Seminari alustasime vaatega iseendasse. Mis taim mind iseloomustab ja millised selle taime omadused iseloomustavad mind kui mentorit? See oli piirideta mõttelend, põnev oli kuulata selgitusi erinevate taimede omaduste ja mentorite seostest.
Riina jagas väärtuslikke enese ja aja juhtimise nippe just mentorluse vaatenurgast. Suhtlustõketest ja muust mõjusa kõnelemise ja kuulamise juures rääkis Marilin. Mentorlussuhte loomise arutelul sai vaadata ajas tagasi enda algusteele Naiskodukaitses ja olukordadele, millal oleksin ise vajanud mentorit, nt esinaiseks või juhatuse liikmeks saamine. Täna sarnastes olukordades olevad naiskodukaitsjad võivad ollagi need tulevased menteed veel enese teadmata.
Küsimusi jagus seinast seina, alates sellest, kes teeb mentorluses esimese sammu kuni kokkusaamise sageduseni välja. Vastuste leidmisel tekkinud elavas arutelus jagati üksteisele väärtuslikku kogemust.
Enim inspireerivat kogemust jagas seminaril Tartu ringkonna mentor Kadi Kass. Ta rääkis, et teda võlub mentorluse juures ühelt poolt see, et saab oma ringkonna liikmetele abiks ja toeks olla ning teiseks talle kui elukestva õppe pooldajale ka see, et mentoriks olemine on õppimis- ja arendamisvõimalus ka mentoreile endale. Pühendumine teise inimese aitamisele, olgu siis algaja liikme otsingutes või juhile tagasisidestavaks peegliks ja eesmärkide seadmisel toeks olemisel - see on tegelikult nagu korduv arenguvestlus, mille komponente sisaldab ka mentorluskohtumine. Kohtudes ja kõneledes inimesega üks kord, vaid korduvalt saab järjepidevalt liikme eesmärke toetada ning samas paindlikult olukordade muutustele reageerida. Mentorluse kaudu kingivad mentorid oma liikmetele kõige väärtuslikumat ressurssi - oma aega. Konfidentsiaalsuse tõttu saab arutada ka tundlikke teemasid, mis lisab suhtele sügavust. Teinekord on aga tõsisel hetkel, kui tarvis jõuda lepingu sõlmimiseni, hoopis abi huumorist.
Siseveebis kergesti leitavast mentorluse juhendist võib lugeda, et mentorlus Naiskodukaitses on võimalus arendada organisatsioonikultuuri, soodustada üksteiselt õppimist ning aidata sarnasemalt mõista Naiskodukaitse missiooni, visiooni, väärtusi ja eesmärke. See on tugi uutele liikmetele ja uusi väljakutseid vastuvõtnud kogenud liikmetele. Usun, et ükskõik kellelt ennast mentorina määratlenud naiskodukaitsjalt täiendavalt lisa küsides saab mentorluse puzzle lihtsasti kokku.
Väga julgustav oli seminaril Riina öeldud kommentaar, et mentorikursuse läbimine ei ole mentoriks olemise vältimatu eeldus, kõik algab enesele tunnistamisest ja kõvasti väljaütlemisest, tahan ja olen valmis saama mentoriks. Tagasiteel koju tabasin ennast mõttelt, et kui see ongi mentorlussuhe, siis sellises suhtes tahaksin ma olla nii mentorina menteed innustades ja juhendades kui ka ise väljakutsete teelahkmel menteena mentorit otsides.
| ||
Naiskodukaitse tegevus
Väljaõpe, Tegevusvaldkonnad, Mentorlus, Tegevusplaan, Eelmised sündmused, Sündmuste arhiiv, "Ole valmis!" äpp
Tutvustus
Väärtused, Struktuur, Põhikiri, Sümboolika, Võsu õppe- ja puhkekeskus
Ajalugu
Enne II maailmasõda, Taasloomine, Virtuaalne muuseum, Naiskodukaitse juhid ajaloos, Aastaraamatud
Ringkonnad
Alutaguse, Harju, Jõgeva, Järva, Lääne, Põlva, Pärnumaa, Rapla, Saaremaa, Sakala, Tallinn, Tartu, Valga, Viru, Võrumaa
Astu liikmeks
Võta ühendust oma elukohajärgse ringkonna esinaise või instruktoriga, kontaktid leiad ringkondade alt. Loe liikmeks astumisest veel edasi..
Meie, naised
Sissejuhatus, Keskjuhatus, Persoonilood, Kõne Isamaale