Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Miks peab iga inimene küberturvalisuse vastu huvi tundma Miks peab iga inimene Laupäeval, 7. oktoobril toimus Uus-Tatari suures saalis Tallinna ringkonna liikmetele teistkordselt küberkaitse koolitus, kus koolitaja Sille Laks (Kaitseliidu Küberkaitse üksus, Riigi Infosüsteemi Amet) andis küberohtudest meeleoluka ülevaate. Järgmine → Taktikalise taseme lahingkannatanu käsitlemise täiendõpe Paldiskis Miks peab iga inimene küberturvalisuse vastu huvi tundma

Miks peab iga inimene küberturvalisuse vastu huvi tundma

Katri Lindau 17. okt. 2017

Laupäeval, 7. oktoobril toimus Uus-Tatari suures saalis Tallinna ringkonna liikmetele teistkordselt küberkaitse koolitus, kus koolitaja Sille Laks (Kaitseliidu Küberkaitse üksus, Riigi Infosüsteemi Amet) andis küberohtudest meeleoluka ülevaate.

Esmalt selgitati koolitusel, miks on oluline alustada enda internetikäitumise turvalisemaks muutmisega just päris algusest ehk piisavalt tugevatest salasõnadest. Näiteks ei tohiks parooliks olla järjestikku kirjutatult lapse nimi ja sünniaeg, selle asemel võiks salasõna moodustada  lapse nimest, mis on tagurpidi kirjutatud ning kuhu oleks lisatud ka numbreid ja erimärke. Meile anti ideid veel erinevate võimalike šifrite kohta ja hoiatati, kuidas “hirmkeerulisi” ja sõnaraamatust või Facebooki profiilist leitud info põhjal äraarvamatuid paroole tegelikult lihtsalt ja mugavalt luua ja meelde jätta saab.

Miks peab iga inimene küberturvalisuse vastu huvi tundma
Üks näide küberkuritegevusest - kes läks tasuta lennupileti lubaduse õnge? Foto: RIA

Lisaks avas koolitaja saalis olijate silmad ka selles osas, kuidas “pahalased” lohakate arvuti- ja nutikasutajate andmetele ligipääsenuna neid ära kasutada võivad, alustades Amazoni ja  PayPali kasutajakontodele ligipääsemisest, halvemal juhul ka ohvri nimel toodete tellimisest (raha võetakse loomulikult ohvri krediitkaardilt) kuni identiteedivarguseni ja teise nime all tegutsedes piinlike või lausa seaduslikel alustel karistatavate pahanduste tegemiseni.

Võimalike ebameeldivate tulemite nimekiri on pea lõputu: kasutaja arvutis olevate failide krüpteerimine ja raha väljapressimine ebausaldusväärse lubadusega, pärast seda failide taastamine (mõtle nüüd kõigile oma lapse piltidele ja tööalastele dokumentidele, mida me kõik kipume pisut ka koduses arvutis hoidma!); kasutaja armsasse pisikesse arvutisse  sissemurdmine ja selle kasutamine ülemaailmses küberkuritegude võrgustikus jumal-teab-milleks alates õngitsuslehtede ülesseseadmisest ja veebirünnete korraldamisest kuni lapsporno jagamiseni! 

Koolitus oli äärmiselt vajalik ning samal meelel olid ka kõik osalejad. “Praktiline, näited elust, huvitav ja vajalik teema”, “palju abi ja teadmisi, kuidas tegutseda” ning “meeldis, et oli hästi palju näiteid ja paljud küsimused said vastuse” on vaid mõned näited tagasisidelehtedele kirjutatust.

 

Seekordsel koolitusel oli rohkelt loengut ja juhtumikirjeldusi, ajapiirangu tõttu tõttu vähem praktikat. Järgmisel sügisel plaanime teha pikemalt ja veel praktilisemalt, kuid värskelt teadmistega varustatud koolitusel osalejad märkisid ka seda, et soovivad kindlasti minna spetsiifilisemaks – võtta ette enda kasutuses olevad seadmed ning hinnata nende turvariske ja vaadata üle enamlevinud rakenduste privaatsus- ja turvaseaded. Sest tõesti – miks peaks kõik mu telefonis olevad rakendused saama ligipääsu kõigele alates mu kontaktidest kuni kaamera, mikrofoni ja telefoni enda seadeteni?

 

Kohtumiseni järgmisel korral!  

FastLion CMS

Miks peab iga inimene

Miks peab iga inimene

Esmalt selgitati koolitusel, miks on oluline alustada enda internetikäitumise turvalisemaks muutmisega just päris algusest ehk piisavalt tugevatest salasõnadest Näiteks ei tohiks parooliks olla järjestikku kirjutatult lapse nimi ja sünniaeg, selle asemel võiks salasõna moodustada lapse nimest, mis on tagurpidi kirjutatud ning kuhu oleks lisatud ka numbreid ja erimärke Laupäeval, 7. oktoobril toimus Uus-Tatari suures saalis Tallinna ringkonna liikmetele teistkordselt küberkaitse koolitus, kus koolitaja Sille Laks (Kaitseliidu Küberkaitse üksus, Riigi Infosüsteemi Amet) andis küberohtudest meeleoluka ülevaate.

Miks peab iga inimene küberturvalisuse vastu huvi tundma

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse