Esitasime naistele küsimuse, mida me ootasime sellelt väljaõppelt? Värskendada kunagi õpitut. Läbi mängida reaalseid olukordi. Praktilist esmaabi. Läbida moodul edukat. Suutlikust anda esmaabi. Kinnitada eelnevaid oskusi ja omandada uusi. Soov olla abivajaja jaoks olemas. Olla julgem ja teades, et ma ju oskan. Värskendust mälule. Elustamist. Kogeda ja näha, kuidas tuleks oskuslikult reageerida? Kas ma ikka oskan teha korralikku kõnet häirekeskusesse?
Alustasime algusest. Teooria ja praktika käisid käsikäes. Vaatasime õppeklassis videoklippe ning pilte traumadest. Käis arutelu. Kas me ikka märkame kõike? Kuidas ja mida saaksime sellistes olukordades kannatanut aidata? Palju näiteid elust enesest. Oli väga hariv ühine vestlusring. Olen kindel, et just sellised ühised arutelud tagavad teadmise ja julguse tegutsemiseks. Elupäästva esmaabi teooriat oli huvitav kuulata. Instruktorid tõid koguaeg jutu käigus näiteid, millega nad on ise kokku puutunud. Õppisime hindama kannatanu seisundit. Poleks iial uskunud kui raske võib olla lõtvunud inimkeha. Näidati ära head ja tõhusad võtted, kuidas kannatanut küljele keerata ja transportida. |
Nii me siis praktiseerisime. Õppetöö sujus neljas grupis, liikudes rotatsioonis. Koolituse käigus said naised proovida erinevaid situatsiooniülesandeid, kus kannatanuks oli üks koolitajatest. Panime pundiga pead korralikult tööle. Kas liigutame inimest, kes on kukkunud trepist? Kas me tõstame endale toetudes suitsevast autost välja kannatanu? Mida saame teha, kui inimest tänaval tabab krambihoog? Arutasime kõval häälel läbi, miks me nii teeme ja kas tegutsemine just nii on õige? Seda just sellepärast, et instruktor saaks hiljem meie koostööd ja otsust täiendada ning anda omapoolset hinnangut. Oli situatsioone, kus kannatanule lähenemine pani kohapeale tarduma. See oli selline“ klõps aju on kinni“ hetk. Muidugi selliseid hetki tuleb kindlasti ette ka sel ajal kui reaalselt peaks hakkama tagama esmaabi. Selleks meid ju koolitataksegi, et olla julgem. Kui näed abivajajat, siis on vaja kindlasti sekkuda! Olla kannatanu jaoks olemas, anda endast kõik. Lihtsalt teha kõne häirekeskusesse ja lahkuda abivajaja kõrvalt ei ole kohane. Pigem ikka ole olemas, sest sinu kohalolek võib päästa kellegi elu. On abi osutamine siis suur või väike. Kohale saabuv kiirabi ja kannatanud tänavad sind julge tegutsemise eest.
Teineteise peal harjutasime erinevaid haava sidumisvõtteid. Kuidas kasutada ja millal kasutada ¾gutti? Nii me siis tõmbasime ¾gutirihma pingule, mis tõi esile pikad „ai-ai„ hüüded. Ei julge mõeldagi, mis valu tekitab reaalselt pingule tõmmatud ¾gutt kannatanul. Oli hea teda saada, kuidas paremini ja kiiremini sidemerull sõrmede vahel liigub. Selleks, et haav oleks kindlalt kinni, on sellegi jaoks oma kindel reegel.
Olulised teadmised tulid elupäästva esmaabi praktilises osas. Ei istunud keegi grupitöös käed rüpes. Kõige raskem on elustamise juures vaja hoida ühtlast tempot. Nali naljaks, aga parim rütmi hoidmise muusika on: „Queen’i“ „Another One Bites the Dust”. Nii mõnelegi naisele sai selle laulu rütmi toetuseks kõrvale koputada, samas lugedes kolmekümneni ja siis kaks hingatamist. Kaks minutit tundub lühike aeg. Need samad kaks minutit tempos elustada võrdub korraliku trennina. Nähes väsimuse märke, tegime vahetusi. Seda kõike ikka selleks, et oskaks praktikas seda ülevõtmist korralikult teostada. Elustamine on kindlasti, mida võiks osata iga inimene. Meiegi saime harjutada mitmeid, mitmeid kordi nukul. Olgugi et puhusime eluvaimu sisse nukule, oli kõik õpitu rõõmu valmistav. Päris elus inimest elule aidates… Suurim rõõm!
Olen enam kui kindel, et meditsiini baasväljaõppe kaks sisutihedat päeva täitsid kõik ootused. Tunned, et vajad veel teadmisi ja oskusi, siis tea, et Naiskodukaitse võimaldab alati mooduleid uuesti läbida. Täname instruktoreid õpetamast!
Võtan kokku meie ringkonna teise baasväljaõppe mooduli ,kasutades selleks Eesti filmiklassikat. „Teil on julgust, pealehakkamist, aga miks ka mitte noorus, usk endasse! Tubli! Kui raskeks läheb, toetame! Igatahes | ||||
| ||||
| ||||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale