Parimaid kaitseliitlasi ja naiskodukaitsjaid tulevad tervitama ka kaitseminister Jüri Luik ja kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.
2017. aasta parim kaitseliitlane ja naiskodukaitsja saavad atraktiivse rändauhinna. Kaitseliidu ülema, Naiskodukaitse esinaise, kaitseministri ning kaitseväe juhataja hinnalised kingitused saavad kõik tiitlile esitatud nominendid.
Aasta kaitseliitlast ja naiskodukaitsjat valitakse kaheksandat korda. Tänavu on aasta kaitseliitlase nominente 15 ning aasta naiskodukaitsja nominente samuti 15. | ||
Naiskodukaitse ringkondade ja Kaitseliidu malevate nominendid on:
Laine Tops (Naiskodukaitse Alutaguse ringkond)
Tänu oma sportlikule taustale on Laine aktiivne kaasalööja spordiüritustel. Ta on läbinud staabiassistendi kursuse, lisaks on ta formeerija ning aitab uutel liikmetel organisatsiooni sisse elada. Tema ettepanekud jaoskonna juhatuses on kaalutletud ja argumenteeritud. Laine on Kiviõli-Lüganuse kodutütarde rühma juht ning nüüd ka uus Kodutütarde Alutaguse ringkonnavanem.
Aleksandr Pavlov (Kaitseliidu Alutaguse malev)
Aleksandr on olnud Kaitseliidu liige alates 1997. aastast. Ta on oma malevkonnas pidanud rühmapealiku ja ka rühmapealiku abi ametit ning praegu rühma liikmena võtab ta aktiivselt osa paraadidest ja väljaõppeüritustest. Juba aastaid on ta maleva reservõppekogunemistel väljas käinud autojuhina ning on oma taiplikkuse ja pealehakkamisega asendamatu. Lühidalt öeldes, on ta „mees nagu orkester“ – kõik, mis vaja, teeb ära.
Veronika Isberg (Naiskodukaitse Harju ringkond)
Veronika on Naiskodukaitse ohutushoiu kursuse instruktor ning mentorite koolitaja, lisaks kuulub ta Naiskodukaitse sümboolikakomisjoni ja ringkonna ajalootoimkonda. Suuresti tema initsiatiivil taasloodi Rae jaoskond. Avalike suhete grupi juhina on tema innovaatiline mõtlemine ja tehniline taip elavdanud nii erialagrupi liikmete tegevust kui ka ringkonna üldist väljapaistvust. Veel on ta andnud igal aastal suure panuse „Anname Au!“ kampaania läbiviimisesse.
Daniel Nüüd (Kaitseliidu Harju malev)
Daniel on sihikindla, arenemisvõimelise ja isamaalise noore inimesena kasvanud organisatsiooni lihtliikmest malevkonna pealikuks. Ta osaleb aktiivselt oma malevat ja malevkonda propageerivatel üritustel ning on riigikaitse õpetaja. Lisaks lööb ta kaasa ka instruktorina Kaitseliidu Koolis, mis võimaldab tal oma teadmisi ja kogemusi teistele edasi anda ning ka ise omandada kogemusi pedagoogina. Tema üks motodest on, et kui areneb malevkond, siis areneb ka kogu malev ning omakorda kogu Kaitseliit.
Riina Kink (Naiskodukaitse Jõgeva ringkond)
Riina on suurepärase suhtlejana kaasanud Naiskodukaitsesse palju uusi, noori ja hakkajaid liikmeid. Ta on võtmeisik Järvemäe jaoskonna loomisel. Lisaks on ta heade oskustega välitoitlustaja, kes on oma oskusi lihvinud erinevatel kursustel ning Kodutütarde ja Noorte Kotkaste laagrites abiks olles. Koos oma võistkonnaga on ta saavutanud Naiskodukaitse välitoitlustusalasel võistlusel nii I kui ka II koha. Riina on kuulunud ringkonna juhatusse ja revisjonikomisjoni ning on vabatahtlik instruktor.
Enno Ottis (Kaitseliidu Jõgeva malev)
Enno on kaitseliitlane, sõjamees, kodanikuaktivist, abipolitseinik ja turvamees. Tal on kujutlematu tahe ja anne leida lisaks plaanilistele ka plaaniväliseid tegevusi ning üritusi, et oma allüksuse pädevusi veelgi paremaks muuta. Olles ise I klassi kütt, on ta aktiivseks laskeasjanduse edendajaks ja edasiviijaks oma malevas. Ta juhib Põltsamaa Ühisgümnaasiumi laskurringi, mille liikmetest suurem osa on Kaitseliidu tegev- ja noorliikmed.
Eve Kivistik (Naiskodukaitse Järva ringkond)
Eve on Järva ringkonnas hinnatud ja teemasid hästi valdav vabatahtlik instruktor, kes annab oma teadmisi edasi nii Naiskodukaitse organisatsiooniõpetuse kui ka esmaabi moodulil. Ta on Järva malevas lõpetanud jaosanitari erialakursuse. Lisaks on Eve formeerija ja meedikuna osalenud erinevatel õppustel ning omab ametikohta Kaitseliidu üksuses. Evel on väga tugevad juhiomadused ning ta on ringkonnas omamoodi teerajajaks.
Mario Reinu (Kaitseliidu Järva malev)
Mario on inimene, kes on oma uskumatult rahuliku olemusega eeskujuks paljudele. Ta hindab väga oma kaaskaitseliitlaste ja -naiskodukaitsjate panust ning teeb alati ettepaneku tunnustamiseks – ta kuulab ja märkab. Lisaks on Mario noortele heaks nõuandjaks. Ta ise on kirjeldanud end järgmiste sõnadega: „Hari end, kogu kogemusi, muuda läbi iseenda tegevuste.“
Reeli Rae (Naiskodukaitse Lääne ringkond)
Reeli on sihikindel, ülimalt arukas ja väga kõrge pingetaluvusega kamraad. Naiskodukaitse koormusmatka rajale on ta startinud seitse korda, kaaslased peavad teda parimaks kaardilugejaks ja rajavalijaks. Reeli on olnud Haapsalu jaoskonna aseesinaine ning nüüd täidab sama rolli Lääne-Nigula jaoskonnas. Reeli on õppinud staabiassistendiks ning täitnud seda rolli erinevatel õppustel ja võistlustel.
Lembit Saar (Kaitseliidu Lääne malev)
Lembit on pikaajaline Kaitseliidu liige ning aktiivne, sõbralik ja heatujuline kaaslane. Omades küllaltki pikka elukogemust ja praktilist meelt, on tema nõuanded rännakul või õppusel alati kasutamist leidnud. Oma eeskujuga on ta sütitanud ka noori, mille eest on teda autasustatud „Noorte Kotkaste aitaja“ märgiga. Lisaks sellele, et ta ise on aktiivne ja tubli kaitseliitlane, on ta ka oma pojast kasvatanud tööka ja tubli kaitseliitlase.
Tuulike Molder (Naiskodukaitse Põlva ringkond)
Aktiivse naiskodukaitsjana tegutses Tuulike esialgu Harju ringkonnas kuni 2004. aastani, mil ta naasis oma kodukanti Põlvamaale. Ta oli Põlva ringkonna Kanepi jaoskonna üks asutajaliikmetest ning selle esinaine. Möödunud aastal taaslavastas ta organisatsiooni juubeliaasta puhul Naiskodukaitse teemalise näidendi „Minu kohus“. Tema eestvedamisel korraldatakse rahvamatku, ta on esmaabi ning organisatsiooniõpetuse instruktor.
Kalle Kalmus (Kaitseliidu Põlva malev)
Kalle on väga usaldusväärne, abivalmis ja õpihimuline kaitseliitlane. Ta osaleb aktiivselt maleva õppustel nii osalejana kui meditsiiniõppe läbiviijana. Ta toetab hea meelega Naiskodukatset, Noori Kotkaid ja Kodutütreid nende tegevustes. Lisaks sõjalisele väljaõppele leiab ta aega laulda maleva meeskooris „Digilaik“.
Karmen Vesselov (Naiskodukaitse Pärnumaa ringkond)
Karmen on liitunud Naiskodukaitsega väga teadlikult ning ta omab visiooni, mida ta organisatsioonis teha tahab. Karmen on Pärnumaa ringkonna esinaine, kes juhib läbi isikliku eeskuju, olles tähelepanelik ja püüdes tegevustesse kaasata kõiki liikmeid. Ta huvitub ajaloost ja tegeleb hetkel ka ringkonna ajalooraamatu koostamisega. Lisaks tegutseb ta avalike suhete erialal, arendab elanikkonna kaitse valdkonda, on välitoitlustaja, staabiassistent ning vabatahtlik instruktor.
Roman Sillastu (Kaitseliidu Pärnumaa malev)
Roman on kandnud edasi malevasiseseid traditsioone nii malevkonna juhatuse liikme ja rühmapealikuna kui ka Pärnumaa maleva tegemisi toetades. Ta on olnud aastaid aktiivne orienteeruja, saavutades häid tulemusi erinevatel sõjalis-sportlikel võistlustel. Lisaks on ta panustanud oma aega ja teadmisi noorte õpetamisse Riigikaitseõpetuse raames. Tänu tema kohusetundlikkusele on ta vabatahtlike kaitseliitlaste ja noorte seas hinnatud võitluskaaslane.
Kaja Heinsaar (Naiskodukaitse Rapla ringkond) Kaja on Kaiu jaoskonna esinaine ja üks jaoskonna asutajatest. Ta oli ka Kaiu noorterühma loomise juures ja sellest ajast peale on ta väga aktiivselt noortega tegelenud. Lisaks on ta Rapla ringkonna juhatuse liige, omab ametikohta Kaitseliidu struktuuris ning annab oma meditsiinialaseid teadmisi edasi vabatahtliku instruktorina.
Ardo Raidoja (Kaitseliidu Rapla malev)
Ardoon Kaitseliiduga liitumisest peale üles näidanud tahtmist õppida ja areneda, kasutades selleks kõiki võimalusi, mida Kaitseliit oma liikmetele täiendamiseks pakub, seda alates sõjameditsiinist ja sidest kuni lõhkeasjanduse ning langevarjuri oskusteni välja. Lisaks tegeleb ta aktiivselt spordiga, mängides maleva saalihoki võistkonnas ja esindades malevat teistel sportlikel võistlustel. Ta on aastaid kaasa löönud ka riigikaitselaagrite läbiviimisel.
Mare Kirr (Naiskodukaitse Saaremaa ringkond)
Mare on alates 2015. aasta kevadest ringkonna esinaine, eelnevatel aastatel kuulus ringkonna juhatusse. Ta on kahekümne aasta jooksul panustanud ringkonna arendamisse oma oskusi ja teadmisi, olles baasväljaõppekursuse esmaabikoolitaja Naiskodukaitse Saaremaa ringkonnas ja Kaitseliidu Saaremaa malevas ning on olnud tegev meditsiini erialarühma juhtimises. Ta on Akadeemilise jaoskonna üks loojatest, kus ta oli ise alguses ka aseesinaine.
Priit Venda (Kaitseliidu Saaremaa malev)
Priit on Kaitseliidu liikmeks oleku aja jooksul väga aktiivselt osa võtnud oma maleva väljaõppe üritustest. Oma üksuse eestvedajana on ta suutnud olla üksusele eeskujuks ja vaimseks liidriks - õppusele tullakse reeglina ikka koos oma „pundiga“. Suhtlemisel on ta avatud ja lõbus ning ta on kaitseliitlane, kellega saab arvestada.
Elerin Öövel (Naiskodukaitse Sakala ringkond)
Elerin on Karksi jaoskonna aseesinaine, kes süstib sportlikku ja tervislikku vaimu kogu jaoskonna naistesse. Ta hoiab korras dokumentatsiooni ning haldab arhiivi. Ta on uutele liikmetele teerajajaks ning viib läbi arenguvestlusi. Elerin kuulub spordi-, toitlustus-, formeerimis- ja meditsiini erialagruppidesse, olles sanitari erialakursuse lõpetanuna pühendunud eelkõige meditsiinile.
Harri Mäesalu (Kaitseliidu Sakala malev)
Harri on väga hea suhtleja ning oskab kaaslasi juhtida nii metsas õppustel kui ka vabal ajal. Ta on eeskujuks gümnasistidele, kellele annab riigikaitseõpetust ning kellest paljud on tulnud ka Kaitseliidu ridadesse. Lisaks õpetab ta noorkotkaid ja kodutütreid. Ta on aastaid olnud oma malevkonna juhatuse liige ning aidanud kaasa malevkonna arengule.
Anneli Looken (Naiskodukaitse Tallinna ringkond)
Anneli on alates 2015. aastast Sadama jaoskonna aseesinaine ning on nii eelmisele kui ka praegusele esinaisele tõeliselt suureks ja hinnatud abiks. Tema suureks huviks on aga toitlustamine ja pärast välikoka kursuse läbimist on aktiivselt toitlustamisega tegelenud nii Kaitseliidus kui ka Naiskodukaitses. Ta vabatahtlik instruktor toitlustuse baasväljaõppel.
Allan Kruus (Kaitseliidu Tallinna malev)
Allani tõi Kaitseliitu maailmavaade, et kui tema ise ei panusta Eesti riigikaitsesse, siis kes veel. Ta on jäänud silma oma äärmise kohusetundlikkuse ja kõrge motiveeritusega. Ta on aktiivne laskespordiga tegeleja ja osaleb instruktorina maleva laskepäevadel ning uute liikmete relvaõppe tundides. Ta on alati kohal, alati raskeimas lõigus ja tema peale võib alati kindel olla.
Liina Pärnamäe (Naiskodukaitse Tartu ringkond)
Liina on kaaslaste jaoks kui akadeemiline ema olles akadeemilise jaoskonna liige juba 15 aastat. Ringkonna laohaldurina hoiab ta kohusetundlikult silma peal varadel, jaoskonna revisjonikomisjoni liikmena jälgib jaoskonna juhatuse tegemisi ning lihtliikmena on alati panustanud nii ringkonna kui ka jaoskonna ajaloo uurimisse ning talletamisse. Lisaks on märkimisväärne Liina pühendumus välitoitlustuse alal. Ta jõuab komplekteerida erinevate õppuste kuivtoidupakke ning leiab võimaluse tagada toitlustamist Naiskodukaitse üritustel.
Janek Haar (Kaitseliidu Tartu malev)
Janek on üksikkompanii juhatuse liige ja kompaniiülema abi. Alates Põhja-Tartumaa üksikkompanii taasloomisest 2013. aastal on ta oma üksuse üks vaieldamatuid tugisambaid. Kompanii on küll noor, kuid tänu Janeki suurele värbamistööle on üksikkompaniiga liitunud palju teotahtelisi kaasvõitlejaid. Oma üksuses kutsutakse teda organiseerimisgeeniuseks, kuna ta oli üks möödunud aasta Tartu maleva 100 aastapäevale pühendatud Maakaitsepäeva korraldajatest.
Riina Rääk (Naiskodukaitse Valgamaa ringkond)
Riina on Valga jaoskonna juhatuse liige. Ta on läbinud välikoka kursuse ja kuulub ringkonna toitlustusgruppi. Riina tunneb alati huvi Naiskodukaitse arengute vastu, andes üritustele põhjalikku tagasisidet. Teda teatakse kui rõõmsameelset uute liikmete värbajat ning inimest, kes soovib alati midagi paremaks muuta.
Hannes Vanatoa (Kaitseliidu Valgamaa malev)
Hannest saab pidada ausaks ja sihikindlaks töömeheks, kes näitab üles entusiasmi erinevate ideede algatajana ja nende realiseerijana. Kompaniiveeblina annab ta endast alati parima, et väljaõpe oleks hästi korraldatud. Noorkotkaste pealikuna on ta andnud suure panuse noorte isamaalisse kasvatusse ning tema käe all tegutsenud noorkotkastest on suurem osa jätkanud ka Kaitseliidus. Hannes on alati aidanud allüksuse juhatust või ükskõik millist liiget – piisab vaid palvest ja ta võtab seda kui kohustust.
Seidi Lamus-Tšistotin (Naiskodukaitse Viru ringkond)
Seidi on olnud Tapa jaoskonna juhatuse liige ja on alates 2016. aastast Kadrina jaoskonna esinaine. Tema suureks panuseks on olnud Kadrina jaoskonna ellu kutsumine, uute liikmete värbamine ja nende juhendamine. Lisaks on ta oma südameasjaks võtnud avalike suhete ja teavitustöö edendamise Viru malevas. Ta kutsus 2017. aastal uuesti kokku Naiskodukaitse Viru ringkonna avalike suhete grupi ning juhib Kaitseliidu Kirde maakaitseringkonna teavitusmeeskonda.
Jaak Lepik (Kaitseliidu Viru malev)
Jaak on Kaitseliidu liige alates 1994. aastast. Ta jätkas Viru-Nigulas soikuma kippunud Kaitseliidu tegevust rühma moodustamisega. Ta oli Naiskodukaitse Viru-Nigula jaoskonna moodustamise algataja ja eestvedaja ning on tegutsenud aktiivselt Noorte Kotkaste ja Kodutütarde kaasamisega Kaitseliidu tegevustesse. Ta osanud kasvatada isamaa kaitsmise ja armastamise vaimus ka oma kolm poega ja tütre, kellest on saanud tublid Kaitseliidu ja Naiskodukaitse liikmed.
Marina Kõva (Naiskodukaitse Võrumaa ringkond)
Marina kuulub Vastseliina jaoskonda, olles seal pea kümne tegevusaasta jooksul kandnud mitmeid vastutavaid ameteid alates noortejuhist lõpetades jaoskonna esinaise rolliga. Sinna vahele on jagunud tal energiat õppida esmaabi instruktoriks, tegutseda ringkonnas mentorina ja olla staabiassistent. Marina jaoks on Naiskodukaitse puhul oluline see, et praktiliste ja teoreetiliste teadmiste kõrval hoitakse ja kasvatakse naiste seas ka aatelisi väärtusi.
Ain Pajo (Kaitseliidu Võrumaa malev)
Ain on õppustel väga algatusvõimeline, ettevõtlik, hea maastiku ja olukorra tajuja. Ta osaleb reeglina kõigil isamaalistel ettevõtmistel nii oma kompanii kui maleva vastutusalas. Ta on olnud aktiivne ka abipolitseinikuna ja piirivalve tegevuses osalemisel. Oma piirkonnas turvalisuse tagamiseks osaleb ta MTÜ Kindel Kants tegevuses, mille abil paigutati Misso piirkonda valvekaamerad ja integreeriti need politsei juhtimispunkti.
|
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale