„Soome lahe õed” on Imbil juba teine raamat, mille sünnile eelneb film. Nii film, kui raamat räägivad Eesti ja Soome naiste, sealhulgas lottade ja naiskodukaitsjate koostööst enne teist maailmasõda ja ka siis, kui see juba käis ning Soome oma iseseisvuse eest Talvesõjas võitles. Samas kirjutab Imbi oma raamatus rääkimata lugusid, mõtlemata mõtteid ja peidetud mälestusi soovides avada eestlaste ajaloolist mälu.
Imbile on südameasjaks eestlaste läbielamata valu teadvustamine. Nõukogude okupatsioon tõi eestlastele kaasa valu ja sunni seda valu varjata. Aastakümneid ei saadud rääkida mälestustest, ka headest, sest see võis kaasa tuua represseerimise. Kuid rääkimata mälestused kipuvad ununema ja oma raamatutes püüab Imbi Paju ühendada eestlasi läbi ajaloo mäletamise, teadvustamise ja mõtestamise.
Kuna „Soome lahe õed” on raamat kahe riigi – Soome ja Eesti naiste koostööst, siis räägiti ka natuke riikide erinevustest. Kõlama jäi mõtisklus sel teemal, et avatud ajalooga Soomes ollakse palju rohkem enda üle uhked. Ka Eesti võiks olla iseenda üle rohkem uhke, tuua välja ja teadvustada asju, inimesi ja sündmusi, mille üle uhked olla ja neid siis sirge seljaga esile tõsta. President rõhutas, et liialt palju on Eesti avalikkuses tänapäeval nähtust, millele ta on nimeks andnud „ütk” ehk üleolev itk, milles avalduse või kirjutuse autor enda arvates on kõige targem ja kõik teised ümberringi täielikud lollpead.
Võtikveres aga oli tunda õlatunnet ja üksteisemõistmist – ühise asja eest väljasolemist. Seda ühise pere tunnet, mida tõi oma tervitussõnades Naiskodukaitse kohta välja ka Jõgeva ringkonna esinaine Maris Mäeotsa.
Imbi Paju on Jõgeva ringkonna auliige alates 2011. aasta kevadest. Teda olid Naiskodukaitse poolt tulnud tervitama esinaine Airi Neve ja Jõgeva ringkonna esinaine Maris Mäeotsa koos ringkonna esindajatega. |
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale