhtumisi pajatama hakkavad, tuleb varem või hiljem jutuks ka praktika Ernal. Baaslaagri väliköögis juhtub tavaliselt rohkem, kui ilmselt Erna retkel endal. |
Iga asi, isegi, kui ta veel enamvähem hästi toimib, vajab lisaks igakordsele parendamisele ühel hetkel otsustavat arendamist. Nii algaski juba pea aasta tagasi välikoka kursuse kava revalveerimine. Oma suure panuse kursuse uuendamisesse andsid üsna mitmed inimesed ja aitäh siinkohal kõigile. Eraldi tuleb esile tõsta Elle Vinnit ja Iive Rohtlat Alutaguselt ja Mariana Maasikut Jõgeva ringkonnast, kes selle üle ehk kõige rohkem pead murdsid. 2011. aastal toimunud Naiskodukaitse ja Kaisteliidu välikoka kursus viidi läbi juba uue kava kohaselt. Peale seda nö pilootkursust, tehti kursusekavasse veel viimased muudatused ning Naiskodukaitse ja Kaitseliidu välikoka kursuse kava sai Kaisteliidu ülema kinnituse 26. oktoobril käesoleval aastal. Võiks öelda, et välikoka kursus sai uue kuue, aga pigem nimetaksin ma seda siinkohal kasukaks. Seda viimast sellepärast, et see uuendus on kindla peale hulga toekam kui tühipaljas kuub.
Kõige suuremate erisustena uue ja vana kava vahel võiks välja tuua selle, et kursusele on lisandunud kaugõpe ja õige pisut on vähenenud statsionaarõppe maht. Sisus pannakse senisest rohkem rõhku hügieenile, et katta ära ka toitlustajatele vajalik hügieenikursus. Kursus on üles ehitatud aktiivõppele ja rohkele praktikale. Ja ka kursust lõpetav praktika on sama pikk kui enne.
Esimene uudse kinnitatud kava järgi Naiskodukaitse ja Kaitseliidu välikoka kursus peaks toimuma juba uue aasta hakul. Eks näis, kuidas siis läheb. Aga üks on kindel, kui mitte paremad, siis vähemasti sama tegusad ja pädevad välikokad, kui siiani, tulevad sellelt kursuselt kindlasti. |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale