Uudised      KKK      Tegevusplaan      Siseveeb      Kontakt      
Mälestuspäev Patarei vanglas Mälestuspäev Patarei vanglas 21. aprillil tähistati Tallinna ringkonnas mälestuspäeva Patarei vangla külastamisega. ← Eelmine Kas teile on hamburger vastu hakanud ehk jalutuskäik loomaaias Järgmine → Emadepäev, mis pakkus rõõmu kõigile Mälestuspäev Patarei vanglas

Mälestuspäev Patarei vanglas

Reet Kukk 3. mail 2013

21. aprillil tähistati Tallinna ringkonnas mälestuspäeva Patarei vangla külastamisega.

Mälestuspäev Patarei vanglas
Foto K.Kaup

Oma mälestustest rääkis endine poliitvang Lagle Parek, kes viibis 1980-ndatel Patarei vanglas kaks aastat. Ürituse korraldas Toompea jaoskond ning avasõnad ütles jaoskonna liige Merike, kes on ka ajaloolane. Ta andis lühikese, kuid huvitava  ülevaate Patarei vangla ajaloost, milles märkis, et ka Naiskodukaitse liikmeid on kinnipeetavate hulgas olnud.

 

Vangla sai valmis 1840. aastal ning on Eesti Vabariigi kultuurimälestis alates 1997. aastast. Ametliku nimega Tallinna Keskvangla lõpetas oma tegevuse 2002. aastal.

 

Ekskursioonipäev oli üllatavalt kevadine. Päike sobis just parajasti sellesse päeva, kus käisime läbi endise Patarei vangla territooriumi ja uurisime maja ka seest. Pimedus ja rõskus rõhusid sealseid ruume ning mõnes kongis viibides tekkisid sõna otseses mõttes külmavärinad. Üritusele oli kogunenud paarkümmend naiskodukaitsjat, mõni neist ka koos sugulase-tuttavaga.

 

Mälestuspäev Patarei vanglas
Sisehoov Foto K.Kaup
Mälestuspäev Patarei vanglas
Foto. S. Häidma

Kuulasime Lagle Pareki haaravat juttu vanglas läbielatust – ta rääkis oma kogemustest ja läbielatud ajast, milles esines ka koomilisi olukordi. Peale tema oli vangistuses viibinud teisigi nimekaid inimesi, nagu näiteks Olga Lauristin, Tiit Madisson, Jaan Kross, Avo Üprus, Teet Kallas jt. Patarei vanglast on tehtud ka film ning avaldatud kirjutisi-mälestusi.

 

Lagle Pareki jutust jäi eredamalt meelde, et Patarei vangla näol on tegu unikaalse ja ajalooliselt kauni ehitisega, mille sisehoovis oli kena aianurk, kus sai mõnikord jalutada. Vahel olid kongid nii ülerahvastatud, et mõnel kinnipeetul tuli magada laua peal või all, selleks anti ka madrats. Lamp pidi kongis põlema 24 h ja inimesed pidid harjuma valges magama. Naistekongis oldi koos tüdrukute ja vahel isegi noorte poistega. Kaasvangidele info edastamiseks tuli üles näidata suurt leidlikkust. Kõige enam oodati seda üürikest aega, mil oli võimalik pere või sõpradega kokku saada. Samuti päeva, mil võis astuda teispoole peaväravat ja olla vaba...

 

Kaks tundi möödusid märkamatult. Pärast ekskursiooni istusime seltskonnaga Lennusadama kohvikus, kohv, tee ja kook ootamas. Pühapäev oli elamusterohke ja meeldejääv.

 

Ürituse jäädvustas fotograafina K. Kaup. Fotod on üles laetud aadressile:

http://www.flickr.com/photos/karinkaup

 

Rohkem infot Patarei vangla kohta:

Ringvaade käis Patarei vanglat uudistamas:

http://etv.err.ee/index.php?05593527&video=4732

 

Patarei vangla koduleht:

http://www.patarei.org/

 

Ülevaade vangla ajaloost Vikipeedias:

http://et.wikipedia.org/wiki/Keskvangla

 

Huvilistel on võimalik lugeda ka raamatut "Patarei. Merekindlus ja vangla Tallinnas" Juhan Maiste, David Vseviov.

FastLion CMS

Mälestuspäev Patarei vanglas

Mälestuspäev Patarei vanglas

Foto K Kaup Oma mälestustest rääkis endine poliitvang Lagle Parek, kes viibis 1980-ndatel Patarei vanglas kaks aastat 21. aprillil tähistati Tallinna ringkonnas mälestuspäeva Patarei vangla külastamisega.

Mälestuspäev Patarei vanglas

www.naiskodukaitse.ee © 2024 » Naiskodukaitse